nový elektrorozvod v obývacím pokoji

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#46 Příspěvek od pepik9 »

Že by se při stavbě paneláku zasekávaly kabely vodorovně ve výšce zásuvek a vypínačů je naprostý nesmysl. Je to tahané od podlahy.
https://uloz.to/file/auXJrcZ1kQfJ/t06b-zip
2 .

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#47 Příspěvek od katrops »

Když jsem vytrhával parkety, které byl přilepené asfaltem, tak nebylo na podlaze nic vidět.
To jsou ty dráty zalité v podlaze betonem?
Několikrát jsem vrtal díry na hmoždinky, pro připevnění dveřních prahů. To jsem měl asi také štěstí, že jsem nepřerušil nějaký kabel.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#48 Příspěvek od samec »

Lezie to z teba jak z chlpatej deky. Keby si sa pochválil, že máš krabicu pod každým vypínačom, už si mohol mať odpoveď na prvej strane. Áno, podľa výkresu je to presne ten byt s parketami na asfalte. Strop je z dutých panelov s okruhlými dierami po celej dĺžke (takýto). Všetky káble sú v podlahe v tom betóne pod asfaltom, Nie, to nie je panel, to je betónový poter. Panel je pod nim. A ak sa pozrieš na ten výkres elektrorozvodu, tak kábel od zásuvky č. 2 k zásuvke č. 3 (rátané od ističov), na 99% nejde dookola izby, ale najkratšou možnou spojnicou. Rovnako najkratšou cestou idú ostatné káble. Krabice pod vypínačmi slúžia na odbočku k vypínaču a pokračovanie k ďalšiemu, lebo svetlo sa bez krabice nedá reťaziť tak, ako zásuvky (Vypínač má len jednu prípojnú skrutku.).

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#49 Příspěvek od katrops »

V tom mým nákresu je to vedení kabelů zakresleno od krabice a zásuvky na stropě šikmo.
To by tak nemohlo být pokud tam jsou takové dutiny v panelu jak na tvým obrázku.
Takže vůbec nepadá v úvahu, že by se nové měděné kábly tou cestou starých káblů ke světlům nějak protáhlo?

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#50 Příspěvek od pepik9 »

Když se smontoval dům z panelů, nastoupili elektrikáři a instalatéři. Elektrikáři natahali kabely po podlaze, zásuvkový rozvod byl přímo v bytě, světelný rozvod v podlaze horního bytu. Boha jeho, je to tu napsaný už 20x.
Pak zedníci "hrobečkovali" - zakryli kabely trochou betonu, aby je při provádění podlah nerozjezdili kolečky. Ty husí krky ze stěnového panelu do dutiny stropáku byly jen vzorový návod, v praxi se to tak moc nedělalo.
Ale je to marný..

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#51 Příspěvek od katrops »

Takže protáhnout to s velkou pravděpodobností nepůjde.
Nějakou radu jak tedy ty nové světelné rozvody v panelu (hlavně ve stropě) udělat? Lišty nechci.

Existuje pro laika nějaký jednoduchý měřák se signalizací, kde vedou kabely? Případně, že ano, jaká tam může být odchylka v přesnosti určení v centimetrech?

Snažím se hledat v historii diskuzí, ale asi zadávám nevhodná slova pro vyhledávání.
Omlouvám se všem za možná nesrozumitelná vyjádření. Děkuji za snahu pomoci.
Vážím si toho.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#52 Příspěvek od samec »

pepik9 píše:...světelný rozvod v podlaze horního bytu.
Ale nie v tomto prípade. Tu ide aj svetelný obvod podlahou toho istého bytu a od vypínača ku svetlu akousi dutinou.
katrops píše:Takže protáhnout to s velkou pravděpodobností nepůjde.
Nějakou radu jak tedy ty nové světelné rozvody v panelu (hlavně ve stropě) udělat? Lišty nechci.
Jedine improvizovať. Z výkresu máš jasné, že je v strope nejaká dutina. Musíš sa pri lustri dostať do tej dutiny a zistiť, kam ide, ktorým smerom. Pri stene sa potom pri rekonštrukcií musíš nejako dostať do tej dutiny. Či je v stene trubka, alebo sú kable len zahádzané pod omietkou, musíš zistiť vo vypínači. Kým neotvoríš krabice, vypínače, nepozrieš prívod k lampe, dovtedy nevieš, na čom si. Občas k tomu treba aj majzlik a kladivo a osekať vrstvu omietky, aby bolo jasné čo je pod ňou. Aj tak to tam ideš rekonštruovať.

Čo som raz montoval luster v byte s tými dutými panelmi, tak luster visel na dreve vloženom do tej dutiny. Jak to bolo zahladené omietkou, tak bol vidieť len hák. Pri pokuse navrtať vedľa dieru pre hmoždinku sa to drevo v dutine nadvihlo, vakovka odpadla a v strope bola diera jak dlaň. Hák bol obyčajný vrut zavŕtaný do toho kusu dreva.

Ak chceš lusterr na inom mieste, možno tam máš inú dutinu. Alebo možeš dať znížený strop, sadrokartónový, kazetový, rustikálny... Alebo, novinkou sú napínacie stropy dokonale rovné, hladké. Je to fólia, ktorá sa pripevní po obvode a teplom sa napne. Aalebo rezať drážky. Po dĺžke panela samozrejme. Nie priečne. Alebo vyžiť medzeru medzi panelmi. Alebo nalep LEDkové pásy, nepotrebuješ lustér.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#53 Příspěvek od pepik9 »

Z výkresu máš jasné, že je v strope nejaká dutina.
To vůbec jasné není. Doteď nevíme, co je to za barák. Slovo panelák má stejnou informační hodnotu jako "běžný prací prostředek". Ty panely s dutinami byly v systému T-08B s rozponem 6m. Ale protože z výkresu od katropse jen odhaduju, že tady je rozpon nosných stěn 3,6m, potom je to T-06B. Ten jsem v praxi nezažil, ale podle dokumentace v mém druhém odkazu žádný stropní panel dutinu nemá. A to, co je v učebnici v prvním odkazu, vypadá jako instalační trubka. Pokud by došel na schody a změřil tloušťku podlahy vedle schodů, tak při tl. do 20cm je jisté, že tam dutiny nejsou.
Kromě toho, vzhledem k množství výztuže v panelech toho s hledačkou asi moc zjistit nepůjde.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#54 Příspěvek od xsc »

Stropní panely v T08B jsou předpjaté železobetonové a mají odlehčovací dutiny. Naopak panely v soustavách s malým rozponem předpjaté nejsou, je to normální železobeton bez dutin. Trubka pro instalaci tam být může.

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#55 Příspěvek od katrops »

Rozpon nosných stěn je 3,45 m.

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#56 Příspěvek od katrops »

???
Naposledy upravil(a) katrops dne 22 dub 2021, 22:50, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#57 Příspěvek od katrops »

To samec:
A ty ledkové pásy místo lustru, to je co? To je něco bez káblů na dálkové ovládání :)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#58 Příspěvek od samec »

LEDkové pásy sú zúfalstvo tejto dnešnej pseudomodernej doby.

Myslím, že k tomuto vláknu už niemám viac čo napísať. Všetky potrebné informácie už boli dodané a kreativita sa dodať nedá.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#59 Příspěvek od Brozicek »

Pro hledání kabelů rozvodu jsem použil tuto netradiční metodu.
Kdysi dávno, kolem roku 1970, jsem vedl radiotechnický kroužek. Kluci měli v rámci nějaké soutěže sestavit sledovač signálu. Dostali tišťák, součástky a letovali. Sledovač měl VF vstup s diodou a NF vstup. Občas jsem jej použil při opravě nějakého radia.
Jeden takový sledovač mi zůstal od té doby v šuplíku. V roce 2007 jsem potřeboval zmapovat v mém paneláku z roku 1975 rozvod elektřiny.
Vyhrabal jsem ten sledovač, přibastlil na něj nějakou atypickou baterii 6 V (původně tam byl držák na baterii 4,5 V). Na NF vstup jsem dal cívku vymontovanou z relé.
Na předpokládaný konec vedení světel nebo zásuvek jsem dal žárovku 40 W připojenou jen na fázi. Nulák jsem vedl samostatným vodičem zpět do rozváděče. Příslušný konec vedení jsem někdy musel upravit podle výsledků hledání.
NF zesilovač poslušně bručel ve sluchátkách 50 Hz indukovaných do zesilovače ze snímací cívky na trase kabelu. Citlivost byla tak 15 cm od hlednaného kabelu. Spolehlivě se našly i kabely zabetonované v podlaze.
Před 4 lety jsem hledal stejně kabely u vnuka v Brně v paneláku asi z roku 1955.
Mám doma i hledač vedení a potrubí z LIDLU, ale tím mým postupem to bylo přesnější a spolehlivější, i když příprava byla pracnější. Ten můj hledač je na obrázcích.
Přílohy
Sledovač signálu 2.JPG
Sledovač signálu 1.JPG

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“