Vysavač ztratil tah - ETA Sabine II

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

Vysavač ztratil tah - ETA Sabine II

#1 Příspěvek od kolovratek7 »

Ahojte,
možná hloupý dotaz, ale pro klid na duši se raději zeptám.

https://www.google.com/search?q=eta+sab ... e&ie=UTF-8

Bezsáčkový vysavač(ETA Sabine II s 800W) nám z ničeho nic ztratil tah. Máme ho asi 5 let. Před půl rokem dokonce koupené nové filtry ... hepa i filtr na mikročástice. Pravidelně číštěno.
Vysávali jsme asi pů hodiny a zcela v pohodě. Po asi 4 hodinách jsme chtěli pokračovat a vysavač jde normálně zapnout, normální zvuk, ale téměř nulové sání + ze zadní části vysavače nefouká žádný teplý vzduch, což při normální práci celkem valilo.
Nejde o nic převratného(tehdy stál necelé 3000 Kč), ale zajímá mě, zda závada může být menšího rázu nebo rovnou koupit nový, přece jen své si odsloužil.
Hledal jsem, ale moc toho není a krom možného zkratu na cívce a že vysavač odešel jsem se moc nedozvěděl.

Díky moc z akaždý postřeh.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Pokud má vysavač normální zvuk, tedy točí řekněme tak, jako když se zacpe sání, tak to bude nejspíš někde něčím ucpané, to bych zkontroloval v první řadě. Je to stejné i bez připojené hadice?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

popiska výrobku uvádí "elektronická regulace sacího výkonu"
nebo ucpaný přívod - výtlak vzduchu (jak psáno výše) tam hledej
bez rozborky asi nepůjde...je to pracné ale odměnou bude funkční
stroj a snad i pochvala doma, vycházka na pivo mimo pořadí
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#4 Příspěvek od kolovratek7 »

Je to stejné i bez připojené hadice. Prostor, kde je uložen box na odpad čistý, to tam udržuji čisté pořád, ono se tam přes ty filtry ani skoro nic nedostane.

Filtry jsou čisté, krabička na odpad téměř prázdná(sálá i když byla přeplněná) a filtr u vývodu vzduchu taky poměrně čistý. Když jsem ho sundal, tak taky z něho nic nešlo.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Jo pak nezbývá než rozborka a kouknout, jestli není uvolněná vrtule či jak to honem nazvat (to kolo s lopatkama které má na starosti výrobu tahu).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

..jak to honem nazvat, já tomu říkám turbína :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#7 Příspěvek od keemo »

mel jsem jeden pripad ze motor jak byva utesneny na prirube u toho saciho otvoru se nejspis po narazu z te gumove priruby "vysmeknul" a cast saciho "vykonu" sla bokem... Motor nebyl vicemene nijak fixovan, pouze "zapreny" mezi prepazky pomoci zadniho a predniho gumoveho ulozeni....

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Skoro bych odhadl, že pokud by se uvolnila turbína, motor by točil značně víc, což by bylo určitě slyšet a dost možná by se rozletěl a bylo by velmi rychle hotovo.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#9 Příspěvek od kolovratek7 »

Ok, jak budu doma, tak to ještě rozeberu než koupím nový a uvidíme, co tam uvidíme.

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#10 Příspěvek od hop »

Za chodu zacpat rukou sání a motor musí zvýšit otáčky-když ne tak turbínka /uvolněna/ nebo falešný vzduch do sání.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Motor je v pořádku, to by se netočil s tím "normálním" zvukem. Bude to ta jaktohonem nazvat turbína. Rozšroubovat, mrknout na matici u turbíny a spravit. :wink:

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#12 Příspěvek od kolovratek7 »

No tak po demntáži žádný viditelný problém nevidím - níže foto.
Ten zvuk je takřka normální, ale je slyšet, že to netáhne a je o něco málo slabší i co se zvukově týče.
Nějaké další rady.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od rayx »

No když jsi to dokázal rozebrat, zatočil sis rukou turbínkou, točila se spolu s rotorem motoru, pozorovals při tom něco neobvyklého? Na to se jen nekouká, to se musí vyzkoušet :twisted:

Ono to asi normální zvuk mít nebude, možná jen uhlíky KO za těch 5 let ...

A bacha na pomocníka, ať nezbaští třeba šroubky 8-)

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#14 Příspěvek od kolovratek7 »

Zkoušel jsem točit, točí se dle mého pěkně, tak jak má. Matka drží dobře a uvolněna nebyla?
Takže další možnosti jsou uhlíky jo? Jde nějak zjistit jejich stav?

Jj dávám, šroubky šly hned mimo dosah, pomocník si z vysavaše udělal odkládací místo.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Michal22 »

Hlavně je potřeba podržet rotor a pak zkusit pohnout oběžným kolem, aby byla jistota, že není spoj uvolněný.
Ještě mě napadá to, že pokud by byla nějaká překážka hned za motorem, tak by vysavač mohl znít skoro normálně, ale tah by neměl.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“