Neznámý kablík, licna

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Neznámý kablík, licna

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš mi donesl pár klubíček podivnýho lícna, který jsem nikdá v životě neviděl. Je to po jeho tátovi, co dělal v Hradci Králové u Novotných, VOP 064.
Průřez to má ještě menší než plochej šedivák do PC. Napočítal jsem 30 drátků a asi je na tom stříbro protože nad sirnou svící okamžitě zčernal, což SN nebo PbSn nedělá. Nejzajímavější je ovšem izolace, ERS50 na plný pecky a nebo trafačka ji neroztaví. Až teprve plynovej zapalovač přímým plamenem se začala po chvilce škvařit a nakonec neochotně hořet. Ta izolace na některých barvách je jakoby navinutá ale odvinout nejde. Mechanicky izolace je středně odolná, bláto - silikon to určitě není. Nejspíš něco military, možná z říše zla.
Napadá mě kapton, teflon a podobný výstřelky.
Tušíte někdo, co to je?
Přílohy
lícna.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Něco na první pohled podobné používáme v práci. Postříbřené je to taky, při pocínování se to vůbec netaví. V pondělí můžu mrknout na označení.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#3 Příspěvek od varikap »

Izolace by měl být teflon, je kluzký a poměrně tvrdý. V 80-tých letech (a možná i dřív) jsme tyhle vodiče měli vcelku běžně k dispozici na pracovištích v Tesle VÚST. To by vypadalo spíš na výrobu na východ od železné opony.
Odizolování konců vodičů bylo možné udělat technicky čistě jen pomocí spec. kleští (tehdy maďarských a už ne tak dostupných) a i tak se konce vodičů po pocínování rády lámaly (na konci izolace) při opakovaném mechanickém namáhání, pokud nebyly vodiče fixovány už za izolaci.
K dobrým vlastnostem patří mechanická odolnost izolace, životnost a snad i elektrická pevnost, která prý má být 300V.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od eleferner »

To jsou draty s teflonovou izolaci, urcite nevyhazovat, nove jsou pekelne drahe:
jednozilove-vodice-lanko

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Je to teflon. Zadej si typ CVB nebo SLT. U typu SLT píšou "navinutá izolace slinutá teplem". Někdy byla vespod bílá izolace a navrchu barevná. Vodiče jsou stříbřené a jdou nádherně pájet.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Normalni teflonove draty, hodi se to tam, kde cekas vysokou teplotu. Jinak na tom nic tajneho nebo mytickeho neni, normalne to koupis kdykoliv na ebay, jen neni nejlevnejsi.

Uživatelský avatar
xy1
Příspěvky: 86
Registrován: 28 led 2018, 01:00
Bydliště: Jičín

#7 Příspěvek od xy1 »

Pravděpodobně to je z Kabla Vrchlabí buď typ LT (postříbřené Cu dráty), při 0,07mm² jmenovitý proud 7A nebo SLT (stříbrné dráty), při stejném průřezu jmenovitý proud 8A :wink: . V obou případech píší v katalogu "izolace z PTFE pásky teplem slinuté" (jak je uvedeno výše)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Kdybys dal fotku izolace a drátu v detailu, řeklo by to více.

Podle popisu teflon, při likvidaci firem v 90. letech toho bývalo plno. Tenčí průřezy jsou dost problematické na používání.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

Tyto "dráty'" se používají na evakuační 100V reproduktory (jejich trafa). Na primáru vedou ke keramické čokoládě kde je ještě tepelná pojistka na 130 ℃ a sekundárem na svorky repráku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Na vojně jsme toho měli špulku snad 50kg - ale jen ve žlutý izolaci. Průřez jádra licny 0,15mm² , izolace teflon, materiál žíly stříbro. Tím pádem ostře sledovaná komodita. Každej metr se musel vykazovat. Dělali jsme z toho náhradní spojovací kabely mezi skříně aparatury. Na dílně v "hangáru" na to byl takovej spešl šrák - nastavitelný kozy se svěrkama, do kterejch se upnuly konektorový vnitřky a pin po pinu se to propojovalo drátem postupně odmotávaným z tý špule. Pár sebevrahů zkusilo nastříhat metráž jen na dýlku podle počtu pinů a pak to propípávat až ve svazku, jenže proti těm, co zapojovali ve šráku pin po pinu jim trval 30-žílovej kabel asi 3x tak dlouho ... Jinak výroba to údajně byla ve Velký Zemi ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Že čo?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »


Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Tak mi tam špulku zachovej. jestli je to co myslím, bez izolace tím nahrazuju punčošky ke kmitačkám.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

Někde toho doma klubko mám v stylově temně zelené, sovětské.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 16 srp 2021, 09:42, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Kámoš našel ještě další dva svitky, na jednom je cedulka LT 0,15 Kablo Vrchlabí. XY1 měl pravdu. Zkusím něco bližšího vyzvědět od jinýho kámoše, co pár let šéfoval Kablo Vrchlábí nástrojárnu, výroba průtahů. Kdysi jsem se s ním na téma průtahů bavil, zajímavá technologie aby ten průtah měl pididírky nula nula nic a přitom vydržel kilometry. Ten průřez 0,15 je složenej z 32 drátků. Odizolovat to jde úplně v pohodě stranovejma zdrhovkama Tona. Byly podobný těmhle akorát byly dva rozměry, 0,15 - 1 mm2 a 1,5 - 6 mm2. Oboje jsem hned po plyšáku koupil po dvou stovkách v pardubickým bazaru Mototechny.
A propo, cena LT 0,15 mm2, na Aviatik.cz ho mají 6 kaček/metr bez DPH.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“