Zapojeni termostatu na SSR relé

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

Zapojeni termostatu na SSR relé

#1 Příspěvek od mirokoudy »

Dobrý den, mám termostat 10A a chci ovládat teplotu topné spirály 230V/50Hz 2600W v rozmezí 30°C-85°C. S jakou hodnotou či výkonem bych měl koupit SSR relé k dalšímu připojení u elektrikáře. Určitě se nevyjadřuji odborně...omlouvám se

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Vyber si relé 16A to bude stačit, třeba tady je za zajímavou cenu relé na 25A https://www.kondik.cz/rele-ssr-2528zd3/ .

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od mirokoudy »

jardafiala píše:Vyber si relé 16A to bude stačit, třeba tady je za zajímavou cenu relé na 25A https://www.kondik.cz/rele-ssr-2528zd3/ .
Děkuji Jardo.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Co je na te cene zajimaveho? Na ebay to koupi za tretinovou nez u tohoto prekupnika.
https://www.ebay.com/itm/24-380V-25A-SS ... 4495219415

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#5 Příspěvek od VASEK_W »

Ale vážení pánové včetně tazatele ...

[/b]JEDNA HODNĚ DŮLEŽITÁ VĚC: NA JAKÉ OVLÁDACÍ NAPĚTÍ UVAŽUJE TAZATEL TU OVLÁDACÍ ČÁST ?????
Aby to náhodou nedopadlo tak, že to připojí soused Pepík co má vadasku a ono to hned bouchne, protože Vámi odkazovaná relé mají ovládací část na 5-32V DC :-(

To ať už si koupí SSR relé od "františka", pokud nechce čekat na čínu, jsou zhruba uprostřed stránky:

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23793

protože ta mají ovládání na síťové napětí. Ta jsou vhodná na připojení ovládání fází přímo přes termostat bez dalších pomocných zdrojů, pokud tazatel zamýšlí připojení tak, aby byl termostat odlehčený a neopalovaly se mu tak kontakty.

Doufám, že je to tak jak jsem napsal a něco jsem výše nepřehlédl, neboť tazatel neuvedl zřejmě z důvodu neznalosti hodnotu napětí v ovládacím obvodu.

Vašek

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#6 Příspěvek od judeware »

Je třeba dodat, že prvek SSR vyžaduje chlazení. :!: Slovo relé, obsažené ve zkratce, je trochu matoucí. V podstatě je to triak s patřičnou bižuterií okolo.

Pokud je očekávaný počet cyklů zapnutí/vypnutí termostatu spotřebiče (např. za den) nevelký, řešil bych to postaru elektromechanicky. Tahle moderna rozhodně není vhodná pro všechny případy.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Zrovna u regulace topné spirály počet sepnutí rozhodně nebude nevelký, SSR tam má opodstatnění. S chlazením souhlasím.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od mirokoudy »

workhard píše:Zrovna u regulace topné spirály počet sepnutí rozhodně nebude nevelký, SSR tam má opodstatnění. S chlazením souhlasím.
Chladič jsem koupil, než jsem vložil otázku hledal jsem na netu rady,návody apod. Zapojení nechám elektrikáři, kterému donesu komponenty a budu klidný....budu hledat, protože i v době pandemické mají mnoho práce. Určitě BMA servis Havířov. Doufám, že jsem se nefopustil přešlapu s uvedením názvu firmy.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#9 Příspěvek od judeware »

Zapojení nechám elektrikáři, kterému donesu komponenty a budu klidný....
A elektrikář zapojí do svorek INPUT ("4-" & "3+") zkusmo AC 230V a zapříčiní krásný vohňostroj. :roll: Jelikož k tomu bude přistupovat jako ke stykači.

A těch 1,5V úbytku při max. proudu zátěží (běžného komerčního SSR 25A) bych tedy chtěl vidět. :?

Tazatel chce (dle svých slov ve zprávě) vytápět udírnu, počet cyklů za hodinu odhaduje na šest a dobu provozu na 12h.

Jestli zakoupil prvek s ovládáním 3..32V DC, neobejde se např. bez pomocného zdroje. Chtělo to prostě dvakrát měřát a jednou řezáť. SSR s ovládacím napětím AC 230V bude asi podstatně míň, pokud se vůbec dělají.

Ten zamýšlený termostat podle mě nemá takovou charakteristiku, že by sepnul na minutu a pak třeba na dvě minuty vypnul (to by se samozřejmě klasický stykač ustykačoval). :)

Ale SSR s chladičem, který odvede aspoň 20W, aby to zůstalo pořád vlažné, k tomu zdroj pro řídící napětí např. 12V DC, k tomu silnoproudý termostat z nějakého existujícího zapojení čehosi, to je řešení krkolomné, trochu jako drbání pravou rukou za levým uchem. :oops:

Pokud se i dnes dělají 1f stykače 16..25A (nebo něco podobného, nazvaného např. "průmyslové relé") s cívkou na 230V~, vrazil bych tam toto. Ať má původně zamýšlený termostat pocit, že je využit. :)

Koneckonců - je to do zařízení, jehož selhání může způsobit velký průčůr. Kdybych něco podobného tvořil, vzal bych ten termostat, starší elektropřístrojácký stykač, pár drátů a ono těleso, a podrobil to kratšímu zkušebnímu provozu. A vidělo by se.

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od mirokoudy »

Díky za komentáře, připojil jsem náhled na to SSRko....je to vhodné? Jistě, chci vytápět udírnu.
Přílohy
To je to SSR 25A.
To je to SSR 25A.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#11 Příspěvek od judeware »

Teoreticky je to vyhovující, ovšem je třeba, aby to bylo "na tom správném schodu". 8-) Už to zaznělo.

Doufám, že to není jen do deseti Ampérůch. To by pak nedávalo smysl.

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od mirokoudy »

SSR je do 25A + chladič k nahlédnutí
Přílohy
Chladič
Chladič

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Otazne je, ci to vzhladom na "kvalitu" z AliExpressu zvladne udavane zatazenie...

Uživatelský avatar
mirokoudy
Příspěvky: 20
Registrován: 15 srp 2020, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od mirokoudy »

rnbw píše:Otazne je, ci to vzhladom na "kvalitu" z AliExpressu zvladne udavane zatazenie...
No...Na českých eshopech je těch samých typů SSR hromady a prodávají se, nevím nic o pochybné kvalitě tohoto typu, ale obecně se o ,,číně" nehovoří v superlativech. Koupil jsem to jen proto, že nabídka stejného zboží je na CZ shopech. V každém případě to všechno projde testem elektrikáře a ten rozhodne.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Mel jsem to rozebrane, je v tom zality nejaky obycejny triak v pouzdru TO220 pridelany na ten ne prilis rovny plech ktery slouzi k prilozeni k chladici. 10A verzi bych na spinani 10A urcite nepouzival, pokud chces spinat 10A, dej tam 25A verzi a nebude s tim problem.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“