Laserový tisk - svislá pruhovitost (Samsung CLP-300 řada)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Laserový tisk - svislá pruhovitost (Samsung CLP-300 řada)

#1 Příspěvek od Osmdesat »

Nedaří se mi opravit tisk černé na barevné jednoválcové laserové tiskárně Samsung.
Vyměnil jsem břit v nanášeči černého toneru (tento břit byl původně v purpurovém kanále rezervní zobrazovací jednotky a tam nanášel homogenně), ale nepomohlo. Vyčištění břitu pomůže chvilku a pak se tam zase vytvoří tahle "zebra". Nemůže být na vině také gumový válec? Nebo šmejdský toner?
Přílohy
pruhovaná černá.jpg
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 27 bře 2021, 11:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ked je problem len v ciernej, tak je blby cierny toner.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#3 Příspěvek od Osmdesat »

Když břit znovu vyčistím, vytvoří se tam zase stejný vzorec jako předtím. Kdyby byla chyba v tonerovém prášku, vytvořila by se tam nekrytá místa zcela náhodně, podle toho, kam by se dostala pod břit hrudka, která by zablokovala nanášení toneru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ak je to ta CLP-300 (preco to tu nie je uvedene?), tak to je dost nezvykla kontstrukcia. Tonery su len nadobky s praskom, potom ma kazda farba este "developer". Developery su sucastou "imaging unit" (valca), ak som to spravne pochopil...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#5 Příspěvek od Osmdesat »

Ano, je to CLP-300. Neuvedl jsem to, protože to chápu jako obecný problém.
Pokud tím "developerem" myslíš ty nanášeče toneru, tak ano, jsou tam čtyři nad sebou, každý pro jednu barvu, pružně přitisknuté k jednomu tlustému fotoválci.
Mám dvě tyhle jednotky, získané z různých zdrojů, a v obou je ta černá takto nehomogenní, zatímco CMY jsou v pořádku.
Přijde mi, že tím, že lidé tisknou většinou černě, se něco muselo v nanášečích černého toneru opotřebovat. Buď břity, nebo gumové válce. Břitem myslím pružný plech, který má roztírat toner na gumový nanášecí válec v rovnoměrné vrstvě.
Ale protože jsem do černého nanášeče namontoval břit vzatý z magentového nanášeče, kde fungoval bezchybně, zbývá možnost, že je špatný gumový válec. Anebo ten toner, ale o tom pochybuji.
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 23 bře 2021, 21:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Vacsina tlaciarni ma toner spolu s developerom v jednom kuse (a stale sa to vola toner, aj ked je tam aspon jeden maly valec a nejaka stierka), tak v pripade takychto problemov sa to cele vyhodi a da nove.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Jistě a zaplatí se 6k Kč, v tomto případě.

Nevím, toner ať si tomu říkají BFU nebo ti naspeedovaní nervní servisáci, co někam přijedou, jsou halasní a strašně přechytralí. Celý ten bazmek je pro mě zobrazovací jednotka (imaging unit).
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 23 bře 2021, 21:44, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#8 Příspěvek od Osmdesat »

Takže co bys zkusil? Vysypat z toho černý toner a dát tam nový? Dal tam nový gumový válec (i když nevím, jak ho do toho namontuju).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Imaging unit je cast, ktora obsahuje opticky valec.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#10 Příspěvek od Osmdesat »

Samsung říká imaging unit tomu celému.
Přílohy
imagingunit.jpg

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak já mám na optickým válci ČB tiskárny vlastně už od koupě vypálenej flek, kdy se zapekl nějak podivně toner. Umyl jsem to isopropanolem. Takže na všech fakturách mám taky nenápadný svislý pruh. Ale takhle silně ne.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#12 Příspěvek od Osmdesat »

Tady je problém, že se špatně nanáší toner. Obdélník na snímku měl být úplně černý, ne takto mourovatý.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ano, v pripade CLP-300 je imaging unit cely ten bazmeg, lebo v nom je opticky valec. Okrem valca su tam 4 developery (pre kazdu farbu jeden). A v tom ciernom bude problem.

Nasiel som informacie, ze sa to vnutri zapchava tonerom (praskom). Treba vycistit ten cierny developer a dat novy toner, najlepsie od ineho vyrobcu.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#14 Příspěvek od Osmdesat »

Problém byl skutečně v gumovém válečku (kterým se toner nanáší na optický válec). Časem se v něm vybrousily jemné drážky od hrudek toneru, které uvázly za břitem. Takže po vyčištění břitu i gumového válečku se vada opakovala.
Dal jsem tam bezvadný váleček z náhradní zobrazovací jednotky (v tomto případě z purpurové, protože i na druhé jednotce byl černý váleček opotřebený) a tisk černou je teď jednolitý. Tonerový prášek špatný nebyl, nechal jsem tam ten původní, i když jsem si pro jistotu koupil nový černý toner.
Gumové válečky pro CMY jsou v obou jednotkách krásně hladké, jako nové. Pro černou jsou v obou jednotkách poškozené. Je možné, že při černobílém tisku ty barevné válečky se neotáčejí - jenotka je vypíná. Nebo se prostě neopotřebovávají, protože přes ně při černém tisku neprochází toner - zůstává na nich.
Přílohy
DSC01761_zmen.jpg

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“