Transformátor napáječe

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

To trafo jaksi NENÍ ve vodě . Takže úplně běžný trafo postačuje , protože z toho čističe zase nelezou ven dráty . Takže je to nakonec třikrát ochrana . před pár lety nebyly ani chrániče , ani trafa s oddělenými vinutími a dej sem alespoň jeden úraz z tohoto důvodu za třicet let od rozkradení státu zpět . Jsou to jen žvásty . Když dá bezpečnostní , i když ani toto původní není , tak se pochopitelně nic nestane .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Synovci mají v napaječi pro bazén světla dvousloupkový trafo, kde jsou primár a sekundár cívky zcela prostorově oddělený. Plechy UI. Překvapilo mě to, většinou je na těhle trafech v každý cívce polovina napětí primár a sekundár, následně zapojený do série.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

No a když je dvousloupkové , tak by tím mohlo být i zkratuvzdorné .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

BOBOBO píše:To trafo jaksi NENÍ ve vodě. Takže úplně běžný trafo postačuje. ...Když dá bezpečnostní, i když ani toto původní není , tak se pochopitelně nic nestane.
Předpokládám, že ve vodě je ten robot. Napájené zařízení ani nemusí být ve vodě, požadavky na ochranu záleží na umístění v konkrétní zóně. Původní trafo bude bezpečnostní, oddělení cívek nemusí být viditelné. Některá provedení mají obě vinutí na jedné kostře, oddělená spolehlivou izolační vložkou. V podstatě dvě komory na sobě, místo vedle sebe.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Nakadah »

Původní je dvoukomorové. Napsal jsem včera poptávku do Elektrokovu, zatím na mě kakají. Uvidíme, třeba se ozvou. Není na to extra spěch. Klidně bych to nahradil třeba spínaným zdrojem od Siemensu, těch mám v práci dost pro průmyslové aplikace (24V 10A), ale chtěl bych to opravit do původního stavu. Bezpečnostní dvoukomorové trafo a fertig.

Kolem bazénu pobíhají 4 malé děti, snažím se minimalizovat rizika.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#21 Příspěvek od foxrider »

Teplotní pojistku má na 170°C? 8O To se mi zdá docela dost. I ten "čínský" font písma mě děsí.
U nás montujeme do vinutí standartně T= 125°C.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Nakadah »

Tak nic, elektrokov to má na párku nějaké trafo. Budu hledat jinde. Asi možná koupím 24V a odmotám no...co mi zbyde.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#23 Příspěvek od samec »

forbidden píše:U takové věci můžou být zvýšený požadavky na izolační pevnost, je to v bazénu, nebo někde u něj. Asi bych tam nedával jen tak něco. I to původní trafo má oddělenej primár a sekundár, každej ve vlastní komůrce.
Hľadaj impulzák 24V 150W SELV alebo PELV so symbolom oddeľovacieho transformátora, napríklad takýto
https://www.eshop-meanwell.cz/elg-150-2 ... ed-150w-2/
alebo
https://www.ledshopik.cz/led-zdroj-slim ... 25a-x11931
Alebo tam daj prúdový chránič 10mA.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

samec píše: Alebo tam daj prúdový chránič 10mA.
Dobrá rada, v ČR za 2000 včetně DPH. Trafo bude nejspíš levnější.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

Nevyhovující zdroj SELV nelze obejít použitím chrániče. V některých případech norma, nebo výrobce zařízení požaduje oboje - bezpečnostní zdroj a chránič 30 mA na straně napájení.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Nakadah »

Pánové díky za rady. Ještě jsem znova poslal poptávku na Elektrokov, tentokrát jako firma, ne jako soukromá osoba. Často mám pocit, že firmy na soukromé poptávky kašlou. Počkám. Když nic, tak zkusím ty ostatní výrobce co jsou tady odkazy.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#28 Příspěvek od Achab »

Z obchodního oddělení mě jako soukromé osobě odpověděli za 1-2 dny, hned s cenovou nabídkou. Mailem, poptávkový formulář jsem nepoužil. Když tak zeptej telefonem kde to vázne.
Naposledy upravil(a) Achab dne 30 čer 2021, 13:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Alebo to mozes rozobrat a previnut. Ak mas na to cas a chut :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#30 Příspěvek od sinclair »

Tak právě tohle, není z bezpečnostního hlediska úplně dobrý nápad.
Já chápu, že Ty jsi zvyklý opravit i tele v krávě, ale tohle jde mimo.
Jde tu o elementární bezpečnost a tam neplatí žádné výjimky, ani tam není prostor pro improvizace.

Jakmile jde vnučka do bazénu, který má ten "podpůrný systém" jakkoli prostorově spojený se síťovým napětím, tak žádné opatření pro mě není dost dobré.
Takto jsem právě měnil v bazénové jednotce u bývalý tchyně, údajně německé, dokonce jednokomorové trafo /ale dozajista vyrobené v číně/ za trafo s mnohem menší kapacitou P/S a statickým stíněním - právě kvůli průsaku proudu.
Byla tam místa, která kapacitně citelně "mrazila", poznala to právě ta malá - a to víte, to je něco na mě! :D
Zajímavý je, že nikdo jiný nic necítil, až na tu malou. A potom já nastoupil s fázovkou, protože jako jedinej jsem věřil té malé, že si nevymýšlí.
Měli jste vidět ty ksichty, když se rozsvítila.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“