Pomoc se zapojením / rozdělení kostry - vyřešeno

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

Pomoc se zapojením / rozdělení kostry - vyřešeno

#1 Příspěvek od Kolda »

Zdravím

nevím zda popíšu dobře svůj problém.
Mám malé 12V čerpadlo na vodu a chci ho provozovat takto:
Vypínač 1 zap/vyp - plný výkon zapnu a vypnu.
Vypínač 2 - po zapnutí zapne časovač a ten bude zapínat čerpadlo přes regulaci výkonu.

Mám zapojení přes relé, jako dva okruhy co se týká napájení, ale vše má společný mínus
Dělá mi to jednu neplechu..
vypínač 1 funguje, vypínač 2 funguje jako vypínač 1 - vůbec nefunguje regulace a časovač
vypínač 1 nefunguje, vypínač 2 funguje časovač i regulace.

Při zapojení(funguje) mám do časovače +- a z něj jde +-spínané -> ty +- jdou do regulace a z ní přímo na motor +-

Když propojím mínus z motoru s mínusem z regulace a mínusem přímo z baterie(pro funkčnost vypínače1) tak nefunguje regulace a ani časovač

Snad jsem to nějak popsal.:D
Díky za radu.

Použité komponenty
časovač https://www.ebay.com/itm/322568088183
čerpadlo https://www.ebay.com/itm/184097769549
regulator https://www.aliexpress.com/item/3285630 ... 19f12ef-21
Naposledy upravil(a) Kolda dne 17 čer 2021, 11:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Přiznávám, že bez nějakého náčrtku to vůbec nedám.
Píšeš o tom, že to spínáš relátky - ale jak je máš zapojené, těžko říct.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Ono se to čerpadlo nemusí třeba do nastavených 30% vůbec rozběhnout . Na 2-3sec bych nechal najet na 100% a potom teprve nechal jet přes reg . Prostě ho vždy při stratu překlenout .

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Kolda píše:Když propojím mínus z motoru s mínusem z regulace a mínusem přímo z baterie(pro funkčnost vypínače1) tak nefunguje regulace a ani časovač
Zrejme má regulátor v mínus vetve snímanie prúdu, ktoré preklenutím vyskratuješ a tak regulátor nemá spätnú väzbu a snaží sa tlačiť maximm prúdu. Na pozícií vypínača 1 potrebuješ dvojitý prepínač. Alebo ak ti nevadí, že max. výkon pôjde nie napriamo, ale cez regulátor, tak vypínač 2 zapoj do kladnej vetvy pred regulátor a vypínač 1 medzi mínus do regulátoru a mínus do motoru. Možno to ten regulátor prežije.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Zkus sem dár aspoň blokvé schema ....

Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Kolda »

Relé mám ze šuplíku pouze jako ochrana proti zkratu. když by na to šahal někdo jiný.

Vypínač 1 - zapojen přes relé - (zapnu vypínač jede čerpadlo na 100%)
Vypínač 2 - zapojen na relé - (zapnu vypínač a odpojí vypínač 1)

Asi to je jak psal SAMEC.

Jak spojím MÍNUS z baterie přímo s motorem a ne jen s regulatorem, tak jede na plno a nereaguje jak na regulaci, tak časovač.
Přílohy
Nějak takto to mám zapojené.
Nějak takto to mám zapojené.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Tak minimálně zruš propojení GND, které máš tažené pod PWM regulátorem - podle fotkz nemá spojenou vstupní a výstupní GND.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Kolda »

Michal22 píše:Tak minimálně zruš propojení GND, které máš tažené pod PWM regulátorem - podle fotkz nemá spojenou vstupní a výstupní GND.
To když udělám, tak mi nefunguje vypínač 1

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Ani nemůže, ono je to celé blbost.
Pokud chceš použít uvedené komponenty, musíš použít třeba dvojitý přepínač, nejlépe s nulovou polohou (ON -OFF-ON).
Potom budeš moct realizovat obě funkce naráz.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Zapoj ještě jedno relé .
Přílohy
druhé relé.jpg

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Kolda »

Michal22 píše:Ani nemůže, ono je to celé blbost.
Pokud chceš použít uvedené komponenty, musíš použít třeba dvojitý přepínač, nejlépe s nulovou polohou (ON -OFF-ON).
Potom budeš moct realizovat obě funkce naráz.
Asi ano..
Dělal jsem z věcí co mám doma.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od bum »

Na to co popisuješ jak chceš ovládat čerpadlo ti stačí dva dvoupólové přepínače s popsanými polohami "ON" - OFF - ON"a žádná relátka nejsou potřeba, nebo jeden jednopólový dvoupolohový přepínač a dvě relátka, možnosti jak to zapojit máš více. V příloze přikládám narychlo kreslenou ruční malůvku zapojení s dvěma dvoupólovými přepínači s polohou uprostřed vypnuto tento typ s polohou uprostřed vypnuto je nutný, nelze použít obyčejné dvoupólové přepínače. Přepínače musíš mít dimenzované na proud, je možné použít i jednopólový přepínač opět s polohou uprostřed vypnuto a použít dvě relátka jejichž kontakty nahradí ty dva přepínače. A tim jednopólovým přepínačem budeš volit regulaci nebo 100% chod přímo bez regulace.Opravil jsem chybu výstup z regulátoru je nyní správně zapojen na dvoupólový přepínač, prostě malování ve vlaku není to pravé ořechové omlouvám se.
Přílohy
P6160001.JPG

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Teoreticky by měl stačit i přepínač č. 1, protože těm modulům by nemělo vadit, že mají na výstupu napětí, když na vstupu nemají nic.
Ale s těmi dvěma přepínači je to "sichr".
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od bum »

To byla první varianta co mi napadla a kterou jsem narychlo nakreslil, ale po zkušenostech co mám s opravami těchto různých regulátorů ono se moc nedá věřit těm zapojením co se kupují. Tak jsem raději zvolil tu variantu s dvěma přepínači a navíc když by použil jiný regulátor tak tomu by to napětí na výstupu mohlo vadit když vstupní by se rovnalo nule tedy nebylo by připojeno. Ono tohle zapojení i s těmi dvěma přepínači si myslím ho finančně nezrujnuje a jak píšeš je to lepší tzv."sichr" , to se musí vyjádřit tazatel co mu vyhovuje zatím zadal dotaz ale nevyjádřil se.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“