Zdroj 24V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vám "lineárním" pořád asi nedochází, co to při 1.5A vyrobí za teplo, že?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#17 Příspěvek od samec »

Samozrejme, že lineár hreje. To je predsa jeho základný princíp činnosti, že mení nadbytočné volty krát prúd na teplo. Ale to už nech si vyrieši paycz, či chce rýchle riešenie zo šuflíkových zásob na počkanie, alebo vysoko účinné riešenie s minimom stratového tepla. Každopádne, ubastliť spínaný zdroj vyžaduje iný level motivácie. Snáď ešte nejaký tyristormi riadený usmerňovač by sa dal ubastliť, ale asi tiež nie na počkanie. Alebo nejako dopasovať hotový tyristorový stmievač, ak by bol náhodou v šuflíku... Inak len kúpiť hotový spínaný zdroj. Dá sa bežne kúpiť v obchode so svietidlami. Minule som tak náhodou kúpil hneď dva, lebo boli lacné a zdalo sa mi, že ich na niečo použijem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, a je to velmi blbej princip činnosti na to, že máme 21.století. Omlouvá ho snad jen nasazaní v aplikaci, kde by spínavec rušil.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#19 Příspěvek od paycz »

nemůžu použít 7812 :D potřebuji 24V. sehnal jsem modul který zvládne na vstupu až 60V a podpořím ho transily na obou stranách kdyby zase trafo mělo "špatný den" a rvalo na výstup vyšší napětí :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#20 Příspěvek od samec »

paycz píše:nemůžu použít 7812 :D potřebuji 24V.
Ešte si v živote nevidel podložený stabilizátor?
https://i.stack.imgur.com/7EOMY.png

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od workhard »

Na 1,5A je to stejně nesmysl.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

samec píše:Ešte si v živote nevidel podložený stabilizátor?
https://i.stack.imgur.com/7EOMY.png
Tou zenerkou teče nedefinovaný proud, takže ten stabilizátor bude nestabilní. Zenerky kolem 5V mají ještě koleno jak prase. Chybí tam odpor. Dál je tohle naprostý zoufalství, daleko lepší je LM317. Navíc se musí stabilizátor většinou izolovat od chladiče.

Ale celý je to stejně nanic, jak už jsem psal, kvůli teplu. Ale kdo chce kam...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

Je to len príklad, prvá schéma, čo som našiel na internete.

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#24 Příspěvek od paycz »

Proud 1.5A je i s rezervou reálný trvalý proud je asi 700mA

Stejně by mě zapojení 7812 + zenerka nezvýšilo vstupní napětí a musel bych tam přidat nějaký tyristor ovládaný zenerkou na třeba 35 V a vyhřívat zbytečné napětí na tyristoru nebo nějakém topném prvku a to už by bylo celkem kritické řešení

Proč bych zkoušel nějaké zvukové a kouřové efekty s 7812 + zenerka?, když můžu koupit 7824 (HV)
spíš mě zaráží že se dokáže takto trafo vybudít když odebírám skoro 3/4 jeho proudu asi to vypovídá něco o jeho kvalitě :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

paycz píše:...
Stejně by mě zapojení 7812 + zenerka nezvýšilo vstupní napětí a musel bych tam přidat nějaký tyristor ovládaný zenerkou na třeba 35 V a vyhřívat zbytečné napětí na tyristoru nebo nějakém topném prvku ...
Ale zvýšilo by to vstupní napětí - právě o provozní napětí tý zenerky, kterou bys "podložil" ten stabec. "Zemnicí" svorka stabilizátoru, ke který se vztahujou při měření na něm všecky napětí, by totiž byla od skutečnýho SPOLEČNÝHO VODIČE právě o to napětí posunutá. Takže pro příště - stabec 7812 má Uvstup-max 35V, "podloženej" zenerkou 12V bude dávat na výstup 24V s Uvstup-max rovným [35V + 12V = 47V]. SPOLEČNEJ VODIČ SE ALE V TOMHLE PŘÍPADĚ NESMÍ SPOJIT S POUZDREM STABILIZÁTORU = CHLADIČEM !!!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#26 Příspěvek od h_honza »

Ochrana proti zkratu v lepším případě nebude fungovat až do nuly, v horším stabilizátor oddělá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Normalny clovek namiesto podkladania stabilizatora diodami pouzije LM317. Ten zem vobec nepotrebuje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

rnbw jednak píše:Normalny clovek namiesto podkladania stabilizatora diodami pouzije LM317.
rnbw druhak píše: Ten zem vobec nepotrebuje.
1) Normální člověk taky LM317 vůbec nemusí MOMENTÁLNĚ mít k dispozici.
2) To, že LM317 NEPOTŘEBUJE ZEM je objev hodnej Nobelovky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#29 Příspěvek od weed_smoker »

Na 1.5A s 24 výstupem při napětí na vstupu až 60V buď měnič (hotovej nebo např.s 3842) anebo stabilizátor,kterej by se jmenoval asi 78S24HVT (plusovej(78 ),2A max(S),výstup 24V(24) a vstup na vyšší napětí(HV/HVT).Pro
5V a 12V podobný existovaly,ty 5V dávaly ještě navíc signál RESET,byly v pouzdrech TO-220/5.Vyskytovaly se v jednotkách z aut,vagónů a náklaďáků.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ec1045 »

Tak mne asi sežerete za živa, ale já osobně bych použil stabilizátor řady 723 (MAA723). Ta by preventivně měla omezovač max. napájecího napětí (odpor + zenerka) a pak max. proud je dán tranzistorem a odporem R0 …. No ale to je děsně moc součástek tak je to přísně zakázané až cenzurované… mám tu historický zdroj pro 8“ FDD mechaniku kdy je použit standardizovaný 24V transformátor a 24V je řešeno lineárně pomoci MAA723 a KD503, +5V je řešeno spínaným stabilizátorem pomocí B260D a KUY12 a -5V se odebírá z pomocného vinuti z cívky pro +5V a je stabilizováno MA7805. …. Z mého pohledu ideální zdroj aneb pracuje s bezpečným napětím.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“