mistrovská zkouška co vy na to?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

mistrovská zkouška co vy na to?

#1 Příspěvek od bu2520 »

Včera jsem zachytil plán skládat mistrovské zkoušky . Mám z toho rozporuplné pocity a hlavně nevím jestli se dá úředně vyzkoušet kdo je opravdu mistr. Třeba v elektronice znám, několik lidí, kteří jsou teoreticky vybaveni jako učebnice, ale opravit nic nedokáží. O kvalitě jejich práce nemluvě. Navíc úspěšná firma není o mistrovi, ale o obchodníkovi.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Po 40 letech v oboru se můžu na nějaké testy za desítky tisíc vy..t. To si zase někdo vymyslel kšeft, kterým chce tahat ze živnostníků prachy.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

A co tovaryši a povinné vandrování tři roky po světě, aby se seznámil s oborem? A co mistrovské společenství, bude odsouhlasovat další mistry ve městě, případně zakazovat kvůli konkurování?
Jestli se chtějí vracet k dalším tradicím bude to zajímavé. Jestli třeba zajdeme až ke Karlovi IV a jeho nařízením obcím ohledně zacházení s jistou menšinou původně z Indie.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od TomasX »

Taky by se měl vrátit PRANÝŘ a KOŠ na máchání ve Vltavě. (nebo v jiných tocích) :lol:
Původně jsem si myslel, že někomu vadí dnešní praktiky některých "mistrů". Mám na mysli - peníze předem, potom počkat až bude mít "mistr" čas a reklamace fušerského díla se nepřipouští nebo odkládá.
Nakonec bych řekl, že je potřeba živnostníkům zkomplikovat život a dostat z nich nějaké peníze, protože "MISTROVSKÝ cech" bude potřebovat vedení, to vedení odborné poradce a asistentky a to bude stát spoustu peněz. :evil:
Vypadá to, že se vrací centrální plánování a regulace trhu. FUJ, FUJ až jsem se orosil z té myšlenky. :evil:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

TomasX píše:..."MISTROVSKÝ cech" bude potřebovat vedení, to vedení odborné poradce a asistentky a to bude stát spoustu peněz....
A taky prezidenta. Těch prezidentů přes různé asociace máme ještě málo :(
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

jak ještě víc poddaným zkomplikovat život aby si nedej ! moc nevyskakovali
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Ještě by mohli vrátit zpět povinnost být členem cechu, abys mohl podnikat nebo dělat řemeslo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

To bude ještě zajímavé - a která že to skupina bude nominovat presidenta cechu? ESČ, SEČaM, SČE, nebo se bude jmenovat každý ten svaz ještě jinak? A dohodnou se mezi sebou?
Na to, aby tu vznikla jednotná cechovní komora, která bude příslušníkům cechu poskytovat nějaký ten servis za drobný poplatek, a současně bude hlídat kvalitu služeb a práce vůbec, se tlačí už mnoho let.
Ale málokdo ví, co to obnáší, nějak chybí pamětníci. Asi to nebude tak snadné dát dohromady strukturu rozpuštěnou bez náhrady se znárodněním živnostníků... Samozřejmě, že různé zkoušky si agentury nechají zaplatit.
I školení, aktivy a semináře.
Kdo dostane právo zkoušet a hodnodit členy?
Příliš mnoho otázek, na které stále nemáme jednoznačné odpovědi.

Můj názor na kvalifikační stupně jsem tu už někde prezentoval v souvislosti se zastaralou padesátkou a jejími paragrafy.
To dělení by mělo obsahovat kategorie laik - poučený uživatel - elektrotechnik - starší elektrotechnik - mistr elektrotechnik. Příslušnou kvalifikaci osvědčit cechovní zkouškou a nemuset ji už obhajovat, dokud prokazatelně nějakou práci nezčuním. Školení o nových předpisech a jejich aplikaci klidně i co dva roky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

zavedl bych rovněž povinnou zkoušku ze sexuality - před vstupem
do svazku manželského, max 3 opravné termíny - jako na VŠ
samosebou - členský průkaz, známky a na závěr - osvědčení
o způsobilosti...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

konosuke píše:...
:roll:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Otkundes »

Toho naděláte! Proč vynýšlet již vymyšlené? Tady máte třeba odkazy na:
cech topenářů a instalatérů: https://www.cechtop.cz/
cech podlahářů: https://www.cech-podlaharu.cz/
Ti fachmani jistě rádi poradí se založením „cechu brblajících“ a s jeho administrativou. :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Příspěvky OT odstraněny.
Pokračujte prosím k tématu cechu elektrotechniků.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Výborný, zase si někdo bude mastit kapsu na úkor ostatních a rozhodovat o nich. Ještě že to mám za pár do penze. :roll:
Zkusil jste si někdo udělat "kulatý projektanstký razítko" na elektroinstalace? Pokud se patřičně nemázne, dostane zájemce při zkoušce třeba "regulaci parní kotelny", nebo podobný téma, který nikdy v životě nedělal a dělat nechce ani nebude. Tím pádem je u zkoušky jasnej...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Nemyslím si, že by to zašlo až tak daleko: od doby, kdy začala padesátka, nám těch elektrotechnických podoborů značně přibylo. A těžko chtít po uchazeči o kvalifikaci mistra v oboru přenosových soustav či vnitřních elektroinstalací stejně rozsáhlé znalosti například robotiky, automatizace procesů či oprav, testování a revizí samotného HW.
Jistě, společné jádro mají ty obory všechny, ale specializaci bude nutné zohlednit i přesto, že spousta zařízení se dnes kompletuje z hotových modulů, do kterých ani mistr nesmí sáhnout, aby se nestal výrobcem tím, že poruší původní stav, na který se vztahuje prohlášení o shodě a veškěré certifikáty od původního výrobce.
Spíše se obávám, že jinak nebude koho zkoušet - přibývá absolventů škol, kterým chybí i ty úplně elementární základy, bez nichž se v kterékoli specializaci neobejdou.
Rozumné by bylo poohlédnout se po modelu cechovních zkoušek tam, kde se provádějí bez přerušení, například v Belgii či v Německu.
Zatím nám totiž zkušenost ukazuje, že všechno, co tu bylo někdy před 70 lety zrušeno, se obnovuje nikoli podle zkušeností, které v normálních zemích s rozvojem elektrotechniky, mechaniky, chemie, technologií vůbec, řízení ekonomiky, řízení výroby a obchodu (nehodící se škrtni) přirozeně přibývaly, ale hledá se naše vlastní, specifická, česká cesta, která si častěji z těch zkušeností vybírá jen, jak uchazeče co nejvíc zbuzerovat a předem odradit, a kolik jako že za to od těch vytrvalých a neodraditelných uchazečů inkasovat, než jim být nějak užitečnou. A jak jim zabránit v prodeji vlastní kvalifikace do zahraničí, kde za to zaplatí lépe, protože už dříve přišli na to, že náš český či slovenský elektrotechnik je levnější. V důsledku by totiž naše kvalifikace opět mohla skončit v zahraničí (byť v rámci EU) jako s místní legislativou nekompatibilní a uznávaná (a logicky placená) třeba o stupeň dva níže, přesto nejméně třikrát lépe hodnocená, než doma.
Naposledy upravil(a) Hill dne 26 srp 2021, 10:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#15 Příspěvek od bdn »

Tady je zajímavá úvaha, ještě o jeden krok dál.
Co kdyby Mistr mohl zaučovat studenty tzv. tovaryše a konkuroval by tak současnému vzdělávacímu systému...
https://www.krajskelisty.cz/praha/26101 ... -chaba.htm

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“