Hodnota elyt tantalu

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

Hodnota elyt tantalu

#1 Příspěvek od DELONG »

Zdravím
potreboval by som určiť hodnotu tohto tantalu. Meraním hodnoty som zistil 98nF na dvoch mer, prístrojov nezávisle.
ESR 100 Ohm(zajícomer) .

Sú tam tieto znaky +.10
Pod ním 35V čo je asi max napätie.

Nechápem tú bodku pred číslicou 10 nie je tam nič čo by jednoznačne určilo hodnotu nejaké písmeno uF alebo nF.
Môže to byť 10uF alebo 1uF alebo 100nF ?
Myslím si , že 10uF by malo byť správne.
V zariadení (digital counter OMRON DHX-4SD staré 40 rokov) je takýchto tantalov viac a čítač nečíta :evil:
Tento jeden som vyspájkoval a premeral.
Podľa zajícomera všetky ukazujú ESR 100 Ohm.
Mohli odísť všetky ?
Ďakujem.
Přílohy
Elyt tantal up.jpg
Tantal1 up.jpg

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od sis2 »

Je to 0,1 mikroF a je na max. 35V. Je to tak zavedené, třeba u kapacity 0,47µF by bylo uvedeno .47
Jo, s tantaly jsou (časem často) problémy... Ale pokud nejsou zkratované, tak tohle nebude závada - tak malé kapacitě těch 100 ohm odpovídá.
To, že čítač nečítá, bude asi něčím jiným. Nejdřív bych zkontroloval napájecí zdroje - dávají napětí?
Naposledy upravil(a) sis2 dne 02 úno 2021, 17:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#3 Příspěvek od DELONG »

Ďakujem za odpoveď.
Tak tých 98nF bude OK ? Skratované nie sú. Tak 100 Ohm ESR je OK.
A čo ESR tantalu bude mať iné ESR ako hlinik ?
Naposledy upravil(a) DELONG dne 02 úno 2021, 17:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Koukni na moje, jak jsou značený. Vypadá to, že máš v ruce TE145 0,1uF/35V.
edit: kluci byli rychlejší než jsem je našel, nafotil a zjistil typ. :)
Přílohy
tantaly.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#5 Příspěvek od DELONG »

Je to z japonského čítača OMRON. TE145 sú akej výroby ? Československo?
TE140-147 boli TESLA nie?
Podľa TESLA katalógu hodnota impedancie sedí .Tak 100Ohm je super.
Vďaka za objasnenie.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#6 Příspěvek od DELONG »

sis2 píše: Nejdřív bych zkontroloval napájecí zdroje - dávají napětí?
Ano napájanie sedí. Je tam ale viac IO a sú to "deduškovia" ujo google s nich nepozná skoro nič. Schéma k tomu je len vlhký sen :lol: .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

DELONG píše:Je to z japonského čítača OMRON. TE145 sú akej výroby ? Československo?
TE140-147 boli TESLA nie?
Podľa TESLA katalógu hodnota impedancie sedí .Tak 100Ohm je super.
Vďaka za objasnenie.
Toho Omrona jsem přehlídl ale jak vidíš optických a elektrických rozdílů od Tesly moc není. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Docela by mě zajímalo, k čemu je takový tantal 100nf/35V - že by kvůli malým rozměrům?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#9 Příspěvek od weed_smoker »

Modrý s bílejma písmenama(v Celeronově fotce ten napravo) mě párkrát vypekly(šlusem,smradem...),sice byly těžený,ale vypekly.Naproti tomu červený se stejnym potiskem(barva i písmo) ani jednou.Občas zlobily hráškově zelený s černym potiskem,ale třeba TESLA oranžový a světlemodrý OK,pokud se neulomily(u těch byl potisk vždy černej).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Tantalovy kondenzator je binarna suciastka - ma prakticky dva stavy - bud je dobry alebo skratovany :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

breta1 píše:Docela by mě zajímalo, k čemu je takový tantal 100nf/35V - že by kvůli malým rozměrům?
Má mít minimální parazitní imprdelanci na vf = líp než hnilík umí blokovat ostrý rušivý impulsy v impulsních/spínanejch zařízeních. Obecně mi vždycky ti, od kterejch jsem se učil tvrdívali, že 10uF tantal je v blokování napájecí větve prakticky to samý, jako 100uF hnilík paralelně se 100nF keramikou. Porovnej si, jak by byly velký ten hnilíkovej 1uF s keramikou 10nF a jak je velkej ten tantal - asi to tak bude. Nebudu se hádat, neměřil jsem to.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

weed_smoker píše:Modrý s bílejma písmenama(v Celeronově fotce ten napravo) mě párkrát vypekly(šlusem,smradem...)
Přitom oba na fotce byly Tesla. Ty oranžový mám taky. A hlavně mám ty starší, co měly kapacitu a napětí kódovaný dvoubarevným zabarvením s barevnou tečkou uprostřed. Nikdy mi nepřišlo, že by některý z nich byly lepší a některý horší. Vše bylo z Lanškrouna, zprivatizoval je tam jeden zaměstnanec v rámci našeho bártrového obchodu za skleněný hlavy do B116. Tak se za bolševika narušoval chod státního hospodářství a zvyšovala technická a životní úroveň obyvatelstva. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od sis2 »

Tesla dělala tantaly v různých provedeních a barvách...Mám zásobu nových i vytěžených, vše z doby před sametem. Je známo, že s nimi bývají problémy, třeba v RF-10... Tak před použitím vždycky měřím. Ještě se mi nestalo, že by některý byl vadný. Ale zařízení, kde byl tantal ve zkratu, už jsem potkal vícekrát.
Přílohy
tantaly.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ty ve stříbrném pouzdru jsou stále supr . Jen tam nevidím ty teslácký , co byly doslova kuličky s barevným značením hodnoty . Asi jsem měl kliku , na vadný jsem nenarazil .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Ano,kondenzátory TE154 a 194 patří mezi elektrolytama k tomu nejlepšímu,co na světě existuje(spíš teda jde sehnat),společně s ruskejma axiálama v nerezu se skleněnou vývodkou na +,podobně jako ty americký,který maj navíc přes potisk igelit.Existujou i radiální(ruský),ale ty mám jen 2 a tak "je moc neznám".
Ty TE154 se hoděj tam,kde je potřeba stabilita a trvanlivost(časovací RC články,aktivní filtry,napájecí filtry do automobilu...),taky jsou dobrý jako vazební kondenzátory.Jejich nevýhodou je malá řada kapacit (1,2,5,10,20,50uF) a pracovního napětí (jenom 10V,25V,50V a 70V).Pokud se to napětí překročí nebo obrátí,může TE154 docela nepěkně vystřelit a poškodit desku.Je dobrý obvod,kde jsou použitý,vhodně chránit na otočení polarity a na přepětí.
Balónky jsou od mezního napětí 3V (světležlutý ERO TANTAL,vysoký kapacity jako 100 nebo 220uF) až do asi 80V(tmavomodrý,vínový s bílym potiskem a "současný obyčejně žlutý".Ty modrý,co mi odsmrádly,byly 25V a 35V,něco i 10V a to je obvykle dávám,že potisk=2 až 2.5Umax v obvodu.Pak jsou docela dobrý elektrolyty ROE,hnědý nebo vínový radiály se žlutou zálivkou na dně,ale to nejsou tantaly.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“