Snubber - z jakého materiálu volit keram. smd kondy?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

Snubber - z jakého materiálu volit keram. smd kondy?

#1 Příspěvek od gepard »

Ahoj, provádím "generálku" funkčního spínaného regul. zdroje - očistu + výměnu úplně všech elektrol. kondů (jsou v něm kondíky značky "Chong-yan" a "Chong-fu" aj. - dokonce i známější značky (teď přesně nevím) 2 ks 330uF/200V) za LOW-ESR Nippony z ECOMu. Narazil jsem přitom na 1 prasklý keramický kond u jednoho spínacího MosFetu. Jedná se o polomost (2 MosFety), kde každý tranzistor má svůj snubber - mezi mezi D a S MosFetů je sériově smd R= 4,7 Ohm/1W + keramika C= 1n. Právě u jednoho trandu je kondík prasklý. K dotazu - mám k dispozici taktéž nové MLCC smd keramické kondenzátory 1n/1kV z materiálů X7R a C0G, který materiál je vhodnější pro toto použití? Nemá někdo k dispozici popis jednotlivých materiálů keramik vč. doporučené aplikace, vhodného použití? Díky moc za případné věcné info.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#2 Příspěvek od Ondra2 »

C0G protože x7r nesnese velké dV/dt. Rychlé by se roztrhl znovu. X7R se při změnách napětí prohýbá, proto jde od nich např. Slyšet frekvenci, na které kmitá přiložené napětí. I ten C0G by měl být vybraný tak, aby dV/dt snesl, ne všechny jsou stejné.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#3 Příspěvek od gepard »

Tak co jsem kde na googlu v englištině vyštrachal, materiál C0G je opravdu úplně jinde oproti X7R. OK, dám je tam. Díky
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

Je pravda, že toto dielektrikum je téměř imunní ke změně teploty a napětí a oproti jiným běžným typům netrpí piezo efektem, takže jen tak nepraskne. C0G (NP0) by měli být ale tuším vždy stejné materiály. To že různí výrobci mají různou technologii výroby, která má vliv na celkové chování je pravda - dnes už spíše věřím číňanům s moderní výrobní linkou než staré značky. Tedy abych pravdu řekl, pokud chci něco lepšího, spoléhám se na japonce Taiyo Yuden (popřípadě Muratu). Běžně beru Kemet, teď jsem kupoval taky něco od Samsungu (podle mne nedávno otevřel výrobu). Škoda jen, že NP0 nejdou udělat v malém pouzdru.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“