Vianocny svietnik - ziarovky 14-15V

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#31 Příspěvek od rnbw »

Ziarovky prisli, ale situacia sa mierne skomplikovala. Samozrejme, ze nove drziaky ziaroviek tam nepasuju, s tym som pocital. Ale ze budu nove ziarovky vacsie (asi o pol milimetra) a do povodnych drziakov nevojdu, to som necakal.

Takze som prebrusil povodne drziaky na vacsi priemer.

Cez 4x 470R odpor (53-54mA) to svieti pekne, teple svetlo ako zo sviecky. Ked jeden odpor vynecham (58mA), tak je to horsie.
Sice takmer polovica prikonu skonci na odporoch... Kupim 4x 5W odpor, bude vyhrievany podstavec :D
Přílohy
svietnik.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Dej tam kondíky = kapacitní předřadník a budeš to mít bez výhřevu. Těch cca 50mA tam dostaneš s ještě poměrně malou kapacitou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od workhard »

A nabíjecí proud kondíku při zapínání mu bude žárovičky pěkně odpalovat, nehledě na to, že kondík bude za chvíli bez kapacity.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

No a to je takovej problém tam dobastlit sériovej odpor s daleko menším zatížením, kterej jen omezí nabíjecí proud kapacity případně termistor NTC? V každým případě se dá výkonová ztráta dost podstatně omezit, nemusí z toho mít přímotop - i když se s tím svítí v ročním období, kdy venkovní teploty o mnoho nevylejzají nad 0°C a nějakej ten vyzářenej wattík tepla v interiéru je spíš vítanej než nežádoucí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od workhard »

Já bych to nekomplikoval. Životnost kondíku nezvýší ani přidaným odporem.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Alebo vymenit vidlicu za americku a pouzit autotrafo 230V/110V :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#37 Příspěvek od Kremik »

Kdysi moje ex shodila při vysávání podobný svícen. Protože samozřejmě svítil, vlákna se nárazem vytáhly a podotýkaly, tudíž se zkrátily a začaly svítit jako o život. Protože jsem neměl náhradní žárovky, vrazil jsem do svícnu pár kondů paralelně, aby žárovky svítily tak nějak akorát. Vydrželo to několik let a pak jsem na ty žárovky někde náhodou narazil. Za celou tu dobu žádný problém.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#38 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#39 Příspěvek od rnbw »

14V nasuvacie tiez nemaju, rovnako ako vsade.
12V maju, takze uprava na 12V je krok spravnym smerom :)

[edit]
Uz som ho nasiel. Je to VD-AXX211070, dodavatel bol City Illuminations s.r.o.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#40 Příspěvek od mluno »

Před časem jsem povídal, jak jsem předělal řetěz luceren na LED. Zkusím přidat nějaké podrobnosti, podařilo se mi totiž najít potřebné soubory. Tyto soubory vznikly dodatečně, plánoval jsem výrobu pro druhý řetěz, který má ještě žárovky. První exemplář jsem zadrátoval (dost titěrná práce, pokud se to mělo vejít do lucerny), pro duhý jsem plánoval tišťák (až na spojení s objímkou a propojku vrstev žádné drátování), toto mělo být namnožené kolikrát se to jen vejde na polotovar (měl jsem spočítané, že 10x to bude v pohodě i na nejmenší prodávaný 50x100 mm kousek).

K zapojení samotnému. Začal jsem od ledek, jistě by stačila jediná, ale co se zbylým napětím, nechtěl jsem moc topit (ze stejného důvodu jsem nepoužil barevné, které mají menší úbytek). Tak jsem zapojil 4 do série, víc se mi tehdy nevešlo. Koupil jsem 1W (3V, 300 mA ) teplé bílé autoled (s co největším vyzařovacím úhlem) s tím, že je budu provozovat při zlomku proudu (počítal jsem 10-20 mA). Pro tento proud svítí podle mě dost. Testoval jsem to nejdřív stejnosměrným proudem (počítal jsem aspoň 30V, tj. desetinu amplitudy), tehdy jsem taky ověřil velikost a dimenzování odporu. Odpory vycházely 2x 330 v každém přívodu jeden a musely být aspoň na 0,6W (i když je na nich výkon pod 100 mW, ty 1/4W dost topily). A nakonec jsem si říkal, co se stane, když se něco přetrhne, tak jsem přidal zenerku 37V a ověřil jsem, že moc netopí, když přerušim ledky. (Zenerka zároveň chrání závěrný směr ledek, kdyby náhodou se tam něco dostávalo ať už poruchou usměrňovače nebo parazitními jevy.) Každý z těchto testů jsem dělal na laboratorním zdroji minimálně den. Posledním krokem byl usměrňovač, nedalo se jinak než SMD (DIP by se nevešel), což zkomplikovalo sestavování brabčího hnízda a tišťák se mi dělat nechtělo (tehdy jsem ještě neuměl fotocestu). Obvod neobsahuje žádný střadač energie, odpadají teda problémy s nabíjením (jako když se použije kondenzátor). To že ledky věrně přenáší blikání 100 Hz je u osvětlení stromku nepodstatné. Při proudu 10 mA očekávám životnost ledek navěky.
Proud jsem trefil tak dobře, že když to visí na stromku, neni možné poznat, které jsou které. Jediný rozdíl je, že ty ledkové jsou na šáhnutí studené, ty žárovkové horké. Co mě trápí jsou kontakty, tak jako u žárovek, i tady se stává, že se některá v objímce uvolní. A při dotahování jsem několik těchto bastlů (asi dva) už zničil a musel dělat nové (zejména smd usměrňovač s připájenými drát(k)y je opravdu hloupá věc).

Snad se moje zkušenost, dalo by se říct vývojová práce někomu hodí, je to sice zapojení jednoduché, ale ne všechny detaily jsou úplně jasné. Toto je dimenzované na 10 v sérii k náhradě namísto původních 24V žárovek. Přiložené podklady vychází ze schématu, ale nemám je ověřené (třeba jak se vejdou, a jak půjdou napasovat do vybrakované patice E10 po žárovce, tišťák zatím jsem nedělal, a do těchto Vánoc to zcela jistě neudělám).
Nemusím snad zdůrazňovat, že zapojení je galvanicky spojené se sítí a je potřeba provést to v souladu s bezpečnostními předpisy (aby se zbytek rodiny nemusel bát přiblížit se ke stromku).
Přílohy
stromek_svetla.zip
Zabaleno i s bpodklady eagle (netestováno)
(80.28 KiB) Staženo 365 x
Schéma zapojení
Schéma zapojení

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#41 Příspěvek od MajklR »

Také mi donesla sousedka Ledkový řetěz bez známek života. (Made in Poland). Po delším hledání jsem objevil v přívodu k jedné Ledce upadený přívod, špatně připájený ve smršťovací bužírce. Tak jsem to zalátal, zaizoloval, vyzkoušel, svítilo to. Smotal jsem to do krabičky, pro jistotu ještě zapnul a nic. Znova hledání toho kiksu, už jsem ale věděl co to je, opravil a opatrně vložil do krabičky, po zapnutí řetěz svítil. Poláci zřejmě šetří na cínu. Vrátil jsem ho sousedce s tím, že už je po Vánocích a nemá cenu to rozbalovat. Zatím nepřišla. Majkl. :flipa:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#42 Příspěvek od EKKAR »

Takhle jsem před pár létama kompletně předělával jeden řetěz od větví - šáhnul jsem na jeden pájenej spoj a upadnuly dva další. Byl ještě žárovičkovej a na každou žárovku byla nasazená taková opalizující tvarovka jako by ze silikonový gumy - vypadalo to docela hezky, tak jsem se to po upadnutí asi čtvrtý žárovky od přívodů radši rozhodnul pozkracovat tím, že ty spoje přepájím a přeizoluju smršťovačkou komplet. Sice jsem si pak za to nadával, protože mi to trvalo snad půl dne a ještě jsem si párkrát přidělal zbytečnou práci, bo jsem u několika žároviček samozřejmě zapomněl na ten kábl navlíct kousek smršťovačky dřív, než jsem zapájel spoj a musel jsem to znovu rozdělat, ale ten "řetěz" známí od tý doby věšejí na stromek každej rok a zatím svítí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#43 Příspěvek od rnbw »

Kedze sa GME podarilo uz za mesiac a pol vybavit objednavku, dokoncil som vianocny darcek. Dal som tam nakoniec 6 odporov 330R/5W. Spodok sa teda mierne hreje, ale nic hrozne, plast sa netavi.
Přílohy
svietnik_hotovy.jpg
svietnik_odpory.jpg

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#44 Příspěvek od josef_novak »

Čekali, než jim to přijde z Aliexpressu :lol:

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“