IR vysílač na jeden povel

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

IR vysílač na jeden povel

#1 Příspěvek od hafca »

Potřebuji jednoduchý ovladač na jeden povel, ale musí mít možnost nadefinování kódu. Je to na ovládání světla. Ideálně s Attiny. Aby se to vešlo do malé klíčenky. Mám přijímač od LED pásků na který to chci použít.
Nedělal někdo něco takového? Abych nevymýšlel už hotové.
Nebo jak zamezit původnímu rádiovému ovládání aby ho nahodile ovládal i soused.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

U tech radiovych ovladacu se nekdy daji nadefinovat sady kodu, byvaji na to v ovladaci takove pajeci plosky. Pokud nenapises co vlastne mas, tezko hadat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

To není definovaná sada kódů, to je předdefinovaná část celýho vysílanýho kódovýho slova, která se aktivuje propojením určitejch konkrétních vývodů IO = na destičce předem připravenejch padů k propájení. Buď mezi sebou, nebo třeba s napájením/společným vodičem. Stejná operace se musí učunit u vysílače i přijímače, který se tak "spárujou" a přijímač pak reaguje na povely vyslaný jen stejně nastaveným vysílačem. Na stejnej kód s jiným "heslem" by pak takovej přijímač reagovat neměl - bylo to opatření výrobců podobnejch dvojic švábů (vysílač/přijímač DO) pro možnost mít doma/v nějaký provozovně dva i víc stejnejch přístrojů a požadavek, aby každej reagoval jen na svoje konkrétní DO. Dneska jde samozřejmě všecko vyřešit flash pamětí u příslušnýho procesůrku, tenkrát se všecko "pálilo maskou" už při výrobě příslušnýho čipu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Kdyz zmenis cast kodu, tak dostanes novou sadu prece :-) Ale to je jedno. Ty prijimace byvaji nekdy "ucici", takze se tam propojky nepouzivaji.

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mek7 »

Ano, dialkovym ovladanim som sa zaoberal pri stavbe vlastnych VKV prijimacov. V skratke, pouzil som kniznicu "irmp", ktora vie dekodovat velke mnozstvo protokolov roznych vyrobcov dialkovych ovladacov a ak chces dostiahnut mensi kod, mozes nepotrebne vypnut. Jeden kod tlacidla dialkoveho ovladaca zaberie 6 bajtov. Co si spominam, na spolahlive dekodovanie to vyzadovalo taktovaciu frekvenciu MCU aspon 8 Mhz. Rovnaku kniznicu pouzivam aj pri dialkovom ovladani PC, ked potrebujem ovladat prehravac filmov, ale tam to vyzadovalo este mensi softik na strane Windows. Detaily popisujem tu, mozno pomoze.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

termit256 píše:U tech radiovych ovladacu se nekdy daji nadefinovat sady kodu, byvaji na to v ovladaci takove pajeci plosky. Pokud nenapises co vlastne mas, tezko hadat.
Je to levný ovladač z Aukra, chcete-li z Číny. Stálo to dohromady asi 60,-Kč. O ploškách vím, ale tady není nic než SMD šváb bez označení a nikde se nedá ve vysílači nic propojovat. Takže ani v přijímači asi nic nebude, taky proč.

@Mek7
Já potřebuji vysílat jeden jediný kód, který si vyčtu z původního čtyřiceti tlačítkového ovladače.
Přílohy
ovladac.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Jeste muzes zkusit zmenit frekvenci na 315MHz, pokud se ti to hada se sousedovym ovladacem.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Jde o to čím. V ovladači je jen něco jako krystal a nic na něm. A i kdyby, kde to za rozuný peníz koupit? Ty soupravy mám dvě a obě chodí na stejno, takže mi na jeden přijímač chodí oba vysílače.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

U tohohle bazmeku by mely jit kody zmenit kdyz budes drzet delsi dobu (5sec?) zaroven stiskle tlacitka SPEED+ a SPEED-. Ledka na ovladaci by mela blikat.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Tohle zkusím, ale co s tím druhým ovladačem? Doufám, že se ten kód mění u každého stejně. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Prijimac by se mel pri tomto procesu synchronizovat. Pokud mas druhy, urcite ho vypni z elektriky. Mozna bude potreba pred tim vyndat na chvili baterku z ovladace. Musis zkuset.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hafca »

Zázrak se nekonal. Dioda sice svítí, ale to je vše. Zkoušel jsem ještě kombinovat ty tlačítka, ale nic.
Při tom překódování jsem myslel ten druhý vysílač. Kdyby se to povedlo, tak aby se mi ho povedlo překódovat stejně. Aby opět oba fungovaly na jeden přijímač.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od hafca »

Tak ani návody nezabraly. Nemám tušení, jak to vlastně funguje. Asi ten přijímač bude mít kód pevný a vysílač si ho najde a spáruje se. Kdyby se to povedlo překódovat, pak by ten druhý vysílač nekomunikoval. Ale funguje a normálně to ovládá.
Kuchul jsem ten přijímač a ze schematu je vidět, že je to příliš jednoduché na nějaké předělání. Mám verzi s krystalem 6.7458MHz.
V přijímači je ještě N-Channel MOSFET a jeden IO co nemá označení.
Nezbyde mi než se vrátit k původní myšlence IR ovládání.
Přílohy
sch.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Vysilac si nic nehleda ani neparuje. Pokud budes drzet ty 2 tlacitka (je mozne ze je musis drzet uz pri vkladani baterie), bude vysilac vysilat neco jineho, podle ceho prijimac pozna ze se paruje pripadne meni sady kodu a zapisuje si je do eeprom. Ten bazmek ale nemam, takze to nemuzu vyzkouset. Na nejakem foru psali ze to funguje, takze bud mas nejakou kopii cinske kopie, nebo delas neco spatne.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“