Transformátor napáječe

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Transformátor napáječe

#1 Příspěvek od Nakadah »

Byl mi donesen napáječ čističe bazénů, uvnitř je síťové trafo + graetz + deska s filtračními kondy. Závada je, že po zapnutí do sítě ihned shoří trubičková pojistka (1,25A).

Trafo je 230V/19,2V 7,2A. Změřil jsem vinutí, primár má 6,1Ohm 2,7mH a sekundár cca 0,5Ohm 0,24mH. Napojil jsem ho zkusmo na regulovatelné trafo, už při cca 60V AC teklo do primáru cca 2,5A a vinutí začalo slušně topit.

Takže předpokládám mezi-závitový zkrat. Trafo bych vyměnil, ale problém je, že neumím najít takové s podobnými parametry. Poradíte někdo prosím? Takové ty moje klasiky jako Hadex, GME nebo TME tam jsem neuspěl.

Obrázek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Předpokládám, že jsi odpojil usměrňovač od trafa.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Pokud nové zařízení stojí alespoň jednotky tisíc, tak by se vyplatilo si nechat trafo vyrobit.
Třeba v Elektrokovu Znojmo
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Nebo do té krabice dej místo trafa 150W zdroj k notebooku a bude vyřešeno. Pokud tedy připojené zařízení není nějak extra pažravé při rozběhu a zdroj nebude vypínat. Třeba https://aukro.cz/originalni-zdroj-hp-15 ... 5UQAvD_BwE
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

U takové věci můžou být zvýšený požadavky na izolační pevnost, je to v bazénu, nebo někde u něj. Asi bych tam nedával jen tak něco. I to původní trafo má oddělenej primár a sekundár, každej ve vlastní komůrce.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Nebo něco takového https://www.bighobby.cz/prumyslovy-napa ... gKWSfD_BwE . Podle všeho je zařízení za trafem napájeno 24V, nejlépe by bylo změřit odběr (třeba pomocí dvou 12V autobateriií v sérii) a podle toho volit náhradu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Dvoukomorový trafo z Elektrokovu Znojmo. Udělají napětí i výkon na míru a není to drahé.
Mají i nějakou další vychytávku na nízkou kapacitu primár-sekundár, kvůli kapacitnímu průsaku. Vejde se to spolehlivě pod 1,5nF. Je potřeba to ale do objednávky zadat, pak prokládají vrstvy primáru nějakou nažloutlou páskou.

Na čínu a spínaný zdroje u bazénu zásadně nespoléhat, nechceš-li do basy!!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Nakadah »

Ano, graetz jsem měl odpojený a proměřil ho taky. Není proražený, je ok. Deska s kondy také.

No spínanému zdroji bych se raději vyhnul. Trafo s usměrnením mi přijde prostě víc blbuvzdornější. Tan napaječ je na břehu, pověšený na stěně. Od něj pak vede kabel s "bezpečným" napětím 24V co napájí takového "robůtka" co šmejdí po dně.

Zkusím napsat do Elektrokovu Znojmo.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od jardafiala »

Pravdu máte se spínaným zdrojem, přestože to funguje mám k tomu takovou víceméně neopodstatněnou nedůvěru. Tady https://stroje.bazos.cz/inzerat/1382745 ... 20v24v.php je trafo za 400Kč, bylo by nutno kousek sekundáru odvinout, pokud není celé zalité neměla by to být potíž.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V TME maju 17V trafo, akurat je polske.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#12 Příspěvek od VASEK_W »

S bazénem není žádná sranda. Takže zapomeňte na různé spínané zdroje (byť průmyslové), nabíječky k notebookům, a hlavně trafa jen s jednou komorou. Nic z toho nesplňuje dvojitou izolaci a zkoušku napětím 4kV.
Jedině jak psal Leoš, dát si trafo navinout (nebo původní převinout) tak, aby splňovalo vše potřebné. To znamená pro každé vinutí vlastní komůrku.
Někde na té krabici bude štítek specifikace s parametry a určitě tam bude i značka dvojité izolace.

Vašek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

To je zase keců . Ohledně bazénů je stejně vše přes chránič . Takže tam můžeš vrazit cokoliv .

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#14 Příspěvek od vasekpetr1 »

No jistě, proč použít dvě ochrany, když stačí jen jedna. Co na tom, že se může jedna podělat (nereagující RCD tu už několikrát byl - kdo z nás ho pravidelně jednou za čas zkušebním tlačítkem vypne?), ono i těch 10 mA u vody dokáže s člověkem pěkně zacvičit... :?
Takže bych tomu trafu u bazénu s dostatečnou izolační přepážkou a vhodným krytím dával hodně velkou váhu, zdraví tvoje i tvého okolí by mělo být rozhodující.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Pro ochranu SELV se požaduje bezpečnostní ochranný transformátor podle ČSN EN 61558-2-6, nebo zdroj, který zajistí rovnocenné elektrické oddělení. Řada typů traf se vyrábí přímo podle příslušné normy, ale v objednávce je vhodné požadavek specifikovat.

Chránič poruchový proud nijak neomezí, pouze zajistí rychlé vypnutí v řádu milisekund. Postiženým projde plný proud, daný impedancí obvodu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“