Škůdce

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#76 Příspěvek od lesana87 »

Každý rok mi na švestku útočí mšice, kolikrát není na listech ani mm² místa, mšice na mšici. Nanosí je tam mravenci. Zkoušela jsem různý lepicí pásky, ale mravenci si na to nanosí písek a za 14 dní tam běhají zas. Postřiky taky fungovaly jen na chvíli, za 3 týdny tam byly mšice zpátky. Předloni, když byla švestka zase obalená mšicema, jsem přemýšlela, čím to zkusím postříkat. Pak jsem si ale všimla, že je na stromě hodně berušek. Tak jsem si řekla, že tomu nechám volný průběh a uvidím. Za 14 dní se to tam hemžilo larvama berušek a za další týden tam nebyla jediná mšice. Loni to samé, berušky vzaly mšice útokem, příroda si to vyřešila po svém. :) Akorát to jsou ty asijské berušky, takže jsem vlastně závislá na dovozu z Číny, no zatím za to nic nechtěli, ani clo a DPH jsem nemusela platit, tak jsem v klidu. :D

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#77 Příspěvek od dred »

Crifodo píše:Kolik boraxu by bylo na zahradu 3500m2 a cca sto stromů?
Vlaňajšia skúšobná bola asi 2,5 deci zmesy na 200m²...len som trochu poprášil Netuším akú môžu mat mravce spotrebu :lol:
V podstate musí stačiť spraviť návnady alebo posyp v blízkosti mravenísk..oni si to vyzbierajú a ponosia dnu.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#78 Příspěvek od GeXeS »

A jste si vědomi toho, že všechny druhy mravenců jsou v ČR chráněny podle § 56 odst. 1 a 2 zákona č. 114/1992 Sb.? Seznam například zde.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#79 Příspěvek od Crifodo »

Ty smradlavé asijské mutace berušek pořádají invaze ze sousedních pozemků, v teplé podzimní dny do bytu a na fasádu domu, že by od počátků jara nějak fungovaly na stromech jsem si nevšiml. Na nějaký pozorování larev asi nemám dost ostrý zrak.
S mravenci je ten problém, že jsou jaksi všude a nikde v ploše zahrady, žádná vyloženě mraveniště tu nejsou, operativně se vynoří tam kde je vlhko. Teď třeba na jahodové pyramidě. Přitom o vzrostlé stromy nejde, čtyřmetrovou meruňku s obvodem kmene 35 cm nedokážou mšice ohrozit, problém je s malými novými stromky s deseti lístky, tam je to buď a nebo.
Navíc nemají ještě hluboký kořenový systém a potřebujou zálivku a to je opět pozvánka pro mravence. Opěrné kůly a vyvázání se dá napatlat lepidlem, tam to nevadí, na kmínky jsem udělal z lina takové kuželové kloboučky s vnitřní stranou napatlanou tím lepidlem, ovšem je to piplačka.
Gexes: ochranu a zákony ať si řeší výrobci desítek druhů prostředků proti mravencům a prodejci. Jsou toho plné regály.
Ostatně podle posledních výroků ministra zdravotnictví nastala etapa, kdy na právní řád ČR sere pes, nad právní čistotu je účel.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#80 Příspěvek od GeXeS »

Jo, o tom žádná, zákony se u nás už dlouhodobě zrovna příkladně nevymáhají, a mám pocit, že si toho obyvatelstvo začalo poslední dobou víc všímat. Covid to jen umocnil. No a zákony na ochranu přírody tahaly vždycky za kratší konec provazu, a to ještě extra krátký. Viz třeba Bečva nebo ptáci otrávení karbofuranem.
Nástrahy na mravence se mohou prodávat, protože jsou oficiálně určeny proti mravencům faraonům - ti chránění nejsou.

S asijskými slunéčky to letos vidím zajímavě - respektive zatím ve svém okolí (a ve vinohradech) vídám téměř výhradně ta naše, sedmitečná. Přitom na podzim tu Harmonií bylo plno. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#81 Příspěvek od kejki »

Není to s těmi mravenci ve volné přírodě? Zakazuje se poškozovat původní přírodní biotopy, to mi na záhonky nesedí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#82 Příspěvek od rnbw »

Mali sme mravce v byte na 7. poschodi. A neboli to faraony, ale normalne cierne mravce. Mal som ich potom v inom byte na balkone, tentokrat na 6. poschodi. Tam asi chranene neboli.

Tie azijske lienky (berusky) skutocne zeru vosky velmi ochotne. Aj larvy aj dospele jedince. Izbovu rastlinu, na ktorej sa objavili vosky, za par dni na balkone vycistili.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#83 Příspěvek od dred »

Minimálne 20 mravenísk na udržiavanom trávniku o rozlohe cca 200m² mi nepripadá ako nutnosť tieto spoločenstvá intenzívne chrániť. A pokiaľ by sa cez plot nejaký presvedčený aktivista oháňal nejakým papierom, mierád ich z toho trávnika vyrýľujem a donesiem mu ich do obývačky...aj s kráľovnami. Nech má návštevu na vysokej št. úrovni...
Zo začiatku nadmerného výskytu vošiek som stromky proti lozeniu mravcov natieral lepidlom na myši. No tie mrchy si vyhrýzli cestičky popod kôru a vošky premnožili znovu.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#84 Příspěvek od GeXeS »

Zákonu je skutečně jedno, jak si jej vyloží nějaký Tonda Franta z Horní Dolní. Zvíře chráněné zákonem je stále chráněné, i kdyby vběhlo uprostřed ligového derby doprostřed trávníku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#85 Příspěvek od rnbw »

Ale nikoho to nezaujima. Asi ten zakon nebude dobry...

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#86 Příspěvek od GeXeS »

Nebo nejsou dobří lidé :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#87 Příspěvek od rnbw »

Ty robis doma s mravcami co?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#88 Příspěvek od kejki »

Hlavně by se nemohlo nic dělat ani na poli nebo v potravinářské výrobě. Ten zákon je napsaný dobře. Prostě v lese a na pasece nechte zvířátka být.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak nějak. Když jsou v bytě, nelítostně vyhubit.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#90 Příspěvek od Crifodo »

To jsou takové víceméně salonní kydy, ale problém to moc neřeší.
Ať si na zahradě klidně je mravenců jak Indů a číňanů dohromady, ale ať nepochodujou po stromech nahoru. To by mi stačilo.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“