Starý CD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

Na plasty jsou speciální papírový utěrky taky. Když jsem ještě servisoval DTP studia, tak na bubnový skenery jsme prodávali "speciální" utěrky. Takovej hodně jemnej, ale pevnej papír. Ještě mám zásoby, hodí se perfektně na displaye.
Taky je zajímavý, že ty bubnový skenery neměly bubny ze skla, ale z plastu. Možná neuměli sklo tak přesně vyrobit, nevím.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše: Na nejake MP3 by som sa toho je plny internet.
Ty diskografie nikde nejsou. Dělal je kámoš v roce 1997 a bohužel už je skoro 10 let v pánu. Rush, Dio, Jethro Tull, Warlock, Steppenwolf, Blue Cheer, Iron Butterfly, to zas nejsou tak profláklý spolky, bylo na tom vše co kdy vydali včetně přebalů desek a CD, textů...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

Na položto třeba ti Rush: rush-discography-40cd-1974-2013-mp3-rar. 10 Giga. Věřím, že někde bude i to ostatní.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Osmdesat píše:Můžeš také zkusit CD recovery toolbox
Tak jsem zkusil a naprosto nepoužitelný, nedá se to poslouchat, vytrhaný úseky až 1 sekundu. Vůbec se nadá nastavit jak dlouhej úsek dat je ještě povoleno přeskočit, navíc to nikde nehlásí, který soubory jsou v pořádku a který opravený a zmrvený.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

forbidden píše:Na plasty jsou speciální papírový utěrky taky.
To já vím, ale měl jsem dojem, že zrovna o tom se nebaví. Sám jsem se naučil, že vše ostatní papírové na plastu jen škodí (poškrábe). Když mám použít jen to, co je po ruce (např. u zákazníka), tak na plasty jen vlhkou a suchou hadru. Zase papír je výborný na dočištění skla, u oken stačí např. noviny (oblíbené bylo Rudé právo). I v autě na přední sklo zevnitř po setření hlavní špíny vlhkou hadrou je lepší na naprosté vyleštění právě papír jako noviny apod., ale udělá to trochu bordelu na palubovce.

Na špatně čitelná CDéčka jsem používal vždycky mechaniky Toshiba, ale ne ty vysokorychlostní.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#21 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
možná se pletu, ale pokud CD nejsou nijak mechanicky poškozená, tak další "leštšní povrchu" nemá smysl, zkrátka to CD hnije zevnitř ...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

Je to tak, nejčastěji se rozkládá barvivo (je to organika, nemá ráda teplo a světlo) nebo oxiduje a rozpadá se odrazná vrstva (standardně hliník, kromě několika zlatých typů).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Z tý hromady CD se mi podařilo asi polovinu nakopčit z DVD/RW LG. Zbytek, co měl problémy jsem nakopčil alespoň částečně na flešku, s tím, že to zkusím na jinych mašinách. Na noťasu HP se něco nakopčilo navíc ale nic moc. V dílně jsem zkusil starou XP mašinu s DVD/RW NEC ND-2510A. Taky žádnej zázrak, pár souborů se ale zase podařilo přikopírovat. Další stařec s mechanikou LG měl problémy vůbec načíst adresáře, s ním nemělo cenu se matlat.
Nakonec jsem vyrazil k synovcovi a zkusil poslední pokus. Má v PC mechaniku TSST CORP SH222BB. No a nestačil jsem se divit, pod Total Commandérem ta mechanika přečetla téměř vše, co bylo jinde nečitelný. 8O Zajímavý bylo, že pod Průzkumníkem W7/64 to žádnej zázrak nebyl ale pod Commandérem to četlo pomalu ale vytrvale. Z rychlosti 1800KB/s to v nečitelných místech vždy pomalu sjelo až na 32KB/s ale pak se čtení chytlo a jelo dál a rychlost zase stoupala nahoru. Vypadá to, že Commandér má nějak líp ošetřený čtení než Průzkumník W7.
Nakonec jsem kromě čtyř CD přečetl vše. A na těch čtyřech se nepovedlo přečíst jen dva až čtyři adresáře s jednotlivejma "deskama". Zajímavý ale bylo, že byly při abecedním třídění adresářů vždy v seznamu jako poslední a v tom adresáři nebylo k přečtení vůbec nic. Možná to bylo špatně udělaným dodatečným "připečením" do neuzavřenýho CD.
Jo a jedno CD nešlo přečíst skoro celý ale ani se nedivím půlka byla zespoda zelená která plynule přecházela do druhý, šedivý poloviny. Asi to někde leželo navrchu na světle.
Na to, jak to vypadalo na začátku, se toho podařilo zachránit docela dost.
Zde doporučovaný LG kupodivu zklamaly, ale ta pro mě neznámá TSST se docela vyznamenala.
Jo a zkusil jsem nahodile přehrát z HDD to co se četlo hodně pomalu. Nic závadnýho slyšet není.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 13 bře 2021, 17:26, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

TSST je Toshiba Samsung Storage Technology.
Zjavne zalezi nielen na znacke, ale aj na modeli. A urcite aj na druhu CD a sposobu jeho poskodenia.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Díky za upřesnění. Tak potom je to paradox, protože ty částečně nečitelný CD jsou všechny Samsung. :) Konkurenční Verbatimy přečetla všechny. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#26 Příspěvek od p32 »

Toshiba jako taková se spojila se Samsungem kolem roku 2004 (51%+49%). Mechanika TSST CORP SH222BB byla prodávaná už jako Samsung výrobek.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#27 Příspěvek od hajeklubos »

Ahoj Jirko,
vidím, že dříve nebo později dorazíme všichni na stejný problém. Já tedy používám MP3 pouze na mluvené slovo ale obecně čitelnost i značkových pálených CD po 10letech začíná být problém. Souhlasím s klukama, zkoušet různé mechaniky je řešením. Paradoxně ta nejpomalejší nejstarší to může přečíst. Vypalovačky četly lépe. Na hraní používám kopie. Drahé orig. CD leží schované ve skříni. Zatím jsem musel znova vypálit asi 4CD protože ONKYO začalo vynechávat. (Verbatim, Sony) Co bez problému zatím chodí jsou TAIYO YUDEN. (štangle 100ks bylo to tenkrát drahý jako bejk, asi to už nejde sehnat) Všechno ale nehraju, tak je možné, že nečitelných bude více. Také by bylo vhodné alespoň skladby, které máš rád po přečtení nahrát do nějakého editoru , kontrolovat co tam je a případně „sinusovky“ opravit. CD sice přečteš s korekcí chyb ale následně vypálená skladba může být podbuzená a s limitací. Často se stávalo, že na CD pochybného původu byly strašné věci ale šlo to opravit. Kupovat kvůli jedné písničce cele orig. CD se mi nechtělo. Je jasné, že to nejde udělat s 50ti CD v MP3. Vše je to o tom, kolik času tomu chceš věnovat. Před 15ti lety blikalo červené světélko nedůvěry v CD a díky bohu jsem vše nahrál na HDD jak v ISO, tak po jednotlivých skladbách.(wav) Další kopie je na druhém HDD. To je asi krok správným směrem, doporučuji. Vždy to někde přečteš. Jestli chceš pošlu ti na mejl jednoduchý CZ editor, kterým jsem to všechno páchal. Má to jenom asi 3MB, naprosto postačuje. Editorů je hafo ale kdo se to má učit, spousta funkcí, které nepotřebuješ. Tvůj E-mail na SZ tuším nemám, přes EB to neprotlačím.
Luboš

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#28 Příspěvek od Olchor »

Jak dlouho vydrží záloha na flešce, HDD?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Na disku dlho, na flash nie.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od xsc »

Na HDD hodně dlouho, tam může být po čase smůla, že se nebude chtít roztočit. Ale u disků, co neběžely 24/7, se to moc nestává. Používám externí 3,5 připojované jen k řadiči USB/SATA, stejně tak i 2,5 se svým řadičem a zatím drží.
Flashka nebo SSD po čase zapomínají, pro zálohu jsou to nevhodná média.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“