RURG 80100(GES 102 039 45)

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

RURG 80100(GES 102 039 45)

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Dobrý den,
mám nejasnost ohledně zatížitelnosti v předmětu uvedené diody. Jak přívody této součástky mohou vydržet 80A? Jsou srovnatelné s tloušťkou drátu smyčky do pistolové páječky, kde teče taky okolo 80A, ale ta se hřeje na několik set stupňů.

Znamená těch 80A tedy, že by se například mohly použít k usměrnění svařovacího proudu? Celé jsou na takový proud podezřele subtilní.

PavelFF

#2 Příspěvek od PavelFF »

Pøesnì tohle mi taky jednu dobu vrtalo hlavou. Našel jsem tøeba tranzistor s trvalým proudem 169A (pokud by ovšem nìkdo dokázal udržet teplotu pouzdra na 25stupních):

http://www.irf.com/product-info/datashe ... rf1405.pdf

Pøitom tam je ale malá poznámka(6), že limit pouzdra TO220 je 75A. Takže je to spíš reklamní údaj.

RURG 80100 má dokonce 80A jako støední hodnotu. Efektivní bude ještì vyšší.

Evidentnì to funguje. Nechce se mi poèítat prùøezy a odpor mìdi, ale zjednodušenì pøedpoklám, že prùøez pøívodu diody je stejný jako smyèka od pistolové pájky a na smyèce se ztrácí asi 60W. Délka smyèky je kolem 8-10cm. Takže asi 7W/cm drátu. To se prostì v pøíkonu diody kolem 100W ztratí. Teplo z pøívodù se na rozdíl od pájeèky intenzivnì odvádí do chladièe (a do plošného spoje).

Pouzdro TO247 se sice používá docela èasto, ale ve vraku invertoru jsem našel diody RURU 10060, které mají docela jiné pøívody, takové, jaké bychom asi oèekávali (pásky).

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 10060.html

Takže se spíš divím, jak mùže vydržet èip takové proudy a výkony, když je tak malièký .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Dobrá, až začnu jezdit na chatu, kde mám trafo JS90F, pokusně sestavím z těchto diod můstek a zkusím svařovat. Uvidíme.

PavelFF

#4 Příspěvek od PavelFF »

Zkusil jsem to spoèítat. Silnìjší èást pøívodu TO247 má prùøez asi 1,5mm x 0,5mm. Délka je asi 10mm i se zalitou èástí pøívodu.

Odpor vychází asi 240mikroOhm.
Ztrátový výkon na 10mm pøívodu pøi ss 80A je asi 1,5W.
Úbytek napìtí asi 19mV.

Pøívody nebudou nejslabší èlánek øetìzu.

V rozstøeleném tranzistoru IGBT jsem našel zbytek drátku propojujícího Cu vývod s Si èipem a ten byl ještì mnohem slabší.

PavelFF

#5 Příspěvek od PavelFF »



Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Nedalo mi to a opakovaně jsem změřil proud ve smyčce u té samé pistolové páječky - stará česká 100W, ale přímo klešťovým ampérmetrem. Smyčka měla délku 15 cm, drát s průměrem 1,3 mm. Naměřil jsem 130 A v počátku, po asi 5 s se zmenšil na 85A, jak se smyčka ohřála. To první měření bylo s delší smyčkou a dalo 80A v počátku, vaše smyčka je kratší a vychází 290A. Jak vidno, trafo v páječce je tvrdé a proud je určen převážně smyčkou.

Můj původní předpoklad, že konstrukce trafa počítá s omezením proudu rozptylovou indukčností, je zřejmě chybný.

PavelFF

#7 Příspěvek od PavelFF »

Pokraèoval jsem v amatérském mìøení. Zkratoval jsem svorky pájeèky (cínem pøipájené svorky z lámací èokolády) co nejkratším spojem z drátu prùm.1,7mm a mìøil jsem pøíkon pájeèky a úbytek napìtí na silné pasovinì (asi 7,8mm x 4,2mm) sekundárního závitu. Vyšel mi proud asi 470A. Nepøesnost bude tak 10-20% . Pøíkon pájeèky za studena byl kolem 180W!

Teï už používám pistolovou pájeèku dost zøídka, ale kdysi jsem jinou nemìl a používal jsem smyèky z Cu drátu pro elektroinstalaci o prùmìru asi 1,7mm(ošizená 2,5mm2), (výrobce pájeèky pøedepisuje prùmìr 1,4mm). Po delším usilovném pájení se mi odletovaly pøipájené mosazné svorky z "èokolády" a musel jsem èekat, až to celé vychladne.
Nebylo to zrovna ohleduplné vùèi pájeèce, kde v návodu byl alibisticky udán zatìžovatel asi 15vteøin pájet a 45 vteøin èekat. Tak by se nedalo vùbec pracovat, takže jsem jsem to zatìžoval spíš opaèným pomìrem a pájeèka pøesto slouží dodnes.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“