Koncový zesilovač s KD607/617 pomůže někdo?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

Koncový zesilovač s KD607/617 pomůže někdo?

#1 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím

mám tu gramo NZC s předělaným zesilovačm, viz obrázek. připomíná to někomu něco? Prosil bych schema. Měnil jsem jeden IO a zespoda to vypadalo jako profi plošný spoj.
Jarda
Přílohy
P1010013.JPG

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od taz »

řekl bych asi TEXAN

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#3 Příspěvek od rvx73 »

taky mi to tak přijde - viz AR 12/1976 a AR1/1977

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od jardafiala »

Zdar, vypadá to skutečně na TEXAN. Našel jsem jeden mizerný obrázek a spoustu nefukčních odkazů. Kde stáhnu zmiňovaná AR?

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#5 Příspěvek od rvx73 »

zkus ulozto

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#6 Příspěvek od warp »

jardafiala: kdyžtak mùžu pøesdílet ...

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím
dík za info a za pomoc, prohlédnuto, staženo (nevim proč mě "ulozto" nenapadlo), je to ono včetně plošného spoje.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#8 Příspěvek od Hifista »

O něco později se Texan znovu objevil i v modrém AR s nějakými úpravami. Plošný spoj se prodával a byl k dispozici i součástkový komplet pro jeho sestavení. Já bych pouvažoval v tomto případě o nějakém jiném zesilovači, protože na adresu Texanu se objevilo dosti kritiky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Nafocená deska je prasečina, jakou jsem už dlouho neviděl, naposledy tak jeden kokot zmastil konce DPA280 a hrozně se divil, že to nejde rozchodit.
Ale máš koule, dát sem takovou fotku, to zase jo :D

Začátky Texanu jsou v červeném AR12/76, pokračování v červeném AR1/77. První úpravy dělali už na redakčním vzorku, doporučené náhrady některých, tehdy "nesehnatelných" součástek ala MAA741/748, KD607/617, přepínače, trafo, chlazení i zkušební razítko redakce, jsou už v červeném AR 2/77.

Definitivní verze, se všemi vychytanými nectnostmi, je v modrém AR3/78.

Mezi rokem 77 a 79 samozřejmě byly uveřejněny spousty úprav, různé úrovně. Třeba divně vyřešená, údajně lepší odolnost proti vf, napěťovým špičkám do vstupů, občas schopným oddělat drahé 741. Řešila se zcela nelogická, velká vstupní citlivost line vstupů a naopak, ještě nelogičtější malá citlivost vstupu RIAA.
Řešil se nevhodně zapojený přepínač vstupů, který má přepínat bez přerušení, jinak se při přepínání vstupů přepínačem např. WK533.36 ozve rána - rozpojila se zv smyčka OZ.
Úpravy mizerné fyziologie, náhrady různých, tehdy nesehnatelných součástek /hlavně idiotských, drahých i nevhodných tantalů/, řešení ran od přepínače i náhrady IO a dalších součástek, byly průběžně otiskovány hlavně v rubrice "Jak na to", ale když se úprav sešlo víc, tak i v malých článcích, až do roku 1978-1979.
Některé z úprav pěkně idiotské. Kvůli některým, bylo např. nutné zcela zrušit šumový a zčásti subsonic filtr.
To proto, že se nikdo nezabýval opravdu, ale fakt blbě navrženou deskou, s dlouhými klemami drátem.
Blbců tehdy bylo asi tak stejně, jako dneska. I tehdy to blbcům tiskli, jako ostatně i dnes, celý rok 2017 :D

Mezi náma - na zesilovač od aplikační skvadry Texasu, dost bída.
A to ani nepočítám absenci ss ochrany proti zničení reproduktorů, při poruše/odchodu konců či budičů.
Pojistky ve výstupech jsou ohavný alibismus, snižují DF koncového zesilovače jen na vyšší jednotky.
Ty nepěkné rány při zapnutí a vypnutí. To aplikátoři Texasu nedostali pár centů na 4-5 trandů a dolar na relé?
Rány jsou samozřejmě "práce" operáků, v konci i těch vpředu.
Díky blokování jejich napájení velkými kapacitami, se srážecími odpory a ZD, nabíhají OZ v koncích o fous později, nežli budič i koncový stupeň, výsledkem je ta rána při zapnutí.
Jak vzniká ta, o něco menší rána při vypnutí zesilovače, s kondenzátory 2x5G, to si asi odvodí každý..

Při nějaké "rekonstrukci" určitě doporučím doplnit modul zpožděného připojení zátěží, kombinovaný s ochranou proti ss napětí ve výstupu.
Takový, co nepotřebuje extra napájení a je možno jej napájet z neusměrněného napětí sekundárů trafa.
Téměř každá slušnější reprobedna má rozhodně vyšší cenu, než takto zbastlený zesilovač.

https://uloz.to/file/pNSersMifKJ7/texan ... upravy-pdf
Tady máte to podstatné všechno pohromadě. Není to moc pěkný, ale čitelný to je.
Kdyžtak můžu dohledat i ty dílčí úpravy a shrnout to i s články do jednoho hezčího kompletu.

Omlouvám se za délku. Přišlo mi příhodný, takhle shrnout vše podstatné.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Ty kovový tantaly, cermet. trimry, TR192, svitky TC235 mi připomínají oblíbenou sočástkovou základnu nejmenované kolínské fabriky, to si bastliči obvykle v lokální prodejně domácích potřeb nekoupili.
Co jsou to ty dva trianglo-vejcoidy pod vnitřními TO3 trandy, shora jakoby natavené páječkou?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Tepelná vazba jednoho budiče a trandu, co řídí předpětí konců. Funguje blbě.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od jardafiala »

Jak už jsem zmínil, není to moje práce. Konec je vestavěn v NZC421, použity jsou původní tahové potenciometry, přepínače vstupů vynechány a je tam zvlášť RIAA předzesilovač. Byl jsem jenom zvědavý co to je, to už vím a stačí mi to. Předělávat (možná, snad zpožděné připojení repro a jejich ochranu) nic nebudu, zřejmě to fungovalo léta a další léta to fungovat ještě může.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#13 Příspěvek od mihal »

Zas nitované spájkovacie očká na doske nemá každý. Z toho čo som videl je toto v lepšej polovici.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od jardafiala »

Asi tohle vlákno už nikdo nečte, jenom poznámka - ulozto.cz zprasili tak, že původní odkaz od sinclaira už nefunguje, idioti.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#15 Příspěvek od passion »

Skopíruj názov súboru do ich vyhľadávača a nájde ti za pol sekundy toto:
https://uloz.to/file/85iMYE23KNFo/texan ... upravy-pdf

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“