CD Tesla MC911 pomoc s opravou

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#16 Příspěvek od mihal »

Ten obrázok je hrozný ale tak nejak by ten signál mal vypadať. Ak prečíta TOC ale je problém s nájdením stopy, mohol by byť problém v ovládaní serva posuvu. Laser a fokus budú dobré. Zablokuj napájanie posuvu elytom 220u s nízkym esr a sleduj sane pri pokuse o najdenie stopy, či sa to nejako zmení. Dúfam že tam vôľu nemáš.
Inak tie phillips IO majú 1-2W spotrebu čo ich adekvátne ohreje.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

"č.2: Na desce zdroje a dekodérů něco bzučí, jakoby 50Hz, těžko posoudit kde, ale řekl bych, že v okolí SAA7220 nebo TDA1541. Je to slabě slyšet i v reproduktorech."

Jestli cokoli proniká do analogové části, zaměřil bych se nejprve na kompletní revizi zdrojové části. Kontrolou průchodnosti obou větví usměrňovačů a zvlněním počínaje - to snad dokáže změřit i úplnej pitomec.
Enderácké stabilizátory poruchové vůbec nejsou, hledej všecko okolo nich.

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#18 Příspěvek od JirkaRC »

Vím, za ten obrázek se omlouvám, ale než mi zaostří telefon, tak signál zmizí, jak přestane načítat. TOC načte vždycky a u jakéhokoliv CD v relativně jakémkoliv stavu do cca tří vteřin. Zkusím laborovat jak radíš ty Mihale a dám vědět. Nezdá se mi, že by posuv měl vůli, pohybuje se volně ale jen ve směru, kterým by se pohybovat měl. Sinclaire, jak píšeš, zaměřil jsem se na zdrojovou část a rozvod napájení po desce, zdrojem rušení byla blokovací keramika. Byl to typ Nq. Z repro už se line jenom ticho ("bohužel"), ale při zapnutí to nepříjemně lupne, což bych chtěl taky odstranit, ale dokud nezačne přehrávat, tak bych to neřešil. Sinclaire, zdrojovou část už mám vyřešenou, viz první příspěvek, edit2.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#19 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

k bodu 2:
"č.2: Na desce zdroje a dekodérů něco bzučí, jakoby 50Hz, těžko posoudit kde, ale řekl bych, že v okolí SAA7220 nebo TDA1541. Je to slabě slyšet i v reproduktorech."

Mám MC 911 je to vč. 0002310 je to asi jedna z prvních sérií deska je lakováná
bezbarvým lakem, je na ní ještě část pro nějaký obvod která je proklemovaná drátem. Pozdějsí zelené už tuto část vůbec nemají.

Taky mi to při zapnutí takto slabě v vydává zvuk. Nikdy jsem to nezkoumal. Normálně to funguje a do repro se nepřenáší vůbec nic.

Přitom je to dost ohranej kousek řešil jsem klasické problémy:
vytahaný řemínek, ulomený trn, knoflíku vypínače, netunkční talčítka, chcíplý display a ještě pár ulámaných věcí, prorože jsem nebyl ani první ba ani pátý kdo se v tom hlabal
Navíc se to válelo někde ve vlhku. Přesto načtu úplně všechno včetně vypálených CD.

Nejvíc mě štve, že si dal někdo práci a odleštil nápis TESLA

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

No nevím, asi už budu hluchej, ale kromě optiky, posuvu a ostřicích cívek tam nic jiného zvuk ani vydávat nemůže.
MC911 bohužel trpí na celkem značný podíl tesláckých součástek /ne všecky série mají podíl stejný/ a zrovna teslácká keramika, je v takovým druhu zařízení průser.
Osobně mám na ty supermity nějakou smůlu, nebo snad nějaká jeblá sudička to provedla, nebo už nevím.
Ale narážím na ně každou chvíli a snad úplně ve všem, co otevřu. Tak 40-50 roků od výroby je 40-50 roků, že.
Zajímavý ale je, že když jsem restauroval oba pulty EMP124, oba ročníky výroby 1985, kde je supermitů hodně přes tři stovky - tak bylo vadný všechno možný jiný, jenom ne supermity. Možná to je tím, že ti bratislaváci i na hladinách 15V pro OZ a 20V pro linkové zesilovače a modulometry, používali zásadně 40V diskové typy Ns.
Jiný tam ani nejsou, vyšší hladiny jsou blokovaný 40V oranžovým kapkovým tantalem, nebo terylenem.
Mmch, těch tantalů různých provedení tam bylo vadných hromada - je to pěkně prašivá součástka, co se třeba po 50 letech odmítá chovat jako kondenzátor.

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#21 Příspěvek od JirkaRC »

Tak jsem nad tím strávil skoro celou neděli, ale moc kupředu jsem se nepohnul. Prošel jsem lupou všechny cesty jednu po druhé na obou deskách a dalo to mém zraku docela zabrat, nicméně jsem neobjevil žádný vlasový spoj, žádnou trhlinku, nic. Kde se mi to nezdálo, tak jsem to proletoval. Dal jsem všechno zase dohromady a při zkoušení se dvakrát nebo třikrát stalo, že se cd začalo přehrávat od první stopy, ale přeskakovalo každou vteřinou přehrávání o cca deset až patnáct vteřin dopředu, pak najde stopu dva a tam vyhodí ERR.
Mihale kondenzátory jsem zkoušel, beze změny. Piny -B,+B a také na -2 a +2 Nebo jsem je připojoval na špatná místa? Čím dýl se v tom hrabu, tím víc se v tom asi ztrácím :roll:

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#22 Příspěvek od mihal »

Nedrží Ti servo pre posun laseru, musíš zistiť či je to vada mechanická alebo elektrická.
Prehliadni si štrbinu serva jemného posunu či tam neni niečo, čo tam nepatrí a blokuje mu výchylku skôr, ako sa posunie vozík. To by sedelo na ten popis že to na pár sekund nabehne, drží to servo jemného posunu a než dostane pokýn vozík tak sa to celé rozsype
Máš celkové schéma alebo servisný manuál? Stačilo by niečo s rovnakou mechanikou a dekodérom aby si vedel prípadne nastaviť úrovne. Ak nemáš tak tak skús aspoň pridať tracking gain, ak je štrbina zasratá tak to nabehne a bude to hlučné, ale budeš vedieť na čo sa zamerať.

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#23 Příspěvek od JirkaRC »

Vycházím z tohohle: https://elektrotanya.com/tesla_mc-911_s ... ad.html#dl a ze schématu desky dekodérů na první stránce.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#24 Příspěvek od pavel16 »

Čistils už motor posuvu laseru ?

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#25 Příspěvek od JirkaRC »

Ano čistil, měl jsem rozebranou komplet mechaniku. Taky jsem opatrně vyčistil obě čočky a dutinu pro focus cívku, pod lupou jsem kontroloval ten flexipásek (nevzpomenu si teď, jak se mu správně říká, prostě ohebný přívod ke čtecí hlavě :wink: ) v místech ohybů, a nenašel jsem žádnou závadu. Můžu to pro jistotu rozebrat ještě jednou, mohlo se klidně stát, že jsem něco přehlídnul.

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#26 Příspěvek od kybl »

JirkaRC píše:Ano čistil, měl jsem rozebranou komplet mechaniku. Taky jsem opatrně vyčistil obě čočky a dutinu pro focus cívku, pod lupou jsem kontroloval ten flexipásek (nevzpomenu si teď, jak se mu správně říká, prostě ohebný přívod ke čtecí hlavě :wink: ) v místech ohybů, a nenašel jsem žádnou závadu. Můžu to pro jistotu rozebrat ještě jednou, mohlo se klidně stát, že jsem něco přehlídnul.
Dal jsi ho správně?Nepřidírá se ti někde?
Roman

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#27 Příspěvek od mihal »

Niekto tu písal že má tiež 911ku, keby ste sa spojili a prehodili na skúšku mechaniku, tak by sa mohla vylúčiť chyba elektroniky.
Je to des, tá schéma zo skenu návodu je nečitateľná. Skúsil si pridať tomu servu? Je to vôbec nastaviteľné - je tam trimer? Mimochodom ten signál "RF" má moc veľkú amplitúdu, mal by mať okolo 1,5V pre CDM4, i keď v datašíte pre ten data slicer bolo písané že až do 2,5V. Otestuj teda C100 2u2 alebo ho vymeň.

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#28 Příspěvek od JirkaRC »

Kybl: Ano, vrátil jsem ho správně, nikde nic nevadí, za to bych skoro dal ruku do ohně. Mechanickou závadu bych nejspíš vyloučil.

Mihal: Na desce jsou pouze dva trimry, jeden pro laser a druhý pro focus. Ten kondenzátor 2u2 je tantal, mám tu jenom 1u tantaly. Můžu ho vyměnit za elektrolyt? Jaký význam má vlastně použití tantalu na tomhle místě?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#29 Příspěvek od mihal »

Tantal by mal mať menší zvod, nabíja sa prúdom do 100uA a ak má zvod tak to bude rozhadzovať vstup data sliceru. To 1u na skúšku asi stačí.
Edit1: Na veľkosť toho RF by mala mať vplyv odrazivosť disku, ak Ti tá zmena kondu na vstupe nepomôže, nájdi nejaké pálené audio CD a over že amplituda RF klesne.
Edit2: Ešte ma napadá tá amplitúda by mala ísť stiahnuť na 1,5V tým focus trimtom ale tak, aby to bolo čo najčistejšie.

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#30 Příspěvek od JirkaRC »

Vyndal jsem ten tantal, měl lehce přes 3 ohmy. Zajímavé je, že už jsem ho měřil předtím, ale musel mít míň, jinak bych ho tam nevracel. Teď je tam nový 2u2 tantal, několik jsem jich tu našel. Vybral jsem ten nejlepší, nicméně i když je nový, má esr 1ohm. Nicméně nějaké zlepšení je tu, už jsem to dokonce slyšel hrát :-) Sice jenom část první skladby a hodně trhaně (na další skladby - 2,3,... se nechytne), nicméně je to pokrok. Takže minimálně převodník a operáky na výstupu jsou v pořádku. Vyvedl jsem si na malou destičku trimr pro fokus, abych nemusel pořád hýbat s mechanikou. Poznatek: štelování trimru nemá během přehrávání vliv, musím vždy přehrávání stopnout a pustit znovu, aby se změna projevila. Jinak výměna kondenzátoru ani štelování trimru nemělo žádný vliv na amplitudu signálu. Pálené cd jsem vyzkoušel, ale taky beze změny velikosti signálu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“