LED veřejné osvětlení - zajímavá funkce

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Výměna za LED je populární a aktuální, velkým argumentem na který obce slyší je úspora energie, která se dá navíc prodat ekologicky.
Určitá otázka bude životnost (kde asi vyrábějí čipy?) a odolnost v případě místního přepětí. Jsou ta svítidla nějak chráněna bleskojistkou?

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Hubert_79 »

Je to populární, ale kolikrát jsou ty lampy i ošklivé a rádoby moderní a pěkně to město hyzdí. Když to ještě nacpou do historických ulic...
Na ty výměny za LED bývaly i nějaké dotace, no jsme v ČR, tak se na tom asi někdo hezky napakoval.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#18 Příspěvek od kejki »

U nás proběhla výměna za úsporky zářivky a vzápětí přišla nabídka na LED. Bylo to nějak spojené s úvěrem, který se zaplatil z úspory elektr. energie a po těch zářivkách ráda sáhla jiná obec. Zároveň těch 5 let úvěru to musí fungovat, takže životnost musí odpovídat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

U nas sa ten modry oslepujuci hnus zacina tiez rozmahat. Z niektorych kusov sa navyse stal stroboskop.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#20 Příspěvek od GeXeS »

A vida, tak už tady to téma je.
No, ta "ekologická" stránka věci je pěkně zákeřná lež. Troufnu si tvrdit, že modrá složka spektra, kterou mají všechny bílé LED, bohužel včetně té "nejkompromisnější" 2700K, kompenzuje bohatě ty pozitivní dopady snížení spotřeby.
Já jsem z toho regulérně špatný, všichni (jenže kdo vlastně?) se zbláznili a chtějí udělat z noci den :( Představuji si to tak, že dealeři svítidel obcházejí obce s lákavou nabídkou snížení spotřeby a ještě "suprdupr" bílého světla. A čínské továrny se můžou přetrhnout.
Podle tohohle dokumentu MŽP to vlastně v současnosti v ČR není ani nijak právně ošetřené; asi by to měla řešit hygiena nebo ČIŽP, ale to jsou subjekty, které jsou dnes všem jen pro smích.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Musime pockat, kym nebudu vsetky lampy vymenene za cinske LED. Potom zistia, ze to ma zly vplyv na zvierata (clovek nikoho nezaujima), tak sa budu znovu menit.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#22 Příspěvek od GeXeS »

Vidíš, a já to cítím opačně. Z ekologie se stala nadávka, zmínit tady na fóru životní prostředí, tak se na mě sesype popel a síra.
Za mě je v pořádku, když svou blbostí trpí člověk (to, že my jako jedinci nemůžeme za to, že nám někdo jiný naordinoval kyselý déšť, hluk z kamionů a modré světlo v noci, už je druhá věc), ale té přírody je mi líto, ta za nic nemůže.
Faktem je, že jediný, kdo tady v ČR za to aspoň trochu bojuje, je MŽP - a to nikdo nebere vážně, Brabec je Babišův poskok. Zato z Ministerstva zdravotnictví jsem nic nezachytil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

No to je tím, že jsou tam diletanti. Já jsem na MŽP vrčel v době, kdy tam byl Ladislav Miko. Kvůli zelené úsporám. Ale stačil jeden mail a věděl jsem, že je to borec na svém místě.

Bohužel on jako inteligentní člověk pochopil, že je lépe tuto pozici vyklidit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

GeXeS píše:Za mì je v poøádku, když svou blbostí trpí èlovìk
Trafena hus... Presne o tomto som hovoril. Ekofasistov clovek nezaujima. A ked uz ano, tak urcite nie ten, co pracuje a vytvara hodnoty. Z tych mu stat berie 80 % (ci kolko) na daniach a plati vselijakych aktivistov.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#25 Příspěvek od GeXeS »

Jo, Miko je borec. Já ho objevil až díky jeho přednášce o půdním biochemismu, to je tady sice trochu mimo téma, ale taky můžu doporučit: https://www.youtube.com/watch?v=AxMb7dFH8Uo
Akorát mi přijde, že má takovou lehce Husákovsko-Babišovskou československou dikci, z čehož v dnešní době člověka bolí uši :D (ale to je jen taková blbá poznámka, to není podstatné)
Ta přednáška mě vyloženě nutí uvažovat nad tím, jestli si nekoupit kus půdy a neudělat z toho permakulturu, les nebo pastvinu pro ovce. Dřív, než bude všecko řepka.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#26 Příspěvek od GeXeS »

rnbw píše: Trafena hus... Presne o tomto som hovoril. Ekofasistov clovek nezaujima. A ked uz ano, tak urcite nie ten, co pracuje a vytvara hodnoty. Z tych mu stat berie 80 % (ci kolko) na daniach a plati vselijakych aktivistov.
Ale prd, proč by mě nezajímal člověk? Jaký zas ekofašista, nálepkáři? Jen mi přijde, že když si člověk vynalezne auto, tak pak nemá co ječet, když ho auto přejede. Neúprosná logika.

Abych to rozvedl na příkladu - kolem našeho města asi povede brzo dálnice. Existovaly lepší varianty, ale někdo si zřejmě šikovně nakoupil pozemky a politicky to protlačil. Svého času jsem proti tomu "bojoval" (rozuměj vysvětloval lidem kolem sebe, co je na tom nápadu špatně), ale druhá strana bojovala efektivněji, tak jsem se na to nakonec vykašlal. S vědomím, že mi bude mi sice jednou mizerně, plno půdy se zabetonuje a zaasfaltuje, ale... proč se k tomu ještě vysilovat, když s tím nic nezmůžu?
No a teď někteří dřívější zastánci s hrůzou zjistili, že kus dálnice bude stát na pilotech. A že jim to pokazí panorama výhledu z baráku. No tak tomu už se můžu jen jízlivě zasmát. Prach, hluk a beton jim nevadil, ale za estetické panorama by se bili? :lol:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#27 Příspěvek od mi-ro »

TO Hubert, "pěkné žluté světlo"? Ale no táák, to už jsou opravdu lepší ty LEDky. Komoušácký neekologický rtuťovky taky nabyly žádná hitparáda páč hořák byl vlastně UV záření a do viditelného světla to převáděl luminofor na stěnách baňky. Podle toho spektrum vypadalo. Ostatně stejně blbě (i principem) jako bílé LED. A PotPalo, to jsi měl asi kliku. Zhášení výbojek je projevem pouze a zásadně vyčerpáním směsí pro udržení oblouku ve výbojce. Nijak nesouvisí s teplotou.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od PotPalo »

Tie sodíkovky naozaj blikajú keď a ochladí. Teda asi iba tie staré. To potom približne 10 minút svieti, potom 5 minút tma, a znova svieti. Čo to spôsobuje neviem. Teraz som objavil druhú ktorá svieti, ale po neviem koľko hodinách začne poblikávať ako keď má žiarovka uvoľnený závit, a potom zhasne na pár minút. Že by nejaký zlý spoj?
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 24 bře 2021, 23:23, celkem upraveno 1 x.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#29 Příspěvek od pepik9 »

Tady před asi 5-7 lety udělali nové VO, sodíkové, a několikrát do roka se musí opravovat. Nejčastěji prý odchází tlumivky (Schréder). To střídavé zhasínání a rozsvěcování funguje i v létě. To starý předimenzovaný komunistický rtuťový světla fungovaly i dva roky s urezlým horním krytem, i když do nich pršelo a padal sníh.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#30 Příspěvek od mi-ro »

Starý poctivý železný tlumivky-předřadníky fungovaly do nekonečna. Dnešní polovodičové náhrady s nasypanou rejží na plošňáku holt moc nevydrží.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“