Samostavitelná Gola

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Samostavitelná Gola

#1 Příspěvek od Celeron »

Koukám na tuhle klíč? Předpokládám, že ten půlcovlovej čtyřhran má ozubení, co stahuje hřeben na čelistech. Když se to nasadí na šroub (matku) z jedný strany, tak se dá povolovat, pokud z druhý strany, tak utahovat, podobně jako lešenářská ráčna.
Ale mate mě, jak to v reálu funguje, když osa šroubu je o dost posunutá do strany mimo osy goláckýho vratidla. To asi na nějak moc zatažený šrouby ideální nebude, co?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Jednou jsem musel použít něco podobného na nepřístupnou matici 32 mm. Nebyl s tím žádný problém.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#3 Příspěvek od bdn »

Nevím jak tato konkrétní GOLA. Zajímavé video konkurenční Würth klíč.
Pro povolení šroubu se musí celý klíč stranově otočit, poněvadž čelisti klíče jsou utáhovany pouze při jednom směru otáčení...
https://www.youtube.com/watch?v=yZVATwripC8

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

mám to a je to na nič. chatrné nepresné a od prvého momentu rozgajdané. Ja by som to nazval že hračka pre deti.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

bdn píše:Zajímavé video konkurenční Würth klíč.
Nojo, ale ten Würth je stranovej klíč, kterej funguje shodně jako klasickej, jen se hejbou čelisti podle pohybu páky klíče. Tam nevidím žádnej problém.
Ale tohle je na prodlužovací tyčku a vratidlo či ráčnu od Goly. Jak jsem psal, zajímalo by mě jak to maká, když osa vratidla je mimo osu povolovanýho šroubu.
Když se na vratidlo osově zatlačí, tak se ten vehement přece musí naklonit a vyskočit z hlavy šroubu.
To je to, na co kutilmile nadáváš?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Je to práce pro obě ruce. Za tu prodlužovací tyčku to přidržuješ, hlídáš správnou geometrii a koriguješ falešné momenty.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Tohle jsou všechno jen lapáky na vejry. V praxi je to použitelný jen velmi omezeně. Tam kde je místo a šrouby a matky nejsou zarezlý tak OK. Je to tak pro kutila na nenáročný používání. S takovym vercajkem bych se asi neuživil. Ten Wurth je zase strašně širokej ale materiálově bude asi OK.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Máš pravdu, asi to bude to samý jako univerzální vořech alá Gola. V pouzdru vořecha je svazek ocelových tyček, který se mají vytvarovat podle matice či šroub na který se to nasadí. Jednou jsem zkusil a už to mít nemusím. :puke:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“