Elektronický regulátor a usměrňovač pro motocykl

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

Elektronický regulátor a usměrňovač pro motocykl

#1 Příspěvek od Deny »

Ahoj všichni.

Máte někdo zkušenosti s elektronickým regulátorem na motocykl? Mám motorku Aprillia 125, Enduro a došlo k poškození usměrňovače a elektronického regulátoru napětí, která je jeho součástí, zřejmě přehřátím.

Zjistil jsem to tak, že se začala přebíjet baterie a napětí na ni kopíruje lineárně zvyšující se otáčky motoru a tudíž stoupající napětí na alternátoru. V provozu zůstal usměrňovač, ale tyristorový (zřejmě) regulátor je podle mě nefunkční. Zkoušel jsem regulátor rozebrat, ale je to nemožné, je zcela zalitý v pryskyřici a po odfrézování první vrstvy jsem zjistil, že nepůjde nedestruktivně rozebrat. Nicméně jsem ho tedy rozebral úhlovou bruskou a zjistil jsem pro mě podivnou věc.

Dle mého názoru se jedná o tzv. zkratový regulátor, tedy po překročení otevíracího napětí na integrované zenerově diodě se otevřou tyristory, které zkratují vinutí alternátoru a tím dojde k poklesu napětí a celé se to periodicky opakuje a tím dochází ke stabilizaci napětí na výstupu regulátoru na předem danou úroveň, řekněme 14.4V. Nelze ale ani vyloučit, že se jedná o sériový regulátor...

Elektrické schéma bude zřejmě obdobné jako toto s tím rozdílem, že vinutí je jen jedno (jednofázový alternátor):

http://www-tdm.cz/TDM_forum/index.php?topic=663.0

Tedy měli by tam být dva tyristory a čtyři výkonové diody + další součástky.

1. Po rozebrání jsem zjistil, že v regulátoru jsem pouze dvě výkonové diody na společném chladiči, katodami spojenými chladičem a izolovanými od pouzdra. Jedná se o diody 4AF4 viz:

https://datasheetspdf.com/pdf-file/5978 ... ier/4AF4/1

2. Dále jsem zjistil, že v regulátoru jsou dva stejné výkonové prvky, dle mého názoru tyristory, ale podivné je, že jsem je nikde nenašel. Jedná se dle označení o součástky v pouzdru TO220, s označením TP171E, výrobcem dle loga je Motorola. Jsou přišroubovány na chladič - pouzdro z tlakové hliníkové slitiny.

Vnitřní zapojení nelze zjistit. Další součástky nebylo možné vyoperovat. Pouze jsem dokázal vyndat dva kondenzátory s označením (.012J 1000).

A teď k problému:

Parametry regulátoru jsou 14,4V / 28A.

a) Jak jsou (byly) dle Vašeho názoru zapojeny obě výkonové diody, když mají společný chladič a katody jsou tedy spojené? Kdyby bylo vinutí alternátoru s vyvedeným středem, řekl bych, že se jedná o klasické dvoucestné usměrnění, ale to neodpovídá zapojení společných katod a vinutí je jednoduché.

Kdyby se jednalo o paralelní zapojení, z důvodu rozdělení výkonu na obě diody, jednalo by se o jednocestné usměrnění a to mi zase nedává smysl...

b) Není Vám známo, jaké výkonové prvky jsou ty tajemné TP171E? Zřejmě tyristory?

A jaké schéma zapojení by tomu odpovídalo.

Děkuji za Vaše názory.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od patrikvarga »

Deny píše: Nelze ale ani vyloučit, že se jedná o sériový regulátor...
Přílohy
reg.jpg

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#3 Příspěvek od Deny »

To bude ono. Moc děkuji

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

To schema bude minimálně částečně blbě .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

BOBOBO píše:To schema bude minimálně částečně blbě .
Myslíš diody 1N5401 kde by měly být trochu (o dost) mocnější?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Toto není ta chyba .

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#7 Příspěvek od renda15 »

No tak votočili tyristory, to je toho.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

Nojo tyristory, nějak mi to připadalo trochu divný...Fungovalo by tohle? V zahradním traktůrku, magneto s jedním vinutím?
Přílohy
regulátor magneto 3.jpg

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“