Voda nevadí ?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#46 Příspěvek od Kremik »

Displeje z digitálek měly tlusté a malé sklíčka, dnešní LCD většího formátu by to možná dalo...

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#47 Příspěvek od sis2 »

Po velké povodni v Praze (srpen 2002) si u nás objednal majitel jedné benzínky v Karlíně montáž a nastavení EAS Sensormatic (detekční antény - ochrana zboží). Měli vše zaplavené několik dní. Když voda opadla, vystříkali nánosy bahna vodou, jednotlivá zařízení rozebírali, umývali wapkou, vyfoukali kompresorem a nechali schnout. Od nás chtěli poskládat a zprovoznit. Pochybovali jsme o výsledku, no ale když na tom trvali (že na nové vybavení nemají), tak jsme se do toho dali. V anténách byly desky s elektronikou (analogy, TTL i CMOS obvody) formát cca 25 x 50 cm, spínané zdroje 230/na ± 50V, detekční cívky atd. Řídící jednotka - 10U průmyslový PC, deaktivátory u pokladen, spojovací kabeláž a nějké ovládací krabičky.
Výsledek neuvěřitelný - vše se povedlo zprovoznit a normálně fungovalo...! A jak jsem namístě slyšel, podobně zachránili i výdejní stojany a další vybavení.
Takže ani zaplavení špinavou povodňovou vodou - samozřejmě s následnou důkladnou očistou - elektronice nijak neublížilo. Jo, ale tehdy Sensormatic ještě vyráběl vše na Tchaj-wanu...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#48 Příspěvek od rnbw »

V roku 2009 mi doniesli PC, asi v 1/3 zakladnej dosky bolo vidiet ciaru, kam siahala hladina vody. Vycistil som to, vymenil CMOS bateriu (bola pod hladinou), okolo oskrabal trochu oxidacie (nastastie ma CR2032 malu kapacitu), nenasiel ziadny zjavny problem a zapol - normalne sa rozbehol. Nerozchodil to akurat ventilator CPU - do jeho gulockovych lozisiek sa dostala voda.

Dolezite je, ze v momente zaplavenia musi byt zariadenie bez napajania. Ak je tam nejaka vacsia bateria, tak uhnije vsetko, co je pripojene na minus.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#49 Příspěvek od Crifodo »

Průmyslová elektronika, navíc před rokem 2000 vyráběná.
Kategorie klimatické odolnosti třeba 55/150/21 atd.
Tam se není co divit. K tomu pádová, vibrační odolnost, odpovídající cena.
http://alv-cr.cz/ONL/ONL_schvalene2012/ ... _2012k.pdf
Tohle vlákno řeší bytový přístroj...

v létě 2002 byly na Florenci před autobusákem až k divadlu dvoumetrové haldy PC, tiskáren, monitorů, UPS atd.
Co se zdánlivě podařilo rozchodit, se pak v dalších letech prodávalo v různých výprodejích. Ti solidní to narovinu řekli.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#50 Příspěvek od rnbw »

Inak ten PC som mal v rukach tento rok, mal nabehanych 91740 hodin a stale funguje. Menil som druhy ventilator a elyty v zdroji - uplne rovnaka oprava ako ostatne PC rovnakeho typu, ktore vo vode neboli.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#51 Příspěvek od xsc »

rnbw píše:V roku 2009 mi doniesli PC, asi v 1/3 zakladnej dosky bolo vidiet ciaru, kam siahala hladina vody....
Zjevně jak kdy. Mně takhle právě po povodních donesli PC, tehdy nějaké PIII. Voda byla taky asi do třetiny desky. PC po vyčištění/vysušení sice naběhlo, ale BIOS si nic nechtěl pamatovat. Odnesly to blokovací SMD kondenzátory, které měly svod a tím tu CR2032 vysosaly během 1/2 dne.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#52 Příspěvek od vofo »

A já myslel, že řešíme tohle :D a vy hnedle PC
Přílohy
asi renovace 2.JPG
asi původní stav.JPG
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od Lukas-Peca »

Kdysi jsme na Šumavě v jedné osadě našli vyhozenou špinavou a ošmatlanou C110ST. Byla tam celou noc, padala rosa, z telky kapala voda. Nechali jsme ji přes den na sluníčku, večer zapli a běžela jako nová. Ani jsme ji neotvírali.

Mobil utopený i s baterkou v ovocné šťávě jsem umyl v destilce a lihu. Pak fungoval, ale sluchátko bylo stejně zalepené a nebylo mu moc rozumět. Po pár měsících zdechl úplně.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#54 Příspěvek od Crifodo »

Po těch fejkových videech o "restaurování" v Bangladéši něco pro vypláchnutí oka.

https://www.youtube.com/watch?v=JmSXo0XdWoA

https://www.youtube.com/watch?v=zTyZgOkWs4o

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#55 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale tohle není žádnej "vyplachovač", ten tomu dává kupu zámečnický a další práce.
Zrovna tý "výrobě" ráčnovýho šroubováku za použití pár starých dílů a principu bych i věřil.
A ten "kulomet na kliku" je taky celkem reálnej. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#56 Příspěvek od Crifodo »

Když píšu vypláchnout oko, tak je tím míněno uzdravit, pohledem na hezký věci, po těch asijských matlalech.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“