O nízkošumových tranzistorech (odděleno)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
haness
Příspěvky: 13
Registrován: 13 kvě 2021, 02:00

O nízkošumových tranzistorech (odděleno)

#1 Příspěvek od haness »

pro Sinclaira: rozboru nízkošumových tranzistorů jsem rozuměl, nicméně prosím o radu, ev. názor - jestliže někdo nyní nabízí v e-shopu BC159 od výrobce Unitra CEMI - dá se tomu věřit, nebo jde o obchodní sprosťárnu? Díky za odpověď - Haness

Uživatelský avatar
kratz
Příspěvky: 94
Registrován: 08 led 2021, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#2 Příspěvek od kratz »

OK, objednal jsem 20 kusu BC159 Unitra CEMI, tak snad to bude ok. Je potreba je premerovat a vybirat, nebo je na tyhle kusy spoleh?

Edit: Me by spis zajimalo, jak se tyhle vstupni tranzistory budou resit, az BC159 a podobne jiz opravdu nebudou k sehnani. Opravdu se dneska nikde nevyrabi kvalitni nizkosumovy bipolar?
Naposledy upravil(a) kratz dne 20 črc 2021, 11:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#3 Příspěvek od rvx73 »

V čem jsou horší BC550 ?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Pokud to bude skutečně Unitra-CEMI, není se čeho bát.
Nemyslím si, že by si někdo, u takto protivného pouzdra, dával takovou práci s úmyslným přeznačováním - a ausgerechnet na Unitru :D
Hadexu sice nevěřit ani pozdrav, ale tady zrovna nelže.
kondik a podobní vykukové, jsou jen přeprodejci toho, co jiní nabízejí mnohem levněji.
Vyrábí se, ale pod pět tisíc kusů se u TO92 s Váma nikdo nebude ani bavit.
BC550/560 jak od koho. Je úplně symptomatické, že v ČR je k dostání pouze šrot, resp. asijské atrapy.
Renesas stále v Malajsii vyrábí krom fetů i špičkové, vývodové nš bipoláry, ale je fakticky nemožné se k nim dostat.

Uživatelský avatar
rvx73
Příspěvky: 207
Registrován: 09 zář 2013, 02:00

#5 Příspěvek od rvx73 »

Nedávno jsem kupoval nějaké BC550 od TME a byly výroby ON Semi (ex Fairchild))
sinclair píše:Chtěl bych se ještě vrátit k těm nš tranzistorům, ale až později.
Dobrá rada:
Kdo umíte polsky, tak zkuste zapátrat po polských bazarech i normálních "sklepech" - a hledejte BC413 a BC415 Cemi. Vynikající jsou z PNP typů samozřejmě i Cemi BC159, BC179, BCY79 a BCAP09.
BC413 a BC415 se vyrovnají i bez výběru našim, většinově dvoudecibelovým KC239F/KC309F, které už nejsou prakticky dostupné. Leda přímo mezi amatéry - sysly.
Pokud to někoho vážně zajímá a má v Polsku nějaké styky, tak sem mohu dát fotky, jak přesně mají vypadat původní polské, ale i S&H tranzistory a podle čeho se dobře poznají.
Kdybyste to někde v Polsku objevili a byl tam třeba 500ks pytel za dobrou cenu, tak jsem ochoten odkoupit zbytek, který dotyčný nespotřebuje.
Po Polsku samozřejmě běhají i padělky. Usměvavý indický CDIL celou řadu BC413-416 "vyrábí", dokonce i BC182-BC184 a BC212-BC214.
Poznají se všecky snadno - podle FeSn vývodů a značení laserem.
S&H i Unitra značila vždy potiskem.
Dám nějaké ty fotky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Ecom má momentálně v nabídce BC550C od Fairchildu a nemají jich skladem zrovna desetitisíce.
Taky mají skladem výborné BC640 od ONS, což je naprosto výjimečná situace, taky jich nemají moc.
Ze zajímavých diskrétních součástek pro bastlení, mají skladem například výborné a spolehlivé, párovatelné BD139/BD140 od STM, BD243C/BD244C, nebo také originální ON Semi pár 2N6488/2N6491.
To je mmch fantastická náhrada za dnes všelijak možně pajcované BD711/BD712, nebo BD911/BD912.
Při té dnešní diskrétní bídě, je to velice slušná nabídka a za slušné ceny.

Tady ale musím upozornit, že Ecomu občas nesedí stav v eshopu se stavem skladu a ve skladě je toho víc.
Reálný obsah skladu se stáhne v .xls formátu, v rubrice "ke stažení". Aktualizace je týdně. Zkopírujete z řádku označení, číslo a součástku objednáte mailem, není-li v eshopu.

Pan inženýr Hlávko má ve firmě dost slušnou kulturu, takže když obchoďák/správce eshopu napíše Fairchild, tak je to Fairchild, nikoli nějaký čínský ojeb Fairchildu, na kterém je to F jen vypáleno.

Po samozřejmých ON Semi, STM a Philips/NXP, je to v mém osobním pořadí poslední z renomovaných, mnou respektovaných firem, jejichž součástky i v reálu mají parametry, uvedené v DS a hlavně sedí obsah jejich pouzder.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#7 Příspěvek od danhard »

S nožičkovejma tranzistorama je to bída, u všeho končí výroba.
Je použitelnej Diotec ?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Nevím, Vašku.
Ecom má u některých typů i tohoto výrobce, ale nic z toho zatím nepotřebuju, tak nevím.
Ale kdybych měl to neštěstí, vybírat si mezi YYE a Diotec, tak asi beru toho druhého výrobce.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#9 Příspěvek od danhard »

BC640 asi 100 mám od NS, ale kde koupit BC639 ?
A taky už neví, co si za ty tranzistory říct :roll:
Ten Diotec by byly 2N5401 a 2N5551.
Našel jsem taky zajímavej KSD5041, vyzkouším, jak je na tom šumově.

Končí i různé audio smd typy.
https://cz.mouser.com/ProductDetail/Tos ... %2Fg%3D%3D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Takhle jsem to měl na gramci, u přenosky se vozily dvě 2SK170 a výstup byl proudovej.
Mělo to odstupy o kterjch se Vám ani nesnilo :D

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

A mohl bys o tom napsat něco víc, případně ukázat nějaké fotky ?
Byl by z toho pěkný článek na hlavní stránku.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#12 Příspěvek od danhard »

Fotky ? gramofon s kuprexitovým raménkem už dávno nemám :lol:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

danhard píše:Takhle jsem to měl na gramci, u přenosky se vozily dvě 2SK170 a výstup byl proudovej.
Mělo to odstupy o kterjch se Vám ani nesnilo
danhard píše:Fotky ? gramofon s kuprexitovým raménkem už dávno nemám
tak to alespoň namaluj, jak jsi to měl !
Jinak je to od tebe zase jen plácnutí do vody . . .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Láďo, viděl jsem to v 80´s taky, ne jednou. Svazarmovci to šířili mezi sebou, jako vždy a vše, co se povedlo.
Tehdy nebylo tak snadný na běžný kinofilm nafotit takový detaily, jako dneska nafotíš ze 5cm a s genitálem.
Bylo to na cuprextitovým raménku tl.2mm, zespoda těsně za vložkou, asi tak 2-3mm od jejích kolíků.
Gramofon byla excelentně vyrobená, skleněná TG120, kde se u raménka s instalací jfetů už počítalo. Krása, fakt excelentní práce odněkud od Ostravy, elektronické řízení motórku, čtyřmístný LED displej z červených segmentovek, přímo ukazující otáčky.
A protože šasi bylo skleněné (nebo možná 10mm acryl, nevím), tak bylo všechno krásně vidět, o to pečlivěji to bylo udělané.
Na raménku byly už předem vyleptané plošky pro ty tranzistory a pro 4 nějaké odpory. O dost menší, než tehdy nejmenší TR191. Asi pašung "subminiatur sorte", tehdy je tak nabízel Conrad, asi pozdější 0204.

A nebyly to ty krávy TO92 vlevo, ale šušně 2SK370 vpravo.
I s potřebným cínem a odpory, to všechno oproti vložce samotné hovno váží a výhody jsou zřejmé.
Ale musel to snad dělat nějaký hodinář, nebo někdo s ultra-klidnou rukou :D
Elektricky jde o podobné, jako jsou 2SK170, jen jsou jinak tříděné, čip je taky Toshiba a pouzdření je Rohm.
Je to menší, než je pouzdérko E-line od Zetexu/Ferranti a je menší i kratší, než jsou malé SC-SF-SS tranzistory od RFT.
Označení pouzdra podle EIAJ je SC72 a podle Rohm SPT.
Ve stejných byla hromada sortimentu od Rohm, známé univerzály 2SC1740S/2SA933AS i digitální tranzistory.
2SK370 mám vyzkoušený jak v orig Mk.IV, tak i v Mk.III., poněváč jistou dobu nebyly slušné 2SK170 k sehnání.
Prťavé 2SK370 používal hodně Pioneer, Denon, Rotel a později i NAD. Univerzálně, jak na MM vstupech, tak i v diferákách konců.
Přílohy
2SK370_2SJ108_Tos.pdf
(185.39 KiB) Staženo 517 x
P1010006.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Když je řeč o odporech: přenoska šla rovnou do gate, tedy naprázdno, nebo byla zatížená jmenovitou impedancí 47 kΩ?

Přesunuto z vlákna o B115:
sinclair píše:Určitě s odporem, přenoska s ním počítá. Přímo u tranzistorů jsem viděl 4ks, což by pro proudový výstup odpovídalo.
Celeron píše:
danhard píše:Fotky ? gramofon s kuprexitovým raménkem už dávno nemám :lol:
Já jó. :) Dej něco bližšího!
Díky!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“