RLC most TM393, chybí trafo.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

RLC most TM393, chybí trafo.

#1 Příspěvek od vombat »

Mám tento přístroj v modernější verzi osazené EF80 a EABC80. Bohužel mi v něm chybí síťové trafo. Na netu není dostupná dokumentace pro tuto verzi, domnívám se, že trafo bude shodné se starší verzí osazené EF22 a EBL21. Nenašla by se dobrá duše, která tento přístroj vlastní, která by mi změřila stř. napětí na anodách usměrňovačky a stř. napětí na selenovém usměrňovači? Děkuji.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

A co oblíbená a populární táňa? https://elektrotanya.com/tesla_tm393.pdf/download.html

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#3 Příspěvek od kovar »

Mám ho na půdě .Jen nevím kdy se k tomu dokopu. :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od vombat »

Na elektrotanye je schema na starší verzi, což by nevadilo, ale bez jakýkoliv údajů o napětí či proudu v měřících bodech.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od zdenoeddie »

Nevieme aspon oznacenie transformatora?

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od vombat »

Bohužel, k přístroji nemám originální dokumentaci, kde by mohla být rozpiska součástek. Dokumentace, co je na netu k dispozici, tuto informaci neobsahuje. Díky všem za odpovědi.

Uživatelský avatar
Azurit
Příspěvky: 21
Registrován: 18 pro 2015, 01:00

#7 Příspěvek od Azurit »

Zdravím, změřeno v novější verzi - anodová vinutí 2x270V, vinutí k selenovému usměrňovači 6,3V a žhavení 6,3V. Střední sloupek 3,3xcca 2,5cm. Označení na transformátoru XN 661 03 a XK 622 04. Jedno anodové vinutí není připojeno na anodu EZ80, ale na vedlejší nezapojený kolík - jestli jde o chybu, je určitě z výroby, protože na očku anody není cín - pokud se dochoval svazek od transformátoru k patici, doporučuji zkontrolovat - jestli náhodou nejde o záměr. Provozní proudy bohužel nemohu změřit, protože mi chybí některé elektronky.
Přílohy
TM393-transformátor.jpg

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Děkuji. Tu připomínku s nezapojenou anodou zkontroluju, svazek se zachoval. To, že to je nezapojené by mohlo odpovídat tomu, že doporučené napětí na anodě EF 80 je 170-250V. Přístroj je na 220V, takže i v originále připojeném na 230V (u mě doma na 234V) by napětí byla mimo toleranci. Nové trafo si spočítám na 230V a další primární vinutí na 5V budu moci s pomocí původního voliče napětí připínat na 235V.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

A nebude do toho pasovat některý z traf Adast? Třeba zrovna PN661.03 ?
Dělaly se totiž typy i se dvěma vinutími 6,3V - jedno okolo 1A pro usměrňovačku EZ81 a druhý okolo 4A až 5A pro zbytek přístroje, některé i vyvedený střed. Anodové vinutí měly Adasty většinou okolo 2x230V až 2x255V a typy byly rozlišený výkonově podle anodového odběru, asi od 60mA do 150mA celkově.
Někde je tady v příslušné rubrice uložený katalog těch síťových traf Adast. Jejich výpis i parametry jsou taky ve Vašíčkově knížce "Typizované napájecí transformátory a tlumivky".

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od vombat »

V mém případě jsou anodová napětí zapojena na anody EZ80. Nějaká trafa ADAST mám, ale jsou větších rozměrů. Podívám se spíše po trafách z rádií, která jsou osazena podobnými nebo stejnými elektronkami. Elektrolyty a slídové kondensátory jsou OK, všechny papírové TC jsou vadné.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od vombat »

Použito trafo 9WN66394 z Tesla 541A. Má jen jedno anodové vinutí, takže jsem vypustil EZ80, která je nahrazena diodovým můstkem. Můstek je spojen s prvním filtračním kondensátorem přes odpor 100 ohm, aby se omezil proudový náraz při zapnutí přístroje. Žhavení elektronek je připojeno přes odpor 1 ohm. (Trafo je na 220V a žhavící napětí bylo změřeno 7.5V, odporem je sraženo na 6,4V, což je podle katalogu v toleranci). Napětí pro napájení můstku je použito bez úpravy. Všechny rozsahy chodí, ale některé bude nutné doladit, aby ukazovaly správně. Prosím o upnutí případně o odkaz na novější schema nebo SZ. Děkuji.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“