Jak nespalit procesor pri basteni ?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

Jak nespalit procesor pri basteni ?

#1 Příspěvek od Jirka »

Zdravím,
měl bych takový dotaz. Při pokusech procesory PIC 16F84 jsem za poslední měsíc 2 zničil. Jeden jsem dal do patice obráceně a druhý odešel, aniž bych si byl vědom nějaké chyby. Mám k nim připojený skoro na všech portech jen LED na 2-3mA, jen port A4 tlačítko proti zemi a + přes odpor 1K2, napájení stab. lab. zdrojem 5V, programátor JDM ( http://www.belza.cz/digital/jdm.htm ).

Jak chráníte procesory při bastlení vy, třeba proti přepólování nebo i proti jinému nebezpečí zničení?

Znáte nějakého levného prodejce porcesorů PIC16F84A-20I/P (v kusovém množství a na dobírku - mimo GM)?
*****

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#2 Příspěvek od mety »

No proti prepolovani je to asi ťažko ustražiť,musiš davať pozor :?
Ak si to daš na kontaktne pole,tak fakt poriadne skontrolovať a potom zapnuť :)
Mne LED ešte procak nespalili,a dokonca som ho aj prepoloval a prežil to :D
A port ako napr 4 čo si spominal,uzemni cez odpor tak 10K a + 5V priamo cez tlačidlo na port.Tak to mam ja a neni problem

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Zatím se mi napodařilo odpáli ani jeden PIC, možná je to tím, že mám programátor od ASIXu, těm různým udělátkům nevěřím.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jirka »

No ten druhý možná má nasvědomí programátor, protože jsem ho naprogramoval (verifikace byla OK), dal do bastldesky a nic, při kontrole programu jsem našel chybičku (zacyklení), tak jsem ji opravil a na podruhé naprogramoval, ale verifikace se už nepovedla. Takže to mohlo být programátorem. Na druhou stranu jsem předtím v tom programátoru naprogramoval procesory snad 200x a v pohodě.

Ale zajímala by mě taky ta ochrana procesoru při laborování, prý trošku pomůže dát do přívodu odpor 100 ohmů, ale to pak bude kolísat napětí na procesoru v závislosti na odběru. To by mu mohlo trochu vadit, nebo ne? A má tato ochrana smysl ?
*****

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Taková ochrana nemá smysl.

Uživatelský avatar
bart1
Příspěvky: 132
Registrován: 12 črc 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od bart1 »

Ještì mnì napadla tadová blbost. Jaký používáš zdroj. Pokud to blbì zapojíš a zdroj ti dá 4A tak to asi bruèek nerozdejchá... .
Tudíž používat "mìkký" zdroj s pojiskou tøeba 20 - 50mA.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

S tím měkkým zdrojem bych byl opatrný, pokud budeš spínat třeba LEDky, mohlo by se stát, že dojde ke krátkodobému poklesu nap. napětí a program se třeba kousne, pokud tam nemáš watchdog.
Jedinou prevencí je pořádná kontrola před připojením napětí.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jirka »

bart1 píše: Jaký používáš zdroj. Pokud to blbě zapojíš a zdroj ti dá 4A tak to asi bruček nerozdejchá... .
Je to zdroj z Diametralu, používám neregulovatenou část 5V/3A bez elektronické pojistky.

Napadlo mě, dát k patici na napájecí piny diodu, jestli by to ochránila proti přepólování ? Ale když ten PIC otočím, tak mám i vývody pro oscilátor jinde a nevím jestli ty to vydrží, když se na ně dostane napětí ?
*****

Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od pjarda »

Jirky píše:
bart1 píše: Jaký používáš zdroj. Pokud to blbě zapojíš a zdroj ti dá 4A tak to asi bruček nerozdejchá... .
Je to zdroj z Diametralu, používám neregulovatenou část 5V/3A bez elektronické pojistky.

Napadlo mě, dát k patici na napájecí piny diodu, jestli by to ochránila proti přepólování ? Ale když ten PIC otočím, tak mám i vývody pro oscilátor jinde a nevím jestli ty to vydrží, když se na ně dostane napětí ?
:evil: Tak to určitě PIC nepřežije když dáš napájení na vývody které nejsou napájecí. Tak se dá spolehlivě odpálit kždý obvod ne jenom PIC :cry:

Uživatelský avatar
pjarda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od pjarda »

Jirky píše:
bart1 píše: Jaký používáš zdroj. Pokud to blbě zapojíš a zdroj ti dá 4A tak to asi bruček nerozdejchá... .
Je to zdroj z Diametralu, používám neregulovatenou část 5V/3A bez elektronické pojistky.

Napadlo mě, dát k patici na napájecí piny diodu, jestli by to ochránila proti přepólování ? Ale když ten PIC otočím, tak mám i vývody pro oscilátor jinde a nevím jestli ty to vydrží, když se na ně dostane napětí ?
:evil: Tak to určitě PIC nepřežije když dáš napájení na vývody které nejsou napájecí. Tak se dá spolehlivě odpálit kždý obvod ne jenom PIC :cry:

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Hlavne davaj pozor pri skratovani zdroja ci sa nevyskitne nejaka spicka... tak som odpalil uz dva procaky :D nemal som po ruke reset tak som skratoval privody napatie padlo k nule a potom...... uz to bolo

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od durmitor »

Ja jsem přestal bastlit s procesory na bastl poli a koupil jsem vyvojovou destičku. Lze si ji prohldnout a zakoupit zde:

http://www.kvetakov.net/clanky/avr/28-h ... o-avr.html nebo přímo na webu výrobce.
(jedná se ovšem o AVR)

Cena je víc než zajímavá, protože 1000 korun dá dokupy snad každý bastlíř.
Podpis na houby

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jirka »

Za ten rok a půl od založení tohoto tématu jsem to už vyřešil.

Mám u PC programátor v takové poloze, že když vyjmu procesor (pravá ruka s páčidlem :), levá drží součástku) a otočím se o 180 stupňů ke stolu s vývojovou bastldeskou, tak je procesor orientován přesně tak, jak má být vložen do bastldesky.
Naučil jsem se to prostě jako cvičená opice a od té doby jsem přepólováním nezničil ani jeden PIC. :D
*****

The._.One

#14 Příspěvek od The._.One »

A proc to neudelas jednoduse pres ICSP pokud si pamatuju dobre tak jdm ma ICSP vystup a pak nebudes muset vytahovat cip s desky vubec. Ja to resim pres programatol od asixu ktery potom dokaze i napajet zapojeni z usb a kdyz treba zapojim obracane napajene tak se hnedka odpoji a zahlasi chybu ze to mam blbe zapojene. Sice ten programator neni zdarma ale uz se nikdy nebudes muset nervovat s nejakymi klony a naprogramujes s tim temer cokoliv.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Sunmay »

Já jen že kbyby to ještě někdo řešil tak takové zkušenosti ...
PICi pri menším proudu do 1A :) přežijí krátkodobě přepolování ... taky se mi to v kvapu stalo, otočil jsem ho a co to cítím šáhnu na pic a málem mi zčernala ruka. Pod ním bylo natavené nepájivé pole (největší vzniklá škoda) ale pic fungoval k mému údivu. (kokrétně 16F84). Ale dá se to vyřešit pojistkou polyswitch v obvodu. mA podle aplikace tak 100 - 200mA pro běžná zapojení a PICu se nic nestane.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“