LCD monitor LG FLATRON L222WS, panel CHUNGHWA CLAA220WA

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

LCD monitor LG FLATRON L222WS, panel CHUNGHWA CLAA220WA

#1 Příspěvek od PotPalo »

Konečne sa ku mne dostalo aj niečo pokazené, a konkrétne LCD monitor LG FLATRON L222WS osadený panelom CHUNGHWA CLAA220WA.

Po zapnutí sa rozsvietila power LED, bliklo podsvietenie, a úplne vypol zdroj, pritom tento zdroj funkciu vypnutia nemá. Hneď ako mu to došlo, sa znova pokúšal zapnút, ale s rovnakým výsledkom. Skrátka niečo preťažovalo zdroj. V zdroji bolo vidieť pájkovanie snáď na všetkých kondenzátoroch, 400 Voltový bol vymenený za väčší. Pri odpojení signálového vodiča z panelu zdroj držal a podsvietenie svietilo. Pri odpojenom napájaní podsvietenia začalo niečo dymiť na hlavnej doske. Bol to tranzistor zapínajúci napájanie 5V do panelu, samozrejme ho prerazilo do skratu. Ten som vymenil, ako náhradu som použil iný z druhej dosky kde plnil rovnaký účel. Takže závada bola skrat v napájaní panela, lenže multimeter mi napájanie v skrate nenameral. Odpor napájania 5V na vstupe do panelu bol v stovkách Ohmov, čo je pod 50mA. Vybral som panel, a ďalej som pokračoval iba so samotným panelom, ako napájanie som si zobral zdroj 5V 3A (laboratórny zdroj nemám). Pri pripojení na panel mi Ampérmeter ukazoval spotrebu cez 4A. Pritom v paneli je na vstupe napájania SMD poistka FU101 s označením UD, ktorej to evidentne nevadilo, akurát bola trochu tmavšia. Všimol som si puknutý keramický SMD kondenzátor C506. Pri jeho meraní bol nekonečný odpor, čo je divné, zvyčajne sa kondenzátor skratuje a nespráva sa ako zenerka, ktorá sa až privedením napätia začne skratovať. Po jeho nahradení iným 10uF kondenzátorom (sú tam tri rovnaké paralelne) preťažovanie zdroja zmizlo, ale panel nefungoval. Tak toto je novinka, zvyčajne si prerazenie kondenzátoru odnesie iba poistka, a po výmene panel funguje. Tu nie. Kondenzátor je na výstupe step-up meniča riadeného s IO IC503, CT1102. Na kondenzátore bolo pod 5V, čo bolo zle, menič nepracoval. Osciloskop ukázal, že riadiaci IO má frekvenciu na pine OSC, ale na ostatných pinoch mŕtvo. Vymenil som IO z druhej dosky, ale žiadna zmena. Moja chyba, zrejme nedbalosťou merania som neodhalil skrat na mosfete Q501, 9452 (celým menom AP9452GG-HF, 20V,50mOhm,4A N-CHANNEL) medzi G a S. Asi preto, že D v skrate nebol s ničím. Mosfet som na skúšku nahradil iným väčším, ale IO to zrejme neprežil. Ďalší IO som už nemal, tak som objednal niekoľko IO, mosfety, a rovno aj SMD kondenzátory 10uF/25V veľkosti 0805.

IO a mosfety prišli, kondenzátory ešte nie, tak som namiesto nich dočasne osadil elektrolyt 47uF/50V. Osadil som nový mosfet a s ťažkosťami som osadil aj nový IO. Neviem čím pocínovali kontakty toho IO ale vôbec sa na ne nechytal cín, a to som skúsil aj lepšie tavidlo, aj ich trochu očistiť štetcom zo sklených vlákien. Po priložení meráku na kondenzátor a zapnutí bolo na ňom iba asi 6V a mosfet začal dymiť. Odmeraním mosfetu som zistil že je znova prerazený. Otázka bola či som moc prehrial a teda zničil IO ako sa nechcel chytiť, alebo je príčinou niečo iné. Osadil som druhý mosfet, druhý IO ktorému som pilníkom očistil vývody až na meď, takže sa pripájkoval takmer sám, a pre istotu som na skúšku vymenil aj cievku L501 s označením 100 (10uH). Merák na cievky nemám. Po zapnutí úspech, na kondenzátore bolo pekných 13,00V a nič nedymilo ani sa nehrialo. Ešte som na skúšku dal pôvodnú cievku, aby som zistil či bola závada v prehriatom IO ako som ho dlhšie pájkoval, alebo cievke. Zapol som to iba na veľmi krátko, že či nabehne 13V, ale bolo tam iba niečo cez 6V, a na tranzistore sa začalo roztápať zvyšné tavidlo. Takže aj cievka bola zlá, po osadení novej všetko zasa fungovalo. Za pár dní už prišli poštou aj kondenzátory, takže som osadil C504, C505 a C506, monitor zložil a funguje.

Zhrnutie: vymenené IC503, Q501, L501, C504, C505, C506.
Přílohy
CT1102.pdf
CT1102 datasheet
(292.28 KiB) Staženo 1394 x
dps po oprave
dps po oprave

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Gratuluji, ale pořiď si laboratorní zdroj, vidíš sám, že bez plynule nastavitelného proudového omezení dým uniká zbytečně často.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“