Nedostatek elektřiny

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

@Sandal: u velkoodběru se měří čtvrthodinové maximum, registruje ho přímo elektroměr. Indikace na rozvaděči byla nejspíš od hlídače maxima (zařízení odběratele), který zamezuje překročení odpojením části odběru. Odstavení výroby je kompromis, když není k vypnutí jiné zařízení přiměřeného výkonu. Krátké odstávky často působí menší ztrátu, než platba za vyšší sjednané maximum.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#17 Příspěvek od Sandal »

No oni právě říkali, že za překročení limitu jsou velké penále. To bude ono.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#18 Příspěvek od samec »

Najhoršie na tom je, že pred pár rokmi boli takéto správy len na stránkach Infobaden News. A teraz sú vo všetkých médiách.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Hape »

Sandal píše:...U nás v práci to bylo taky a udělali to tak šikovně, že se vypínaly elektromotory, který byly potřeba pro provoz. Třeba 3x 4x za směnu na 10 min. vypnuto...
Tak na tohle si ze svého bývalého zaměstnání taky pamatuju. V každý dílně se na zdi objevilo červené světlo a bzučák, který vydával takový nepříjemný drnčivý kovový zvuk (taky sme ho brzo omotali hadrem). Stroje s větším příkonem dostaly stykač, u nás to byli padací nůžky.
Občas a jak píšeš klidně i několikrát za den, se napřed zběsile rozblikalo světlo a k tomu ten bzučák, to jako upozornění (na které stejně nikdo nereagoval, proč taky) a po chvíli cvakl stykač, mašina se zastavila a člověk měl pauzu, než jí to zase připojilo k síti. Někdy ale jenom párkrát probliklo světlo a ke zvukovým efektům a odpojení stroje nedošlo. Někdy to bylo dost otravné.
Firma postupně upadala a ubývala obsazenost areálu a s tím přestalo i to odpojování strojů. Nějakou dobu předtím, než jsem od ní odešel, si nepamatuju že by se to někdy aktivovalo.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#20 Příspěvek od MiraSt »

Tak zhruba před desíti léty to byla moje práce na hlavní rozvodně. Hlídat ¼ hodinové maximum. Měl jsem k tomu počítač s údaji o okamžité a rezervní spotřebě a pravomoc zastavovat pět těžních strojů a snižovat odběr kompresorů.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

MiraSt píše: pravomoc zastavovat pět těžních strojů
Tos nechal horníky stát v mezipatře? :lol: Tak to tě měli určitě rádi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#22 Příspěvek od MiraSt »

Néé. Stroj vždycky dojel a musel postát než jsem mu to povolil. Zpravidla po překlopení ¼ hodiny.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

čtvrthodinová maxima se hlídala podle sjednaných odběrových diagramů, v každé fabrice byl energetik který to měl na starosti. Regulační stupně se hlásily ráno rozhlasem podobně jako splavnost řek a podobné hovadiny.
Za překročení odběru byly docela ostré pokuty, takže energetik pokud vedoucí provozů nereagovali na telefonický pokyn k snížení, prostě odpínal vývody do příslušných budov. Fabrice se vyplatilo po dobu napjatých špiček provozovat vlastní dieselovou zálohu, akorát se musela umět přifázovat.
K měření a registraci odběrových maxim byly speciální přístroje.

Obrázek

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#24 Příspěvek od GeXeS »

To si zas někdo potřebuje zchladit žáhu na "Gretě" 8-) Já třeba rozhodně nesouhlasím s vypínáním (a dalších nestavěním) jaderných zdrojů, ale s uhlím a ropou už se toho moc vymyslet nedá. Fúzní elektřině uvěřím, až mě poprvé kopne. Zatím se v Cadarache tak akorát odkládají termíny o konstantních 20 let.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Odstavit jadrovu elektraren a potom palit naftu alebo uhlie, to je take euro-ekologicke, v Nemecku s tym maju tiez skusenosti.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Je známa nějaká reakce Rumunska na rakouské osočení, že za (téměř) evropský blackout kvůli obnovitelným rakouským (ne)zdrojům můžou Rumuni?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#27 Příspěvek od Achab »

U odběratelů kategorie A a B se měří maximum standardně, v podstatě se nic nezměnilo.

Na obrázku od Crifoda je Maxiprint NAB s tiskem hodnot, svého času většinou používaný jako kontrolní zařízení odběratele. Pro fakturační měření se dřív používaly elekroměry Křižík v běžném provedení, doplněné kruhovou stupnicí s dvěma ručkami pod počítadly. Pohyblivá ručka při překročení maxima posunula pevnou, která zůstala trvale na dosažené hodnotě. Zpětné nastavení bylo možné až po odplombování při odečtu. Současné digitální elektroměry s měřením maxima se od běžných vzhledově příliš neliší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

Změnila se snad přinejmenším skladba průmyslu, řekl bych že už není tolik hutí, válcoven a textilek.
Místo toho vířivky a elektrokotle.
Někdo okolo pošetilého roku 90 jsme zkoušeli implantovat do hlídání maxim špičkový počítač Didaktik Gama. Celkové společenské uvolnění a opojný pocit svobody prosákl i do pocitů mistrů na halách, takže srali na pokyny energetiků a občas Didaktik utnul celé trafo 22k/400 a byl klid.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#29 Příspěvek od Achab »

Měření maxima se týká konkrétního odběrného místa. Změna celkové energetické situace může ovlivnit jedině požadavky, kde a za jakých podmínek maximum měřit.

Maximum se měří nezávisle na platném regulačním stupni. Ty existují i dnes, jenom počet se omezil z 16 na 7.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#30 Příspěvek od MiraSt »

Já to měl takhle.
Přílohy
P9290007 2.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“