Zesilovač na 4Kohm sluchátka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

Zesilovač na 4Kohm sluchátka

#1 Příspěvek od Davidsev »

Ahoj,
sháním schéma zesilovače s elektronkou 12Ž1L (RV12P2000) na 4Kohm vojenská sluchátka. Na netu jsem moc nenašel, snad jen toto: http://www.elektronik-bastelbude.de/les ... ut_sch.jpg
Místo výstupního trafa bych zapojil sluchátka, ale nevím jak upravit hodnoty odporů, nap. napětí by bylo kolem 12OV.
Poradí někdo?
Díky

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Za chvíli ti něco pošlu mailem.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Hochu, tak to pozor. Dávat si na hlavu sluchátka spojená se zdrojem 120V, to je amatérské elektrické křeslo. Už byli lidé zabiti tímto způsobem, zahynul tak např. jeden známý americký radioamatér. Na hlavě je bezpečné napětí <12V.
Dej tam raději trafo.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#4 Příspěvek od Davidsev »

Oddělovací trafo nemám :?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#5 Příspěvek od jasin »

To je epitaf: Zemřel, protože neměl oddělovací trafo. + :smutny:

Není třeba oddělovací, stačí výstupní. Nebo raději na sluchátka udělej zesilovač s polovodiči, s bezpečným napájecím napětím. Takový je v každém CD přehrávači apod. a jsou většinou velmi kvalitní.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#6 Příspěvek od Davidsev »

Chcu to k audionu. Jednolampovýmu. Tam cpat polovodiče by byla blbost :?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

Moja mama ked bola mala,zobrala bratom (mojim ujom) tankovu ciapku,tu co su v nej sluchadla,oni cez to mali urobenu krystalku, a kedze jej to nechceli dat (bola najmladsia mala asi 6 rokov vtedy),ona to zobrala dala si na hlavu a strcila kabel do zasuvky (a trafila L ), sama hovori ze asi vtedy sa skamaratila s elektrinou najviac (inac je vystudovana elektrotechnicka :lol: ) , ze len jej strasne brunelo v hlave, rofl, ked mi to rozpravala som sa sulal po zemi :lol:

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od alles »

no pak by ještě šlo místo výstupního trafa dát odpor tak 5-10k, a sluchadla připojit pres nějakej kond třeba 100n/630V mezi anodu a zem, kond ti oddelí anodové napětí a je to v pohodě, ůčinnost sice nic moc ale těch pár mW aby ti ty sluchátka urvaly uši to dá

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#9 Příspěvek od Davidsev »

Ten kondenzátor 1n/1kV co je paralelně k primáru výstupáku ponechat (když tam bude ten odpor) ?

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#10 Příspěvek od alles »

ten kond je tam v originálu proto aby posunul vlastní rezonanci trafa trochu dolů,na frekvenci kde uz zesilovac prestava zesilovat, tou rezonancí se zvětší horní mezní kmitočet který trafo jěště přenáší, když ho dáš k tomu odporu, zmentší se ti zesílení na vysokých kmitočtech, vhodnou volbou toho kondu (zkusmo), můžeš snížit mezní kmitočet třeba na 3kHz a trochu se zbavit šumu

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#11 Příspěvek od Radix »

Drž se toho schéma, co jsem ti poslal.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

To anodové napětí je pro přímé připojení sluchátek skutečně vysoké. Je vhodné používat zapojení obvyklá k tomuto účelu. Jednou z možností je třeba tohle zapojení, vyžadující jen 18V anodového napětí a to jsem viděl i zapojení s pouhými 12V Ua. :wink:
Obrázek

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#13 Příspěvek od pavko3 »

Davidsev píše:Chcu to k audionu. Jednolampovýmu. Tam cpat polovodiče by byla blbost :?
Pokud se nepletu, někdy kolem roku 1957 bylo v AR uveřejněné schema s RV12P2000 bateriové jednolampovky se společnou žhavící a anodovou baterií. Stavěl jsem to, výkon nic moc, ale ty tři SV stanice přes den tam byly. Mám dojem, že tam byla i varianta s LV5(snad).Nemáš na mysli něco takového? Velké výkony od toho nemůžeš čekat.Pokud bys měl zájem, pokusil bych se příští neděli někde vyhrabat schema.A ještě něco. 12ž1l je sice elektricky podobná RV12P2000, ale mechanicky je to úplně něco jiného.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#14 Příspěvek od alles »

radixi můžeš to schéma nějak zveřejnit nebo popsat? docela by mě to zajímalo, dělám podobný audion...

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#15 Příspěvek od Davidsev »

Účinnost sice nic moc ale těch pár mW aby ti ty sluchátka urvaly uši to dá
Prohnal jsem výstup osciloskopem a účinnost opravdu nic moc :( , ale snad to bude stačit.
Elektronku RV12P2000 nemám, mám jen její ekvivalent 12Ž1l (na internetu píší, že je to ekvivalent, nevím jak to s tím tedy je...). Ten zesilovač chci to k tomuto audionu: http://ok1ike.nagano.cz/rs2/clanky/bastleni/dx-rx.htm
Když jsem ho stavěl, tak jsem se náhodou trefil do 80m pásma a poslouchal jsem radioamatéry. Hrálo to moc pěkně, ale něco hrálo dost slabě, proto zesilovač. A na sluchátka proto, že se na to dá líp soustředit :wink: .
Kdyby někdo chtěl, můžu zaslat nahrávku SSB z toho audionu...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“