Proudový poměry v třífázovým usměrňovači.

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Proudový poměry v třífázovým usměrňovači.

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, šestidiodovej monoblok třífázovýho můstkovýho usměrňovače. Je na něm napsáno 6A/1000V. Chci ho nahradit diodama, protože originál není v dohledný době k sehnání a navíc stojí pěknej ramec.
Těch 6A je co? Maximální výstupní proud? Pokud jo, stačí ten můstek složit z 3A diod na 1300V (BY255), který mám zrovna v šupleti?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Ja jsem to kdysi takto delal u normalniho mustku z diod KY132 a nevydrzelo to dlouho. Cim to bylo jsem ale dal nezkoumal, je mozne ze se ty diody do vzduchu neuchladi.
Trifazovy 20A mustek jsem koupil pred casem na ebay za cca pajdu a zatim drzi. Ale zas kdyz to potrebujes rychle...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

TME má třífázových můstků mraky, náhrada by neměla být problém a za normální peníze.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Hlavně TME začíná být nejspolehlivější dodavatel - ve středu odpoledne jsem poslal do našeho skladu požadavek na nějaké IDC konektory, sklad je hned objednal, ve čtvrtek kolem poledního jsem je měl na stole.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#5 Příspěvek od mluno »

V nouzi se dá složit ze dvou jednofázovejch (jedna větev bude nevyužitá) a ty pro tak malé proudy stojí pár korun (namátkou https://www.gme.cz/diodovy-mustek-kbu610 ). Skládat usměrňovač mi přišlo vždycky jako zbytečná práce, hlavně mechanicky (kostka (nebo dvě kostky) versuz 4 nebo 6 válečků; kostka se líp připlácne na chladič).
S těmi parametry je to různé, často to bývá střední hodnota výstupu (I_d_AV), někdy ale taky rating diod. Je potřeba si to přečíst v datasheetu. Mohou tam být dodatečné podmínky (třeba že to platí pro teplotu okolí 300K=25°C). Pokud nevím nic bližšího, nehřešil bych na to, že každá dioda vede jen 2x60° a tím pádem vychází menší proud než z usměrňovače. Rating diod taky často bývá pro půlsinusové pulzy (180°), (tady máme jen třetinu, ale zase víc vyplněnou, v zásadě by se dala nahradit obdélníkem, prostě do sinu daleko), aby se dalo napsat větší číslo, takže bych prozkoumal i datasheet té náhrady a nespolehal se jen na ceníkové označení 3A/1000V.
Osobně pokud má TME rozumnou náhradu, tak neváhám, protože tam mi to je schopný objednat místní prodejna součástek (odtamtud berou zboží). Horší je to s Farnellem, to si musim objednávat sám.

Doplnění: koukám se pro zajímavost na nabídku TME a 1000V/25A3f tam stojí kolem 50 korun, takže to neni takový problém; náhrada čímkoliv jiným (6 diod nebo dva jednofázové můstky) by tak připadala v úvahu jen v případě spěchu a jako dočasné řešení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:TME má třífázových můstků mraky, náhrada by neměla být problém a za normální peníze.
Kovový plochý Semikron DBI 6-16, co tam typově patří, stojí na TME 760 kaček. To se ti zdá málo? Mě teda ne. Sice tam patří podle info ze servisu trochu slabší DBI 6-12 ale ten je u TME jen na objednávku a cena nevypsaná.
Dát tam levnej plasťák za 150 kaček nelze, zaprvák se plochý vývody nevejdou do prokovených děr plošáku a za druhák plasťáky musí mít chladič a tam na něj není místo. Navíc ten zdroj má jen pasivní chlazení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

6A...
To je taková hlavní hodnota, které si všimneme
Ono tak trochu záleží na tom, co je za tím usměrňovačem...

Dioda má nějaký maximální proud
Pak ale existuje parametr označovaný jako maximální opakovatelná špička a také maximální neopakovatelná špička

Tyhle špičky dokážou zničit diody (usměrňovače) i když není překročen ten proud udávaný jako "hlavní parametr"

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Co potřebuješ za typ a kolik stojí, to jsem jaksi nemohl z úvodního dotazu tušit, do čeho to potřebuješ už vůbec ne. Nejdřív chceš můstek nahrazovat diodami, pak se bojíš použít plasťák. Kovové pouzdro je velice neběžná záležitost. Měl bys uvést, jaký výkon má ten zdroj, zda je to chlazení opravdu tak kách. Ve zdrojích jsou plastové můstky bez chlazení naopak zcela běžná záležitost. Když bys dal kolem plasťáku dva Al plechy a stáhl to šroubkem, tak to větší, než to kovové pouzdro nebude. TME případně má i plastovou variantu s drátovými vývody a ta už tak drahá není. https://www.tme.eu/cz/katalog/?search=S ... order=desc
Nebo můžeš na páskové vývody laciného můstku naletovat dráty a ty zapájet do desky. Pro sichr třeba s ovinem tenkým drátkem. Záleží jak profi či levně to chceš opravit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

podle parametrů. nebude za tím usměrňovačem nic moc tak že bych se nebál použít jiný od jiného výrobce lehce ho předimenzovat. Když to chce Celeron nahrazovat normálníma diodama tak ani chlazení nevyžaduje . Jen namátkou má TME DBI12 za 128Kč bez daně

Odpovědět

Zpět na „Teorie“