Dvojity NF milivoltmeter

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

Dvojity NF milivoltmeter

#1 Příspěvek od zdenoeddie »

Ahojte, kedze moja snaha ziskat dvojruckovy mV, pripadne aspon samotne meradlo s 2 systemamy stroskotala, rozhodol som sa postavit vlastny vyrobok. Mal by to byt NF milivoltmeter s meracikmi 100uA z BM579. Mam tu 2ks nefunkcne, tak by som ich vykuchal. Otazka znie, ci vie niekto poradit spolahlive zapojenie, pripadne aj nieco modernejsie, co som nasiel nejaky clanky atd vsetko este je postavene na OZ od Tesly. Ale snad sme sa za ten cas posunuli aj niekam inam, a samotny mV by mohol ist tym padom aj vyssie ako do cca 100kHz.
Dakujem za kazdy navrh.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od stefan31 »

Jedna z modernejších možností je v Practical Electronics 10/2020 ....

Stefan31

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od zdenoeddie »

Super, dakujem za napad, analogova cast sa mi celkom paci.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od stefan31 »

... aj keï mám LEADER LAV 191, toto asi postavím tak, ako to je ...

Stefan31

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Jestli ti vadí staré tuzemské součástky a nehodláš tím měřit i stejnosměrné hodnoty, zkus třeba TL081 nebo ekvivalent z těch FETových. nebo, pro samotný usměrňovač vyhoví i NE5532, 5534, NJM4580, a ten s FETovým vstupem použiješ až na vstup.
Se všemi to neztrácí linearitu stupnice vysoko přes 100 kHz (do důsledku vzato, i s MAB357 se o jeden dílek ze sta stlačil začátek stupnice až při 230 kHz, na úrovni -20 dB byla chyba neodečítatelná.
Do důsledků vzato - když použiješ Schottkyho diody nebo Ge se zlatým hrotem, stačí dvě kácéčka a koukal bys, jak hezky narovnají kalibrační křivku.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zdenoeddie »

Tuzemske suciastky su ok, vadi mi to, ze ich nemam (videl som schemu od Teba Hille), a mam zhanat suciastky vekovo 30+ tak to uz radsej nieco novsie, mozno i SMD a snad aj lepsie.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

stefan31 píše:... aj keď mám LEADER LAV 191, toto asi postavím tak, ako to je ...

Stefan31
Ten Leader zhanam uz niekolko rokov, preto pohnutka postavit sam nieco podobne, generator nepotrebujem. Keby nahodou bol na predaj, hlasim sa.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Proto jsem doporučil náhradu TL081, stále v prodeji i v SMD.
Nemá však kompenzaci napěťové nesymetrie vstupů, takže by se zapojení, které umí měřit i stejnosměrné hodnoty, poněkud zkomplikovalo. Pro nf aplikace, teda měření jen střídavých hodnot, stačí úprava vcelku nepatrná.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#9 Příspěvek od makak »

Chtěl bych se zeptat, k čemu se používá nf milivoltmetr se dvěma ručičkami ? Když už by bylo potřeba měřit dvě úrovně současně, nejsou lepší dva samostatné měřáky vedle sebe ?

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od stefan31 »

... z PE 10/20 postavené, funkèné, treba dokonèi￾ a nakalibrova￾ a hlavne krabicu .....

Stefan31
Přílohy
Nf mV meter
Nf mV meter

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“