Jak moc se dají snížit otáčky oběhového čerpadla?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

Jak moc se dají snížit otáčky oběhového čerpadla?

#1 Příspěvek od Radimosso »

Zdar všem,
řeším problém, že na tepelném výměníku v krbu mám čerpadlo, které mám z kotle. Stará klasika od Grundfosu , přepínač 3 rychlosti ,ale i ta nejmenší je moc . Když už mi sepne termostat na nějakou nejnižší požadovanou teplotu,
tak to výměníkem za 30sekund proteče a je zase studený a termostat vypne.
Je to o ničem vysílat do topení pulzy malého množství teplé vody.
Šlo by nějak ještě ubrat otáčky čerpadlu, aby se ale zároveň i bezpečně rozjelo?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#2 Příspěvek od kutilmil »

Asi nie. Robí sa to tak, že sa na spiatočku výmenníká da termostat ktorý začne otvárať pri 65;C t.j. nad rosným bodom. Termostat vlastne otvorí len tolko, aby sa udržovalo na spiatočke 65. prebytok tepla ti ide do radátorov alebo kam treba.
Přílohy
princip kotla.PNG

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Treba to zapojiť, tak, ako je to na tom obrázku. Tiež to tak máme.

Uživatelský avatar
Gagan2006
Příspěvky: 45
Registrován: 01 led 2017, 01:00
Bydliště: Nymburk

#4 Příspěvek od Gagan2006 »

Jak je to na obrázku, je to vyžádováno už všemi vyrobci z důvodu ochrany tepelného zdroje, automatické kotle i s ručním přikládáním.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#5 Příspěvek od Radimosso »

Ale já topím kondenzačním kotlem, tak na 40 - 50 °C a výměník je z mědi a rosný bod je mi k ničemu, protože mi tam nic nerosí ať jsou stupně jakékoliv...

Kvůli ceně a kvůli tomu, že již mám čerpadlo , bych to potřeboval seřídit otáčkama a minimální teplotu termostatem. Kdyby se ty otáčky řídily teplotou, to by bylo taky super. Ten výkon je odhadem max 3kW když topím jako hrom, jinak jen takové lechtání, tak to chce prostě minimální otáčky a ne 1400 , ciž je minimum čerpoadla

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#6 Příspěvek od tomasjedno »

A čemu ty vyšší otáčky vadí?
Radimosso píše:kondenzačním kotlem... rosný bod je mi k ničemu, protože mi tam nic nerosí ať jsou stupně jakékoliv...
Ale to by snad mělo, ne?

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

A co přiškrtit půtok ventilem?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Já jsem pro pulzy , ničemu to nevadí , při stálém průtoku a delších trubkách to ohřeje tak ty trubky .... ten pulz něco dožene i do radiátoru . Jo , jinak normálně přivřít kohou u čerpadla na ! výtokové straně .

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

A čemu to přiškrcení pomůže? Co se tím zlepší?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Když by chtěl mermomocí menší průtok , já ho nedoporučuji .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

tomasjedno píše:A čemu to přiškrcení pomůže? Co se tím zlepší?
Přece se zmenší průtok, to je logické. :lol: A oddělá se čerpadlo, to už amatéři nevědí.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

Na 3kw potrebujes prietok 120 litrov za hodinu pri delta t 20 stupnov. To je strasne malo. To cerpadlo tak spomalit urcite nepojde. A mimochodom tebe sa rosia tie kamna kde prikladas. Nie kotol. Naozaj jedine a pre teba spravne riesenie je na obrazku.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#13 Příspěvek od dred »

Otáčky na motore sú dané konštrukciou vinutia a kmitočtom siete. Tu jedine pomôže freq. menič , ale zas rozhoduje jeho cena.
Čerpadlo nemá veľký odber.. určite by ho šlo aj jednoducho vyrobiť na kolene, ale za cenu väčších energetických strát. Sínusový generátor s reguláciou povedzme 20 - 50 Hz (napríklad s ICL8038, alebo XR2206) koncový zosilňovač - nejakých 100W, "prevodné" výstupné trafo na 230V , zdroj ... aspoň by si využil pár dlhých večerov ako správny bastlič :lol:

Druhá možnosť - prerobiť vykurovací okruh :wink:
Radimosso píše:topím kondenzačním kotlem, tak na 40 - 50 °C a výměník je z mědi a rosný bod je mi k ničemu, protože mi tam nic nerosí
čo máš zapchatý odvod kondenzu :twisted:
Pardón...nedalo mi :roll:

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#14 Příspěvek od kejki »

kutilmil píše:Asi nie. Robí sa to tak, že sa na spiatočku výmenníká da termostat ktorý začne otvárať pri 65;C t.j. nad rosným bodom. Termostat vlastne otvorí len tolko, aby sa udržovalo na spiatočke 65. prebytok tepla ti ide do radátorov alebo kam treba.
Pokud má termostat otevřít jen tolko, nemluvíš o řízeném ventilu?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

A největší paka nevědí , že čerpadlu se uzavřením nic neděje . Dokonce ta s elektronikou dnes sníží ty otáčky samy . Vložením "směšovacího" ventilu v tomto případě sebere pako bezdůvodně hmotné prostředky majiteli otopné soustavy bez žádného přínosu .

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“