Páčkový přepínač 2x4A - oprava

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

Páčkový přepínač 2x4A - oprava

#1 Příspěvek od hajeklubos »

Páčkový přepínač 2x4A.
Chtěl jsem použít na nějaký bastl obyčejný páčkový přepínač, který nepoužitý ležel celá desetilení na půdě. (obr.) Při měření jsem zjistil přechodový odpor. Protože to nebylo u těchto přepínačů poprvé rozhodl jsem se, že napíšu jak to opravit, třeba se to bude někomu hodit. Po sundání spony se přepínač rozletí na asi 10dílů, které neustále tlačí silné pero jinam než potřebuješ. Bez přípravku to tedy nesložíš. Než přepínač rozebereš, opiluj přívodní svorky na čistou Cu a oletuj s kalafunou. (žádná kyselina !) Dále potřebuješ vrtáček 1,2mm a 2x asi 5cm struny pr.1mm. Strunu je dobré nabrousit do špičky trochu „natupo“,pro snadnější hledání dírky. Opatrně sundej sponu a dávej při tom pozor ať se ti to nerozletí po dílně. Všechny kontakty oškrábej nebo očisti smirkem 800. Otři v hadřiku namočeném v kontaktolu. Navrtej do těla přepínače díru durch a do houpačky asi do hloubky 2mm. (viz náčrtek od ruky) Vlož to do sebe bez pera a vyzkoušej jestli jsou díry proti sobě a půjde houpačka zaaretovat. Případně trochu zvětšit díru v těle přepínače. Vlož pero, zatlač a zaaretuj. To je trošku úkol. Když to chytíš s perem na jedné straně, druhá už jde lépe. V klidu vložíš kontakty, destičku a pomocí Sico kleští zacvakneš sponu. Vytrhni aretaci, cvak a je hotovo. Tak ať se daří.
Luboš
Přílohy
přepínač 2x4A.pdf
(13.84 KiB) Staženo 142 x
páčkový přep 2x4Afoto.JPG

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#2 Příspěvek od konosuke »

To je anténní přepínač pro dvě TV dvojlinky, například. Jenom jednou jsem rozebral a zpětnou montáž vzdal, bez přípravků operace nad lidské síly to byla.
(rozebíral se za účelem vyzavitování a prodloužení páčky na přední panel transiwattu)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Co to povídáte? 8O
Už jako dítě jsem to úspěšně rozebíral a skládal jen s plochým šroubováčkem a holýma rukama.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Kremik píše:Už jako dítě jsem to úspěšně rozebíral a skládal
Taky vpomínám, že to šlo složit... Sice blbě, často jsem hledal péro po dílně, ale šlo to!
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#5 Příspěvek od dred »

Vlani som ich 16 kusov (na oddelovacom reg. trafe) poskladal naspäť po vyčistení... vystačil som si s kombinačkami a kusom ranžírdrôtu. Žiadna veda...

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#6 Příspěvek od jirka5 »

Konosuke napsal:
To je anténní přepínač pro dvě TV dvojlinky, například.
Asi tak. Těm 4 A bych nevěřil, v dokumentaci je napsáno 4/(1)A 250 V AC. Co co znamená? Krátkodobý/dlouhodobý provoz?

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#7 Příspěvek od dred »

A takémuto 3-pólový 3A 250VAC by si veril :?: má minimálne "tretinové" kontakty oproti tej klasike.
Přílohy
59663.jpg

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

podobnej šaltr byl ve staré škodovce 1000 MB vlevo dole pod palubní deskou
ruční spínač zadních obrysových světel, šroubovací přípoje a střední fixovaná poloha s nulou uprostřed
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Přepínač z úvodu vlákna jsem použil na malou rozbrušovačku na místo originál posuvnýho. Vydržel tam až do konce životnosti, kdy odešel rotor. V mém okolí moc vzácný nejsou, tak je neopravuju, ale rovnou vyměním.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Takové problémy starých, jinak dobrých páčkových přepínačů řeším bez rozebrání. Aplikuji nějaký čistič kontaktů, pak připojím na 24V zdroj s proudovým omezením 1A, párkrát cvaknu. A je to.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#11 Příspěvek od Lukar »

dokumentaci je napsáno 4/(1)A 250 V AC. Co co znamená? Krátkodobý/dlouhodobý provoz?
Spíše 4A/AC a 1A/DC

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

O DC tam není zmínka, spíš bych to viděl na 4A do odporové zátěže, 1A do induktivní.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#13 Příspěvek od hajeklubos »

Možná jsem nedostatečně zdůraznil základní věc a to měření přechodového odporu před opravou a po ní. Pokud neočistíš mechanicky kontaktové plochy nedosáhneš trvale dobré výsledky. Pouze problém odsuneš na pozdější dobu. V případě, že je kontakt opálen nebo to nejde rozebrat, neřešit , vyměnit za nové. Vrátí se to jako bumerang. Mohu Vás ubezpečit, že za 20 let práce na elektroúdržbě tiskařských mašin jsem si s přechoďáky a vaklkontakty užil své.
Luboš

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

I já má svoje dlouholeté zkušenosti. A právě ty mi říkají, co jsem už napsal výše. Postříbřené kontakty při delší pauze zčernají a oxid stříbra se snaží chovat jako izolant. Bohu dík se tato tenká vrstvička dá lehce propálit i jmenovitým proudem. Dalším občasným používáním se již závada logicky neobjeví a nikdy se mi přechoďák po tomto zásahu neobjevil. Nutné je jejich používání a nějaký minimální proud. To se nedá zaručit u např. NF signálových cest.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Jen bych chtěl upozornit na to, že tyto přepínače (a nebo vypínače) existovaly ve dvojím provedení. To co je na fotce a pak byl typ, kterej měl vývodní pásky tvaru velkýho J. Ty J-čkový neměly popis na bakelitu u páčky ale na pertinaxu, kterej zakrýval celej spodek mezi kontakty.
Složení toho z fotky bylo v pohodě ale toho J-čkovýho byl totální vopruz. Nejenže vylítávala pružina a houpačka s kontakty ale vyvracely se i ty J přípojný kontakty z bakelitovýho těla přepínače.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“