Pohybové PIR místo spínače

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

Pohybové PIR místo spínače

#1 Příspěvek od Sandal »

Potřeboval bych zapojit PIR místo křižáku (řazení 7) Zapojení je 1x světlo 1x schodišťák, 1x křižák a 1x schodišťák. Sežene se vůbec takový PIR nebo jak to mám zapojit?
S tim si fakt nevim rady.
Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

A umíš zapojit relé jako křižák?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Dej tam dva PIRy a seřiď citlivost na kočky. :wink:

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Myslím, že budeš těžko shánět PIR s relátkem, které má dva nezávisle přepínací kontakty. Tady je zapojení křížáku. Když ho chceš nahradit PIRkem, musíš přepnout dva přepínací kontakty.

Možná by bylo možné koupit nějaké PIRko a vyměnit mu relé. Standardně tam asi bude s jedním přepínacím (možná jen spínacím) kontaktem. Musel bys nějak vytáhnout těch 6 drátů s kontaktů. I když některé kontakty jsou spojeny.
Nebo do pouzdra PIRka instalovat právě relé s dvěma přepínacími kontakty, ovládané tím originálním relé v PIRku. Ale to už je opravdu bastlení.


PF

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

A jak by to mělo fungovat? Vstoupíš do prostoru, PIR rozsvítí, ty na konci zhasneš. Odejdeš, PIRko přepne a opět rozsvítí?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Zbývající vypínače zruší, no a pak mu stačí PIR s jedním kontaktem ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Jojo, jak píše workhard. Zrušit schodišťáky. Mě totiž povidal kamarád, že v jednom paneláku to tak udělali. V každym patře místo křižáku PIR. Provedli to prý bez sekání a výměny kabelů.

Ve vypínačích je k dispozici jen L a N samozřejmě ne. Ten PIR bude muset bejt na baterii.

Ještě mě napadla jedna možnost. Otevřít rozbočnou krabici a poslat do vypínače po volnym drátu N a drát přeznačit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Když tak nad tím přemejšlím, zapojovat PIR jako křižák je blbost. Ten PIR musí být k těm všem cvakátorům paralelně, tedy napájení z fáze co jde na střed prvního schodišťáku a středem posledního schodišťáku. A pochybuju, že by tam chodil dvoudrátovej PIR, musí být trojdrát s přívodem N.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Dostal jsem to za úkol promyslet jak by to šlo udělat. Jestli to bude komplikovaný, řeknu mu ať si ty svoje zaměstnance zjebe za to, že nechaj věčně svítit. Ať jim strhne prachy a proud se mu zaplatí desetkrát :lol:

celeron: Tak jsem to myslel. V křižácký krabici jsou 4 dráty, takže by to zapojit šlo.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#10 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud ten PIR má relé s dvouma přepínacíma kontaktama,asi by to šlo.Když ne,tak ho budeš muset vyměnit a nadrátovat do původní DPS jen cívku,na kontakty dáš další svorkovnici vedle.Ale taky asi potřebuješ dostat do krabiček k čidlům i N a to je často problém.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Nepotřebuje dva kontakty, po jednom drátu od schodišťáku si může poslat nulák a frčíme.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Sandal píše: V křižácký krabici jsou 4 dráty, takže by to zapojit šlo.
A co vlastně přesně chceš? Vyházet všechny cvakátory a dát místo nich PIR? A nebo chceš jen ke stávajícímu zapojení přidat jeden PIR? Já uvažoval druhý variantě, přidání jednoho PIRu.
Pokud cvakátory vyházíš, tak 4 dráty v krabici málo, nezapojíš to. Nezapomeň, že dva dráty jdou ze schodišťáku a dva pokračují do dalšího křižáku nebo druhýho schodišťáku. Všechny PIR musí být paralelně a potřebuješ průběžně L, N a spínání. Kdyby tam byly propoje třídrátem 3Ax1,5, tak je to v pohodě. Ale ty máš určitě 2A.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

Vyházet shodišťáky a místo křižáku dát PIR. To co popisuješ by ale šlo udělat tak, že si můžu poslat N přes jeden zrušenej schodišťák do toho křižáku, co bude PIR a v rozbočný krabici to přepojit. Kvůli pozici v chodbě do tvaru L, musí bejt ten PIR místo křižáku.
A už v tom mám pěknej bordel. Budu si to muset nakreslit :lol:

Jo je to 2Ačkem. Asi na to dlabu a řeknu tomu šéfovi že to bez sekání do zdi nejde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

To jsi měl napsat hned na začátku. Pokud dáš místo všech cvakátorů jen jeden PIR, tak to udělat půjde. Od prvního schodišťáku fázi a od druhýho N a spínání. No a místo cvakátorů wagovky a víčka. A od žárovky musíš poslat do PIR N-ko a spínání.
Já jsem vycházel z toho, jak to mám doma, cvakátory zachovaný ale k tomu ještě dodatečně později přidanej jeden PIR. Naštěstí jsem použil na propojení 3A, takže to šlo bez sekání.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Jak jsem psal, že dva PIRy, tak jsem z toho zadání vydedukoval, že to je na dvě poschodí a jedno osvětlení. Takže zrušit spínače a místo nich dát PIR. Dráty upravit podle toho a má to. Když tam dá jen jeden PIR, tak jsem zvědavý kam ho dá. Nahoru nebo dolů? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“