Kalendářní hodiny Mobatime

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Kalendářní hodiny Mobatime

#1 Příspěvek od Celeron »

Nešťastnej kámoš elektrikář mi přinesl na opravu tyhle kalendářní hodiny. Prý si někdo z jeho chlapů při rozdělávání bedny štrejchnul šroubovákem po plošáku. Prdlačky, podle toho jakej je tam je lívanec na plošáku to nebyl šroubovák ale fázovej drát přívodu napájení. :roll:
Začal jsem napájecím zdrojem pod pertinax krytem. Má 12V a maká, 10W žárovku utáhne. Displej je ale mrtvola, svítí jen kontrolka Power. Je v tom šílenej 32bit jednočip LPC2368FBD100, naštěstí to není verze BGA. Krystal krystaluje. Po resetu se asi 2 sekundy na nohách něco děje, ale pak jen statika 0 a 3,3V. Po resetu chvíli červeně svítí ledka Status, ta zhasne se zmizením průběhů na jednočipu. :(
Trochu jsem pátral co je v tom za další čipy a zda mají aspoň napájení. Vždy pro dvě maticovky 5x8 tam je Led driver SCT2024. Má 16 výstupů, 8 +8 pro řádky matic. Driver spíná na 0V. Jednotlivý sloupce jsou u všech maticovek propojený a jdou na tři SO-8 futrály, asi dvojtý Fety, co to spínají do napájení. Poblíž je pulzní měnič s SMD cívkou 3,3uH, asi zdroj konstantního napětí pro maticovky. Vidím tam i fotoodpor, takže řízení jasu. Šváb pulzáku MP8666DN. Za měničem je na elytu 2,8V, to vypadá, že napětí pro ledky dělá správný. Hned vedle je menší pulzák s MC34063 a za ním je 3,3V asi pro procesor. Taky jede.
Jeden z těch dvojtejch fetů pro spínače sloupců maticovek je na jedný půlce rozstřelenej. Další jsou odporově každej jinej, žádnej není odporově stejnej. Je to něco od International Rectifier, popis IRP522GXUKX. Nojo, ale co to je? IRFP522 je TO220 a s číslem 522 nemůžu nic v SO-8 nebo PG-DSO8 nalýzt, ani dvojtej N ani dvojtej P. Ani na IR-ku, ani na Infineonu.
Pokud by byly odprásklý jen ty dvojtý Fety, tak by stálo za to zkusit je vyměnit.
Ještě jsem se nekouknul, jestli u toho prskance není proraženej Led driver, případně odpálená matice. Plošák je teda provařenej pořádně.
Otázka je, zda se s tím ale vůbec sr át dál, bez dokumentace, kdoví co v tom těch 230V odpálilo dalšího. Je to podzim 2019, cena skoro desítka, záruka v hajzlu. Drahej štrejchanec. :(
Edit: Už jsem to našel co to je za dvojáka. IR píše proti jinejm výrobcům typ až na poslední řádek. Je to IRF7304, Dual P Hexfet. TME minimálně 4000 ks, v GME naštěstí kus za dvacku.
Přílohy
hod2.jpg
hod1.jpg
Naposledy upravil(a) Celeron dne 16 úno 2021, 19:06, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Podzim 2019 - záruka v hajzlu ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

IRFP522 neexistuje, skus to precitat este raz.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Cowley píše:Podzim 2019 - záruka v hajzlu ?
Pokud necim dojebali tistak, je zaruka v hajzlu v kazdem pripade.
Asi bych nejdriv napojil mcu na programator a zkusil jestli komunikuje. Pokud ne, neztracel bych s tim dal cas.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Nejdřív bych asi přezkoušel ty matice(hlavně tu nad spáleninou,ale stejně nejlíp všecky) a pak SCT2024,nejlepší venku z desky a složit k nim nějakej testovací obvod.Taky bys měl sundat všecky viditelně poškozený součástky a takový,který jsou podle měřáku ve šlusu.Je možný,že ten MCU pozná šlus mezi výstupama a uspí se.Proto třeba zezačátku naskočí a pak přestane.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Už jsem našel co to je za dvojáka. IR píše proti jinejm výrobcům typ až na poslední řádek. Je to IRF7304, Dual P Hexfet. TME minimálně 4000 ks, v GME naštěstí kus za dvacku. Doufám, že v tom nebude jen kus plechu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Asi bych nejdriv napojil mcu na programator a zkusil jestli komunikuje.
Ty víš o někom, kdo má na tu šílenou potvoru LPC2368FBD100 programátor? To je snad ještě řádově chytřejší než nějaký Hajduríno. :)
to weed smoker: segmentovky zvládnu ale ty sériový drivery STC2024 to bude čistokrevná hrůza. Oni jsou totiž všechny za sebou SDO do SDI takže shift registr 144 bitů a k tomu CLK. A kdoví jak tam ještě řeší LA a OE. Zlatej M5450 a podobný, ten byl jen na 3,5 místa ale kdysi jsem s tím udělal v multiplexu 10 sedmisegmentovek vedle sebe.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 16 úno 2021, 19:31, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

To jo, já jen že dal důraz na ten "podzim 2019".

Pak ještě "pojistka na blbost", pokud si jí chlapec platí :)

U nás někde leží MOBATIME linkové hodiny. Tam je KO zdroj a oprava je nerentabilní.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Napsal jsem ve smyslu, že hodiny jsou téměř nový ale že kvůli štrejchanci to na záruku nejde dát a tak vlastně škoda za desítku.
Pojistka na podnikatelskou blbost platí jen pokud uděláš škodu na majetku investora, pro kterýho provádíš montáž. Třeba když ti spadnou ze žebříku kleště a rozmlátáš s nima displej PC. Pokud udělá škodu zaměstnanec nebo jednatel v rámci sro, tak není nárok, pojištovna tě kopne do prodloužených zad.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

Ach jo :(

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
termit256 píše: Asi bych nejdriv napojil mcu na programator a zkusil jestli komunikuje.
Ty víš o někom, kdo má na tu šílenou potvoru LPC2368FBD100 programátor? To je snad ještě řádově chytřejší než nějaký Hajduríno. :) .
Treba ceske Forte od Asixu to umi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Treba ceske Forte od Asixu to umi.
A kde to tam v popisu Forte vidíš? V seznamu podporovaných jsem o LPC2368FBD100 nenašel ani náznak, ani ARM7TDMI z čeho to vychází taky nic. Nebo se to programuje jako nějaká obecná skupina?
Co to levnější Presto?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Zadej do vyhledavani jen LPC2368.
https://asix.tech/_programmers/suplist.htm
Presto to bohuzel neumi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Aha, já to hledal jen na ASIX.cz. Na ASIX.tech.cz mě to nikde nenavedlo.
Díky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Ono te to tam stejne vzdycky presmeruje i z cz.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“