notebook správa baterie

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

notebook správa baterie

#1 Příspěvek od Olchor »

Mám notas Dell E5530. V podstatě ho používám jako druhý stacionární počítač, takže je většinou stále připojený k síti. Trvalé nabití baterky na 100% zkracuje její životnost, úplně by mi stačilo nabití na 90% ( pro výjimečné případy práce bez sítě). Existuje nějaký program pro správu baterie který by umožnil volbu max. nabití aku?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

V BIOSe nie je nejake nastavenie baterie?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Dokud vyrobce nema k tomu udelany program nebo neni neco v biosu tak to nejspis nebude podporovana funkce.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Mám NTB Asus již 10 let, při používání je vždy na zdroji a teprve nyní jsem kupoval novou baterku. Nabití na 100% trvale jí určitě nevadilo. To samé je při nabíjení mobilů přes noc, nikdy jim to nevadilo, večer na nabíječku a ráno odpojit.
Jindra

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Olchor píše: Trvalé nabití baterky na 100% zkracuje její životnost.
Nevím odkud jsi to vzal. Každý mobil i notebook má řídící obvod nabíjení, který zabraňuje přebíjení. Myslím, že to nelze softwarově vůbec regulovat.
Občas někde takové výstrahy o přebíjení a zkracování životnosti publikují laici, kteří o tom nic neví.

Mimochodem, název příspěvku zní asi jako "koncert, Dvořák, síň".
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Jde o to jak se na to divas. Pri 100% se samozrejme nabijeni zastavi a pak pomalu klesa do urcite hodnoty kdy elektronika opet to nabijeni nastartuje (u mojeho ux360 je to pri 95%) a takhle to cykluje porad dokola. A cykly se uzaviraji a uzaviraji. A taky kapacita klesa. Otazka je co dojde driv :) pokud dojde k napocitani hranicneho poctu cyklu tak to elektronika v baterce proste blokne a muzes se i na hlavu stavet. Jedine co ti zbyde je koupa noveho akumulatoru. Z vlastni zkusenosti vim ze nechavat to takhle cyklovat na zdroji je zhovadilost, zrusil jsem si takhle zhruba polovinu kapacity baterie za rok. Co se tyce pokrocileho powermanagementu, pokud to Embedded controller na desce umi tak je k ntb utilita ve ktere lze nastavit jak se ma udrzovat akumulator v nabitem stavu, umoznuje jeho "oziveni"... Lenovo melo tuhle aplikaci jiz x let zpatky, dell ma toto rizeni nastavitelne v biosu (a mozna existuje i app pod win). Asus s tim prisel myslim teprve rok-dva zpatky u nejakeho snad ultrabooku... Idealne je udrzovat v nabitem stavu kolem 75%. Jenze kdyz to hw neumi tak smula

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Odkud máš informaci o přednastaveném počtu cyklů?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#8 Příspěvek od kejki »

serviceman píše:
Olchor píše: Trvalé nabití baterky na 100% zkracuje její životnost.
Nevím odkud jsi to vzal. Každý mobil i notebook má řídící obvod nabíjení, který zabraňuje přebíjení. Myslím, že to nelze softwarově vůbec regulovat.
Občas někde takové výstrahy o přebíjení a zkracování životnosti publikují laici, kteří o tom nic neví.
Mně to říká ntb Lenovo pokaždé, když se probudí plně nabitý. A dá se nastavit režim ochrany baterie, aby to nabíjelo na 70%. Ovšem pak je bez sítě použitelný opravdu krátkou dobu. A zcela vybíjet je taky špatně, protože cyklů od nabití do vybití zvládne baterie jen omezený počet. Prostě Lenovo se má šolíchat na síti na 70%.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Na 70% čeho? Jako vlastního dobíjení nebo kapacity baterie? Když beru 100% u jedné lionky jako 4,2V, tak jak změřím 70% kapacity?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

@ serviceman: nejde o přebíjení, ale je snad všeobecně známou věcí, že lionka špatně snáší dlouhodobé trvalé nabití na 100%. Skladovat se má při dobití na 70-90% kapacity. To, že je nabitá třeba na 70% určuje battery management, který zná kapacitu a měří proud, který přitekl a odtekl z aku.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

V každom prípade sa počítajú nabíjacie cykly, keď už nie priamo, tak sa odpočítava kapacita. A to priamo v elektronike batérie. Notebooky HP boli na toto experti. Keď bol stále zapnutý na elektrickú sieť, tak to nabilo na 100%, potom samo padlo na 99% a hneď dobilo zasa na 100%, a vždy odpočítalo. Potom chcel jeden použiť notebook na batériu na ktorej ho nikdy nepoužíval takže by mala byť ako nová, a ona potvora vydrží 6 minút. :wand:
IBM má Power Management, kde sa dá nastaviť pri koľkých % začne nabíjať. Ja mám nastavené 30% (menej sa už nedá), nevidím dôvod batériu stále dobíjať keď netreba. Ideálne používanie batérie je nabiť doplna a vypoužívať do prázdna. V mobile takto mám batériu už 10 rokov a stále je ako nová. Nejaké dobíjanie každú chvíľku keď je ešte v batérií dosť energie nieje dobré. Treba si predstaviť batériu ako piest, napríklad z injekčnej striekačky, a energiu ako nejakú špinavú náplň. Keď budeme hýbať piestom iba v rozsahu 90%-100%, ostatok sa zanesie, a až ho budeme chcieť použiť, bude mať veľký odpor a teda žiadnu silu. Pokiaľ ale budeme piestom hýbať po celej jeho dĺžke, ostane pekne čistý a teda bude dobre fungovať aj po dlhšej dobe.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#12 Příspěvek od passion »

Liion nemá rado ani vybitie, ani trvalé nabite. Preto ak je väčšinou trvalo na nabíjačke, je vhodné udržiavať kdesi okolo 3,8V na článok. Je to všeobecne známa vlastnosť batérie, nie je to žiadne publikovanie od laikov. Moje lenovo to má ako na obrázku v energy manager. Dcérin asus to má tiež v ponuke.
Přílohy
lenovo.jpg

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#13 Příspěvek od nokijec »

Teď jsem si udělal batteryreport na svém plasťáku HP 255.
Začíná v 5/2017 s kapacitou 32 Wh
končí 1/2021 s kapacitou 29 Wh
Používám to jako stolní PC, stále v zásuvce akorát na noc když si vzpomenu vypnu. Jenom několikrát jsem jí vybil.
V reportu je položka CYCLE COUNT proškrtnutá.
Takže neustálé používání notebooků na napájení ze sítě baterce neškodí.
Na tento problém se nedá dívat digitálníma očima. Elektrolyt a elektrody to je chemie.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

Ten můj Dell 5530 byl taky furt v síti, výměna baterie po 3 letech. Může to být náhoda, ale zkracování životnosti lionek při trvalém nabití 100% je prostě fakt.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Mě v toshibě tecra nevydržela baterie nikdy dýl než 3 roky (1x original, 2x náhražka). Teď notebook používám jako záložní s widlema a bez baterie. Baterie byla používaná jak trvale na napájení ze sítě tak i bez. Řekl bych tak 70 na 30. Přes noc v nabíječce byl noťas výjimečně.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“