Aku nabíječ 6/12V z AR/A 9/92

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr7
Příspěvky: 72
Registrován: 18 lis 2006, 01:00
Bydliště: jižní čechy

Aku nabíječ 6/12V z AR/A 9/92

#1 Příspěvek od Petr7 »

Zdravím.Vlstní hloupostí jsem poškodil tuto nabíječku(přepolování) kterou jsem měl asi 13 let a sloužila k plné spokojenosti.Bohužel nyní už ne.Protože po tolika letech už nemohu najít článek se schéma této nabíječky chtěl by jsem poprosit zda někdo z vás nemá uvedené AR 9/92 a nemohl by článek oskenovat a poslat na mail capek7@seznam.cz .Děkuji.

Uživatelský avatar
maxim
Příspěvky: 118
Registrován: 06 led 2005, 01:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od maxim »

Poslal jsem celý ročník na uvedený email.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#3 Příspěvek od Devo70 »

Túto nabíjačku som tiež postavil, ale vôbec s ňou nie som spokojný.


1. Ochrana proti prepólovaniu zaúčinkuje len vtedy, ak je najprv zapnutá nabíjačka a potom opačne pripojený akumulátor.

2. Po úplnom nabití akumulátora nabíjačka ukončí nabíjanie, napätie na akumulátore za okamžik klesne a znova sa obnoví nabíjanie. Čím väčší prúd, tým je perióda kratšia. V praxi pri maximálnom prúde 3,5A kmitá ručička ampérmetra vplyvom hysterézie ako šialená.

Žiadnu opravu som v neskôr vydaných AR nenašiel, asi boli s ňou všetci spokojní, alebo zapadla prachom niekde v kúte ako v mojom prípade. :(
Přílohy
Nabíjačka Pb akumulátorov (A9-92).gif
(21.23 KiB) Staženo 413 x

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jirka »

Devo70 píše:1. Ochrana proti prepólovaniu zaúčinkuje len vtedy, ak je najprv zapnutá nabíjačka a potom opačne pripojený akumulátor.
Na tuto skutečnost se, myslím v článku upozorňuje. Nejdříve zapnout, aby naběhla elektronika a potom připojit aku
Devo70 píše:2. Po úplnom nabití akumulátora nabíjačka ukončí nabíjanie, napätie na akumulátore za okamžik klesne a znova sa obnoví nabíjanie. Čím väčší prúd, tým je perióda kratšia. V praxi pri maximálnom prúde 3,5A kmitá ručička ampérmetra vplyvom hysterézie ako šialená.
Ampérmetr jsem tam neměl, takže nevím. A co se týká opětovného spuštění dobíjení, tak to jsem nezaznamel.
Devo70 píše:Žiadnu opravu som v neskôr vydaných AR nenašiel, asi boli s ňou všetci spokojní, alebo zapadla prachom niekde v kúte ako v mojom prípade. :(
Na "komerční" konstrukce opravy zpravidla nevychází, ikdyž zde nebylo třeba. Jinak pro dobíjení aku u Š100 sloužila dobře.

Obrázek
*****

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Ampérmetr jsem tam neměl, takže nevím. A co se týká opětovného spuštění dobíjení, tak to jsem nezaznamel.
V mojom prípade som to videl aj bez pripojeného ampérmetra. D14 blikala.

Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od Lods »

Taky jsem kdysi tuto nabíječku postavil (naslepo), kupodivu to nějak fungovalo. Teď jsem se snažil pochopit, jak to funguje, tak jsem to začal trochu proměřovat,ale zastavil jsem se u napájení OZ. Myslel jsem, že OZ mají být napájeny symetrickým napětím, ale napájení OZ měřím +14V / -26V. Neměla by přes C3 být taky ZD 15V jako u C2? Nebo to tak má být? Nebo mám nějakou chybu v zapojení?

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

Lods píše:Taky jsem kdysi tuto nabíječku postavil (naslepo), kupodivu to nějak fungovalo. Teď jsem se snažil pochopit, jak to funguje, tak jsem to začal trochu proměřovat,ale zastavil jsem se u napájení OZ. Myslel jsem, že OZ mají být napájeny symetrickým napětím, ale napájení OZ měřím +14V / -26V. Neměla by přes C3 být taky ZD 15V jako u C2? Nebo to tak má být? Nebo mám nějakou chybu v zapojení?
Funguje to aj tak.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#8 Příspěvek od Devo70 »

Bavil som sa trochu so zapojením. Chcel som dosiahnúť to, aby po dosiahnutí max. napätia 14,4V začal prúd klesať, až kým by neklesol na minimum pri úplne nabitom akumulátore. Zrušil som hysterézu OZ4 vynechaním odporu R9, znížil hodnotu C6 zo 100n na 1n. Naoko sa to správalo ako som si predstavoval, ale OZ3 kmital a údaj na ampérmetri nezodpovedal skutočnosti (prúd bol vplyvom striedavej zložky vyšší asi 1,5×). Aj regulácia potenciometrom regulovala akosi divoko. Pri postupnom zvyšovaní od minima prúd chvíľu rástol, potom klesal a znovu rástol do maxima. Po pokles akoby tyristor spínal každú druhú polvlnu, ďalej už normálne.
Som sa na*ral, kúpil nový akumulátor. Zapojenie som uviedol do pôvodného stavu a nabíja to normálne. :) Takže nabíjačka v pôvodnom zapojení blbne len so starým akumulátorom, ktorý má zvýšený vnútorný odpor a napätie pri nabíjaní na ňom stúpa sakra rýchlo.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“