S:Dekoder pal DBPS3510

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

S:Dekoder pal DBPS3510

#1 Příspěvek od marostv »

Zdravím. Nemal by niekto nepotrebný dekodér pal DBPS3510 niekedy sa montoval do ruských TV po 89tom.
Najlepšie zo slovenska.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#2 Příspěvek od miroja »

Cosi mi to cislo hovori..Mozes mi pre istotu poslat fotku ako to vyzeralo?
Musi to byt konkretne tento modul? Ja som do ruskych TV daval aj "P" moduly z Teslackych TV C416.

Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od marostv »

Jeden modul som napajal do ftv fatra a zohnal som tesla color tak by som ho chcel ofarbiť.Preto zhánam konkrétne tento lebo už mam z nim skúsenosti. prikladám odkaz na fotku blbo ho vidieť je vľavo hore.
https://photos.app.goo.gl/tfLKpVynwiZnusDp8

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Modul P z C416 přímo do Tesla Color dát nejde, protože potřebuje sandcastle impulz. Moduly PAL dekodérů si ho umí vyrobit z impulzu zpětného běhu (nebo mají svou A255D) + umí otočit polaritu rozdílových signálů a některé i regulovat jejich sytost, což je zrovna pro Tesla Color potřeba. Bohužel už jsem je nikde neviděl skoro 20 let.
Do Tesla Color byl původně vyvinut PAL dekodér jen z tranzistorů. Chodí slušně, ale vyžaduje i doosazení součástek na desce.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tady je zapojení. Ten modul už nemám žádný, kdysi jsem instaloval sedm nebo osm kousků, pak už je nikdo nechtěl, protože do řady 280/380 se dával modul s MDA4555.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Možná se to válí někde u našich,byl v tom MDA3510,MHB4066 a MHB4011,nějaký plastový KC a KF.Měl jsem jich mraky,ale většinu jsem vytěžil.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Kdybych hodně hledal, tak bych našel ruční návrh plošáku s PAL dekodérem pro ruskou C430. Do té Colorky by to použít šlo a dokonce by šla zprovoznit i regulace sytosti potenciometrem na panelu.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Někde bych ho měl mít... Zítra se kouknu.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od radioelectrum »

a nešel by tento modul dát i do Rubínu řady 714, 716, co má secam ještě na elektronkách?
Přílohy
secam714.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Do těch existoval modul větší, byl na něm generátor sandcastle impulsu, přepínače cesty signálu s obvody 4066, upíníní stejnosměrné úrovně na asi 6 V společného předpětí pro diskriminátory SECAM. Musely se přerušit přívody na mřížky dvojité triody a gekodér se zapojoval mezi výstupy diskriminátorů SECAM a mřížky triod. Když dekodér rozeznal PAL, přepínal automaticky "na sebja". Pokud si vzpomínám, nastavovala se na něm sytost pevně, protože konstruktéři nedomysleli, jak tím napětím z potenciometru sytosti původního dekodéru oblbnout AVC dekodéru PAL.
Možná, že existovala i jiná univerzální verze, ale předělával jsem jen dvě E714ky, pak už slampovou maticí nic.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

Já tyhle univerzální dekodéry neměl, tak jsem si do Rubínu postavil svůj. Takže uměl i regulovat sytost a navíc měl na výstupu ještě zesilovač, asi 4x, protože to, co leze z IO ty elektronky pořádně nevybudí. Mírně se liší verze pro modul s dekodérem Secam z tranzistorů (714) a hybridů (716) - je tam jiné napětí, na které se upíná ta černá. K obrazu bez chyb je pak ještě žádoucí opravit kontrukční kix, který je v těch koncových stupních složek přítomen. Sice každá učebnice BTV říká, že je potřeba přenést celou ss složku až na obrazovku, ovšem rusům vyšly blbě napětí na katodě a mřížkách obrazovky, tak to napětí pro mřížky prohnaly odporovým děličem ovšem překlenutým kondenzátorem. Žádný Rubín této koncepce tak nebyl schopen věrného podání barev. Z tohoto pohledu byla už první Tesla Color mnohem dál - na rozdíl od Rubína měla střídavou vazbu, RGB tranzistorové konce a obnovení černé až v nich. Proto je přidání dekodéru do ní mnohem jednodušší.
Hill píše:protože konstruktéři nedomysleli, jak tím napětím z potenciometru sytosti původního dekodéru oblbnout AVC dekodéru PAL.
Tak se to u novějších integrovaných dekodérů nedělá (a ani to nejde). Na to se používá elektronický potenciometr na výstupu složek, nejjednodušší je MCA660. Zaklíčovat černá se pak musí až za ním.
Co se kvality dekodéru týče, vycházela mi jednoznačně lepší 4555 než 3510. Nevím, jestli to byl problém tesláckých 3510 nebo obecný, ale měly problém držet přesně úroveň černé v době klíčování. Obvykle tak šel při maximální sytosti obraz mírně do modrofialova a to i v C416, ne jen v těchto bastlených dekodérech.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#12 Příspěvek od fredis »

Tak jsem ho nenašel.. Buď už změnil majitele, nebo někde je a čeká až ho objevím.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od marostv »

Vďaka všetkým za snahu! Tie moduly som mal niekedy dávno spustu ale rozobralo vyhodilo sa,kto by so bol povedal že sa ešte niekedy budem hrabať v starých TV síce to už len pre moje potešenie.Možno sa niečo nájde v ZD aj keď už crt tv na šrotovisku je čim ďalej tým menej nahradzujú ich už placky a to už nieje taka sranda :D

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#14 Příspěvek od judeware »

fredis píše:Tak jsem ho nenašel..
Myslím Fando, že's mi ho strčil do bedny s teletextovými dárky! Dělala ho polistopadová firma z Havířova? Ty integráče okolo MDA3510 si vybavuju. Téžžž jsem se ho chystal rozebrat na součástky.

Teď ale není šance, že bych to našel. Ve středu jsem absolvoval lední revue a mám úplně jiné starosti, než hledat ve skladu. :(

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

Tak už vím kde skončil :lol: . Máš pravdu, Petře.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“