Renovacia BM215

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#151 Příspěvek od Hejnicek »

Aha,
na druhem konci jsou nejake rozehnute packy.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#152 Příspěvek od Hejnicek »

Tak jsem tu ochranu ted vytahnul a ejhle, zjistil jsem, ze je nekompletni. Puvodne jsou tam urcite 2 Cu pasky, ja tam mam jen 1. Prosim nema nekdo?
Přílohy
Ochr2 s.jpg
(189.86 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#153 Příspěvek od Hejnicek »

Tak s tou tepelnou ochranou jsem to vyresil.
Kdyby se to nekomu hodilo.

Zjistil jsem, ze je to naprosto stejny dil jako v trafu radia Blanik.
A ty jsou pomerne bezny.
Pasuje jak pr... na hrnec :idea:

Uživatelský avatar
Snajl
Příspěvky: 29
Registrován: 19 říj 2013, 02:00

#154 Příspěvek od Snajl »

Taky repasuju BM 215. Neměřilo mi to Ia, strmost, vakuum, atd. Síťové napětí měří. Všechny bočníky OK. Závada byla v jedné vypálené pojistce. Podle dokumentace jde o pojistku v anodovém obvodu. Radši vždy překontrolovat. Koho by napadlo, že to bude taková blbost. :D

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#155 Příspěvek od vladom »

Dnes se mi vrátil BM215 od švagra. Opravoval jsem ho v roce 2009 a dnes mi pomohlo toto vlákno. Vrátil jsem se na šestou stranu a našel si hodnoty bočníku. Propálil se 572 ohmový bočník. Poznámky doma bych už nenašel,ale tady to je. Díky za tento web.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#156 Příspěvek od oravan »

Kolegovia náhodou nemá niekto skén zo stupnice toho meráku ,myslím stupnicu tá moja je už značne opotrebovaná a rád by som ju vymenil ďakujem

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#157 Příspěvek od derick »

Pozdravujem, trochu oprasim staru temu renovacie.
U BM215A po nastaveni sietoveho napatia prepinacom na -4% (palicka v strede vlnovky) je zeravenie 6,2V. Ale ak ma byt predpatie -1,5v, tak realne som nameral 1,85V, ak 12v, tak 12,5V, ak 24v, tak 24,9v atd. Samozrejme ze meranie potom nie je presne. Ak nastavim odchylku siete na 0%, tak je to uz lepsie napr. 1,6v namiesto 1,5v, ale zeravenie, je potom 6,67V. Je mozne prepatie u tohoto skusaca nejako regulovat? Alebo mozu byt na vine nie celkom presne hodnoty vymenenych odporov? (u niektorych je odchylka 2-3%) Ten trimer sluzi len na kalibraciu sietoveho napatia?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#158 Příspěvek od Lukas-Peca »

Trimrem se nastavuje ukazatel síťového napětí. Žhavicí napětí je potřeba měřit při zatížení lampou, u velkých lamp jsem si zvykl přidat na síťovém voliči jednu odbočku, aby se větší zatížení žhavicího vinutí vykompenzovalo. Nějakou přesnost od toho neočekávej, ale na srovnávací měření více kusů lamp je to vyhovující a taky strmost lze měřit celkem spolehlivě.

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#159 Příspěvek od derick »

Meram to pod zatazou cez tie zdierky na vrchu. Ked je lampa prezhavena a napatia Ua G2 vyssie, tak v mojom pripade su vysledky merania realnejsie. Mam aj digitalny merac (ale pulzny). Zaujimave, ze male triody ecc to meria skoro presne (alebo len trochu nadsadzuje) a u vykonovych pentod zas opacne (tj ubera 10-15%.)
Samozrejme ze sa od toho BM neda ocakavat laboratorna presnost modernych pristrojov, ale meranie tou striedavinou ma nieco do seba. Len ma zaujimalo ci sa da nejako sikovne posunut uroven predpatia. (napr. slabsou 6Z31 atd.) Manual sice pise do ktorych zdierok treba dat trimer na regulaciu v celom rozsahu, ale to su dalsie komplikacie.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#160 Příspěvek od zdenoeddie »

Tak ako pisal Lukas, je to orientacny tester (nie merac), vhodny na zakladne vytriedenie, pripadne na porovnavanie. Na presne meranie a ine ficury su ine pristroje (L1-3, L3-3, ...).

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#161 Příspěvek od derick »

Uplny suhlas, len ma zaujimalo preco je Ug1 tak uletene od inych napati a ako ho v ramci moznosti zkusaca BM215 dostat ho normalu.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#162 Příspěvek od zdenoeddie »

Uz je to nejaky cas, co som sa zaoberal tymto pristrojom, ale ak sa dobre pamatam, -Ug je usmernene 6Z31, plus nejaky filter, ...? cize ta nepresnost je tam v podstate vlastnost. Ale stale je to myslim si v ramci "presnosti".

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#163 Příspěvek od derick »

Znamy ma tiez BM-ko a jemu predpatia strielaju omnoho presnejsie v ramci moznosti tohto pristroja. Takze zrejme to bude v tych odporoch, ktore nie su celkom presne. Skoda ze to nema nejaku internu regulaciu predpatia.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#164 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mně se nějak nezdá, že při přepnutí na nižší odbočku máš menší žhavicí napětí, ale větší předpětí. Není to náhodou spíš opačně?

Jinak samozřejmě se dá předpětí přesně dostavit změnou odporů v tom děliči. 6Z31 bych dal naopak co nejlepší, aby to předpětí ovlivňovala co nejméně. Polovodičový stabilizátor tam dát nejde, protože to bys měl sice stabilní předpětí, ale zdroje pro anodu a druhou mřížku stabilizovat nejde. Pak by to měření kecalo podle napětí sítě ještě hůř.

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#165 Příspěvek od derick »

Zvysovanim napati sa zvysi aj predpatie (tj viac do plusu) ci nie?
6Z31 som skusal aj dve nove, ale rozdiel pri merani (skusani?) som nepostrehol.
Je tam este jeden Ra (nespecifikovany) rezistor, aj ten moze byt uleteny?
Neviem ci niektore odpory s toleranciou 5% mozu v konecnom dosledku urobit na predpati tak velku odchylku. Mozno ze vymenou vsetkych za nove s tol. 1% by sa to zlepsilo.
Napr. predchvilou som meral AZ12-ky. Zmerane u znameho 60ma u mna 48ma a vsade o tento pomer menej. Ako pisem, zhruba do tych 7-10ma to sedi s jeho meraniami a potom cim viac miliamper, tym vacsia nepresnost (odchylka do minusu.)
Jedine ze kazdy z pristrojov si to meria po svojom a na tento udaj sa neda spoliehat. Problem vsak je, ze na mojom predpatie nesedi.

EDIT: Ta moja prva veta je zrejme blbost. Zistil som, ze predpatie naprazdno tj bez meranej lampy sedi cca 1,5v u E88CC a po vlozeni a nazhaveni lampy uz na zdierkach meriam udaj 1,8-1,9v a dost to kolise.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“