Výrobce starších odporů

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Výrobce starších odporů

#1 Příspěvek od sinclair »

Dávám to schválně do restaurování, jde o kusy z 2. půle 70.let a z "počítače", celého sestaveného z karet a modulů s diskrétními součástkami.

Nevíte prosím, kdo je výrobcem těch šedostříbrných odporů? Je v nich zalisované tak 0,5W uhlíkové tělísko a vývody mají tloušťku skoro 1mm.
Přesnost nicmoc, okolo 5%.
Logo W ve znaku Omega je která firma prosím? WA/UM je asi datecode?
Podobné až téměř stejné, se vyráběly v USA.
Tady na EB jsem 1-2ks přesně stejných exemplářů, zahlédl osazeny v nějakém vrabčím hnízdě.

Některé moduly karet toho počítače, byly osazeny jen těmi cihlově červenými. Mají některé hodnoty až z řady E48, jsou velmi přesné.
Pod barvou jen naznačené čepičky, mají zboku 4 malinké dírky tak 0,4mm. Taky tlusté vývody, tak 0,8mm.

Netušíte prosím, o jakou diodu jde? Tři zelené, jeden červený a bylo jich v tom stroji kvanta. Je germaniová, při 1mA i 10mA má menší úbytek, než 0A9 či GAZ51. Už jsem je mockrát použil jako lepší náhradu za řadu GA200, včetně detekce-výborné.

Odpory a diody byly nejčastěji vidět ve společnosti velkých kvant, mnohých tisíců tranzistorů Texas 2N964, Motorola MM929, SM1447 a Texas E1142. K tomu spousty elytů a tantalů Sprague/ERO, přesné polystyrenové a MKT svitky stejných firem.

Díky za identifikaci.
Přílohy
dioda 3 zelene 1 rudy.jpg
odpory01.jpg
odpory02.jpg

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Podobné odpory jsem kdysi viděl v televizich Telefunken, cca začátek 80. let.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#3 Příspěvek od LojzaFernet »

Těchto provedení odporů mám v dílně taky hrst, jestli si dobře vzpomínám, tak jsem je těžil v druhé půli sedmdesátých let z nefunkčních japonských radií, které se k nám přes Tuzex dostávaly a nebylo jak je opravit pro nedostupnost dokumentace a náhradních dílů. Tuzex v té době občas fungoval jako překupník druhotných surovin, občas někde skoupil nějakou nakopnutou várku nebo zboží z potopeného kontejneru. Občas ale měj i kvalitní zboží. Něco jako současná firma se zeleným pajdulákem na štítě. Otázkou je, proč potřebuješ tyto patinou poznamenané klenoty udržovat při životě?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Načo sú niekomu staré už neplatné mince?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

Na tej prvej fotke to je Welwyn rezistors. Tá druhá presne určiť nepôjde, piher? vitrohm?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Podle čeho jsi to identifikoval? To logo je stále používané, nebo je někde o firmě řeč?
Celé to bývalé zařízení, bylo sestaveno z fakt prvotřídního materiálu, to bylo poznat na polovodičích i pasivech.
Pouzdra TO39 /nebo možná postaru TO5/, měla bez výjimek nasazené tlusté měděné, galvanicky černěné vějíře.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Leoši - existuje něco, jako vyhledávání podle obrázku
...
Jak vyhledávání pomocí obrázků funguje

Vyhledávání pomocí obrázků funguje stejně, jako když sháníte informace na webu a vyhledáváte konkrétní informace. S obrázky to probíhá tak, že místo vyhledávacího klíčového slova nahrajete do vyhledávacího pole konkrétní obrázek. ...
Vidím to tak, že v nějakém programu (malování?, ...) si nakreslíš obrázek toho loga a zadáš do vyhledávače . . .
Jenže já jsem PC-lama, sám to nesvedu. Jsou tu ale jiní . . .
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Honzo to já trochu umím, ale neptal bych se, kdyby to něco našlo.
Jsou to prostě věci ze 70.let - takže i výskyt na internetu bude mizivý, anebo jen v příslušných zájmových kruzích, který vyhledávač nemusí najít.
Ta firma možná dávno neexistuje, nebo byla jako spousta jiných po změně vlastníka přejmenována, nebo někam přifařena.
To asi nebyl gigant typu ERO, Sprague, Wima či Vitrohm..
Třeba takový Rosenthal - jaká to byla věhlasná firma a kde je jí konec.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Hmm - tak potom asi smůla.
To mně jen tak napadlo - když jsem šel na to stylem hledání: electronic company symbols, anebo třeba resistor manufacturers logos, tak takové hledání je asi beznadějné :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#10 Příspěvek od mihal »

To logo W v omege, tým sa značilo asi do 80.rokov, potom už len W. V súčasnosti sú pod TT electronics, robia nadštandardnú kvalitu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

mihal a máš na to nějaký link?

Uživatelský avatar
pmeiner
Příspěvky: 32
Registrován: 26 zář 2007, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#12 Příspěvek od pmeiner »

to sinclair:máš sz zprávu.Pavel Meiner

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#13 Příspěvek od mihal »

Link nemám, na webe sa ale z histórie welwynu isto niečo nájde.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“