Dual IR6S - náhodné přepínání sluchátek a repro

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

Dual IR6S - náhodné přepínání sluchátek a repro

#1 Příspěvek od Kofolytik »

Dobrý den, byl by někdo schopen opravit náhodně se přepínající výstup zvuku u rádia DUAL IR6S? Zvuk se náhodně přepíná ze sluchátek do reproduktorů, takže rádio chvíli hraje a chvíli ne. Nemá to na starost nějaký zkorodovaný přepínač, ale zřejmě nějaký obvod na desce. Díky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Obvykle se repra odpojujou pomocí odpínacích kontaktů v zásuvce pro sluchátka - mechanicky zastrčením kolíčku do zdířky se odtlačí mechanickej posuvnej prvek a ten pohne kontaktama. Pro vyšší výkony se těma kontaktama ovládá relé a vstup MUTE koncovejch stupňů. To už jo musí bejt vorloj jak na věži aby to mělo odpínání přes švába ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

On to "vorloj" určitě bude, ale vstupní informací pro přepnutí bude nejspíš právě ten kontakt v jacku pro sluchátka a ten bude právě také zdrojem potíží. Buď je konektor poškozený, nebo může být utržený z pájení. Zkusil bych příslušný pin konektoru na zkoušku natvrdo překlemovat, pravděpodobně přizemnit, jestli to bude pořád zlobit. Nebo bude třeba po rozborce mechanický problém zcela zjevný. Co to dělá při zapojení sluchátek a zahýbání konektorem?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

#4 Příspěvek od Kofolytik »

Dobrý den, to je už zjištěno, že tam žádné kontakty nejsou. Je to nějaký obvod na desce. Ale bez schematu zapojení je těžké najít, který to je.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Kolik pájecích pinů má sluchátkovej konektor na desce?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Když tam sluchátka nejsou, tak to hraje na repro a občas se to přepíná na sluchátka? A když tam sluchátka jsou, hraje to na sluchátka a občas se to přepíná na repro, nebo je to pořád správně na sluchátka? Co, když se do konektoru zapojí jen jack bez připojeného kabelu?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

#7 Příspěvek od Kofolytik »

Zaky: Nedělá to nic. Přepínání výstupu je naprosto náhodné.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Zkus to detailně nafotit, jednak konektor, jednak potom hlavní desku v místě, kam vedou kabely od konektoru, pokud je to propojené kabelem. Sice se mi to s tou absencí kontaktu moc nezdá, ale možné je všechno.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Kofolytik píše:Zaky: Nedělá to nic. Přepínání výstupu je naprosto náhodné.
Naprosto náhodné jak? Nezáleží, jestli tam jsou sluchátka zapojená, nebo ne, prostě to občas hraje na repro, občas na sluchátka? A víš, že když to nehraje na repro, jede to na sluchátka, indikuje se to někde? Nemůže být problém, že to jen nehraje reproduktory, že to z nějakého důvodu vypadává?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

#10 Příspěvek od Kofolytik »

Pokud mám zastrčená sluchátka, tak to občas hraje do nich a občas do repra. Pokud tam sluchátka nemám, tak občas repro mlčí a občas hraje. Předpokládám tedy, že se to chová stejně a když mlčí repro, tak hrají sluchátka.

Nafotit to mohu, ale i když mi poradíte, jak to opravit, tak to na to nemám nástroje a ani schopnosti. Proto jsem se ptal, jestli by to někdo dokázal diagnostikovat a případně opravit. A říct, jestli by to mělo cenu. Použité stejné rádio stojí cca 55 EUR, tak aby oprava měla finanční smysl.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Je vhodné uvést, odkud jsi. Podívat se ti na to můžu, ovšem kdybych z fotek viděl, jak to vypadá uvnitř, tak bych buď dokázal něco poradit, nebo si aspoň udělal obrázek, jestli se mi do toho chce jít.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

#12 Příspěvek od Kofolytik »

Jsem z Prahy a rádio tady budu mít příští týden. Pokud to pomůže, mohu poslat fotky už tento pátek.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Když jsi z Prahy, tak mi to můžeš dovézt a mrknu na to.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Kofolytik
Příspěvky: 12
Registrován: 03 kvě 2021, 02:00

#14 Příspěvek od Kofolytik »

OK, pošlu SZ. Díky.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“