Malý dosah IR dálkáče STB

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Malý dosah IR dálkáče STB

#1 Příspěvek od Celeron »

Taky jste se setkali s tím, že dosah většiny dálkáčů STB v porovnámí s TV, DVD a jiných AV zařízení je hrozně malej? Většina TV, co jsem zatím měl, fungoval dálkáč i odrazem od stropu nebo stěn, ale u STB (zatím 3 různý typy) se musí přesně zamířit, jinak ani ťuk.
Nedělal jste někdo výzkum, co je udělaný blbě, jestli je malej výkon IR vysílače, nebo malá citlivost IR přijímače, případně jak to poznat?
Vzít třeba IR přijímač z nějakýho vraku, připojit na něj oscilo a porovnávat "výkon" ovladače TV s ovladačem STB? Napadá mě třeba že vlnová dýlka IR diody ovladače je mimo optimální citlivost IR přijímače, nebo je použitá mizerná IR dioda s malým výkonem, prostě kombinací problémů může být povícero.
Nějaký nápady co s tím?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Chyba bude na stranì pøijímaèe. Mám emosácký STB s ovladaèem s nìkolika programovatelnými tlaèítky pro ovládání televize. Na nì funguje ovládání TV naprosto excelentnì, je skoro problém najít smìr ze kterého televize nereaguje. Funguje to daleko líp než s originálním ovladaèem. Ale na STB musím míøit pøímo, odraz nehrozí. Možná je to dáno i umístìním samotného èidla v hloubi pøijímaèe.

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mek7 »

Tiez by som sa priklonil k tomu, ze to cidlo je "utopene" v skrinke. Mam napriklad DO od STB, ktore funguje aj na 2 odrazy od stien, ked pouzijem cidlo vo vlastnej konstrukcii umiestnene na paneli a nie v nom.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Spiral »

Před IR led bývá obvykle krytka z plastu.
Ten plast nemusí mít excelentní optické vlastnosti.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Cidlo muze byt naopak zahlcene okolnim svedlem, ledkami, apod. Mi kdysi dramaticky pomohlo oblepit to cidlo hlinikovou lepici paskou a nechat jen uzkou skviru pro vstup svetla. Musis proste zkouset.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

STB Emos (apod) za stovek sedm ? nejhorší výrobek co znám, technicky ojebaný až na holou kost,
se záruční opravou se nikdo dnes nepárá (nerentovný prej) rovnou a bez pindů vrácejí prachy.
motto: za málo peněz málo muziky (to je volný trh a společnost hromadné spotřeby) :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Cidlo muze byt naopak zahlcene okolnim svedlem, ledkami, apod. Mi kdysi dramaticky pomohlo oblepit to cidlo hlinikovou lepici paskou a nechat jen uzkou skviru pro vstup svetla. Musis proste zkouset.
Ve dne v noci stejný, místnost na jih a tak jsou stále zatažený závěsy a žaluzie, takže tma až skoro tma. Takže okolní osvětlení asi né. Kouknu, jestli se tam necpe v rámci předního panelu červená Led "power". STB mám dva, Di-Way 2020 ještě ve starým plackoidním provedení, ne to Mini tvaru L přímo do Scartu. Oba naprosto stejný chování.
DKL, to je dobrej nápad. Dálkáč by měl umět naprogramovat pár tlačítek a tak zkusím jak se s ním popasuje Panasonic placka která je zase citlivá docela dost. Jen někde nalýzt návod, byl to samostatnej A4 papír, v přiloženým manuálu ani čárka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

ještě bych zkusmo vyměnil ledku v ovládači - kuchnutou z nějakého
podobného vraku - dál bych se nepouštěl - nejsem od fochu elektro
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Mi to cidlo zahlcovalo svetlo z plazmy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Plazmu nemám, STB je oddělenej od placky deskou lamina v TV stolku a utopenej cca 5 cm, takže boční světlo placky na něj nemůže. A placka je na TV stolku, kterej byl původně na CRT telku a je posunutá hodně dozadu skoro až ke zdi. Takže snad jen odraz placky od protější zdi. Nakonec se to dá snadno vyzkoušet s vypnutou plackou zda STB přepíná "líp" kanály.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Jj, ja jsem na to prisel presne tak :-)
Jeste je varianta s temi ledkami v STB, ktere citlivost ovlivnuji.
Ale muze to byt klidne i slabou led v ovladaci, bez zkouseni se to proste zjistit neda. Pripadne muzes vymenit i ten prijimaci modul, jsou vesmes vsechny na jedno brdo, vystup je open colector.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

dá se nějak změřit síla (energie) emise ledky v DO ?
fintu s fotoaparátem znám ale jde o měření, ne prostou
indikaci jevu, děkuji
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Pristroj kterym to zmeris silu emise IR ledky se jmenuje prekvapive IR power meter :-)

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#14 Příspěvek od monterjirka »

Až bude tma, dej si LEDku (nejlépe infra) na voltmetr a zasviť na ní ze stejné vzdálenosti různými ovladači...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

ano to je postup adekvátní mému "přístrojovému vybavení"
dík za podnět
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“