Nebezpečný elektrický vařič

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#46 Příspěvek od jirkati »

Částečně OT
Ale pánové, neodsuzujte šmahem "staré" výrobky. Jsem sice taky těsně poválečnej, ale pokroku se nebráním. Přesto udržuju v chodu ženě jednu žehličku ETA z r. 1988 a jednu 18 roků starou žehličku Philips. Když jsem před šestnácti lety pořizoval plazmovku 42" tak synátor si odvezl "do garáže" původní CRT s úhlopříčkou 79 cm z roku 1986. Dodneška ta TV v té garáži funguje, mladej k ní chodí dodneška na sportovní přenosy a tvrdí, že je na ní příjemnější obraz než na LED placce s úhlopříčkou 55", kterou má v obýváku.
Dlouho jsem na zahradě používal ve studené udírně na udržování teploty starý jednoplotýnkový vařič s tou vinutou trubkovou spirálou. Když mi udírnu kdosi vykradl, vzal i ten vařič. Naštěstí tam byla jen dvě kila klobás. Vzteky jsem udírnu zboural, topnou rouru hodil do šrotu a udím jen zatepla v tzv. mašince. Ale není to ono.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#47 Příspěvek od sinclair »

Však já taky toho trinitrona furt udržuju při životě. Ze ségřiny metrové televize mě za čtvrt hodiny bolí oči.

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#48 Příspěvek od alj »

Trubkové vařiče Eta s termostatem byl strašný šmejd. Přívod k čidlu připájený natvrdo k plotýnce za chvíli upadl a plotýnka jela jen na plný výkon. Kdysi jsem ho měl na chalupě. Když takto upadla již potřetí vyměněná plotýnka letěl pryč.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#49 Příspěvek od Achab »

Tento jsme měli v práci, po snad 10 letech shořela plotýnka, ale termostat fungoval. Na poptávku potřebného jsem ho vyřadil, opravil a při občasném používání jede dodnes.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#50 Příspěvek od Osmdesat »

sinclair píše:Však já taky toho trinitrona furt udržuju při životě. Ze ségřiny metrové televize mě za čtvrt hodiny bolí oči.
LCD mají ve výrobním nastavení na max sytost, jas a kontrast do přepalu. Je to hnus, degraduje to technologii LCD. Asi průzkumem zjistili, že většině populace se to tak líbí. Ta menšinová část pak musí stáhnout kontrast, sytost, a jas, aby to dávalo normální obraz.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#51 Příspěvek od Kremik »

Tu trubkouvou spirálu jsem jednou pozoroval jak vyhořívá. Udělal se na ní bílý flek a postupně kroužil po spirále až k jejímu začátku. Pak vyhasl. Bylo to fakticky efektní. Jen by mě zajímalo, jestli šel výboj mezi vývody spirály nebo to chytlo vůči té trubce.

Termit256 > To je různé. Třeba malou plechovku, i když je magnetická, indukce nevidí. Jsem tam pak musel přidat plechovej hrnek s troškou vody. Nebo občas chci něco ohřát v nemagnetické nádobce. Nebo ohřát cokoli jiného, nějakou věc třeba. Klidně i jen obyčejný papír. To jde na indukci blbě :-) Nebo třeba i tišťáček, na to určitě čekáš :-)

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#52 Příspěvek od foxrider »

WASEK_W: Včera jsem rozebíral elektrickou troubu Professor kvůli výměně žárovky. Taky jsem se divil že termostat podobné konstrukce nemá žádnou vazbu s vnitřkem vyhřívaného prostoru, ale je umístěný v prostoru ovladačů, hned pod ovládacím knoflíkem, vně vlastního vyhřívaného prostoru trouby a to asi 6 cm od něj.

Bohužel jsem už nestihl to vyfotit, táta pospíchal na zprovoznění...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#53 Příspěvek od Sandal »

Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od jezevec »

foxrider píše:... Taky jsem se divil že termostat podobné konstrukce nemá žádnou vazbu s vnitřkem vyhřívaného prostoru, ale je umístěný v prostoru ovladačů, hned pod ovládacím knoflíkem, vně vlastního vyhřívaného prostoru trouby a to asi 6 cm od něj...
Není to termostat, ale regulátor procházejícího proudu a tím i výkonu topné spirály. Je tam bimetalový spínač ohřívaný průchodem proudu a tím knoflíkem reguluješ citlivost přepnutí bimetalu a tím taky výkon.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#55 Příspěvek od termit256 »

Kremik píše:...Termit256 > To je různé. Třeba malou plechovku, i když je magnetická, indukce nevidí. Jsem tam pak musel přidat plechovej hrnek s troškou vody. Nebo občas chci něco ohřát v nemagnetické nádobce. Nebo ohřát cokoli jiného, nějakou věc třeba. Klidně i jen obyčejný papír. To jde na indukci blbě :-) Nebo třeba i tišťáček, na to určitě čekáš :-)
Tak to asi jo. Pokud to potrebujes jen obcas, da se koupit adapter na indukci, coz je vicemene zelezny plech s drzatkem. Jak moc dobre to ale funguje netusim, rekl bych ze spis min nez vic. Ja osobne jsem nikdy nemel potrebu takovym zpusobem neco ohrivat a znam dva lidi kteri si podobne kombo koupili a oba svorne tvrdili ze to byla pekna blbost a vyhozene prachy, protoze pouzivali stejne jen indukci i za cenu vymeny nadobi.
Proc ohrivas tistaky?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#56 Příspěvek od elektrosvit »

Ten adaptér je na prd, ohřev s ním trvá dlouho. Měli jsme ho kvůli staršímu papiňáku.

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#57 Příspěvek od alj »

Sandal píše:Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?
Nic blokováno není, ale z principu indukce se prostě ohřev koná pouze s feromagnetickým materiálem.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#58 Příspěvek od dvorak »

My máme tento vařič na chatě ve dvouplotýnkovém provedení. Jsme s ním spokojeni, protože předtím tam byl vařič, který neustále vypínal a trvalo velmi dloiuho, nežli se vůbec něco ohřálo.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#59 Příspěvek od mi-ro »

alj píše:
Sandal píše:Omlouvám se za OT ale z jakého důvodu jsou indukční plotny blokovány na nemagnetický nádobí?
Nic blokováno není, ale z principu indukce se prostě ohřev koná pouze s feromagnetickým materiálem.
Ano, generátor JE blokován. V přívodech cívky plotny jsou proudová měřící trafa díky kterým driver vyhodnotí zda je rezonanční obvod zatížen vířivými proudy a tudíž, zda je položený správný hrnec na plotně. Pokud není a zapneš, generátor spustí pár pulzů a pokud nemá odezvu, vypne a vypíše chybovou hlášku. Taky proč by měl dál kmitat, že jo. Nehledě na to, že by se na cívce plotny mohlo bez zátěže naindukovat dost velké napětí a švihnout dost drahé IGBT.
..to bude jen ňákej odpůrek

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#60 Příspěvek od Kremik »

Adaptér na indukci neuznávám. Jednak si nejsem jistý, kam až by mohla vylézt jeho teplota, druhak je to blbost, to bych mohl rovnou použít vařič s kovovou plotýnkou. Někde tu jeden mám. Něco na způsob toho, o kterém je tohle vlákno. Krom toho teplá plocha je ledaskde. Infrazáření ze sklokeramiky je úplně jiný kafe. Kdyby bylo kombinované s indukcí, bylo by kdykoli po ruce a mohlo by se využít i při vaření. Dokonalá symbióza.
S tišťáčkem jsem ti chtěl udělat radost, myslel jsem že právě proto se ptáš. No i jako předehřev by šla sklokeramika použít. Mnoho funkcí v jednom, přitom to nevypadá blbě a lze to mít v kuchyni. Sporáky takto kombinované bývají, mi by se líbila taková kombinace v dvouplotýnkáči.

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“