Oprava multimetru PU 510 (demontáž)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cikan
Příspěvky: 320
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Böhmische Trübau

Oprava multimetru PU 510 (demontáž)

#1 Příspěvek od cikan »

zdravím all,
potøebuji poradit s opravou PU 510.
Zatím nevím, jak správnì rozebrat/demontovat otoèný pøepínaè. Pøedpokládám správnì, že souèástí knoflíku pøepínaèe je hliníková, hranatá osa (cca 2x8 mm) a tu je nejprve potøeba vytlaèit/vylisovat spoleènì s knoflíkem z pøístroje ven? A následnì souèasnì zatlaèit 3 plastové zobáèky/západky smìrem ke støedu otáèení pøepínací plastové destièky - potom vyjmout pøepínací destièku?
Nebo je možné tahem sejmout samotný knoflík z osy?
Nechci poškodit pøepínaè.
Je pøíp. nìkde postup nafocený (nebo youtube)?
Pro další postup opravy už mám stažený návod se schématem a seznam
souèástek - pøivítal bych ještì obrázek DPS (nejlépe za strany spojù) s
naznaèenými souèástkami. Možná bych potom nemusel mìøák rozebírat.

Pøedem dík za pomoc.
Přílohy
pu 510 .JPG
(288.49 KiB) Staženo 448 x

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

a co na tom potøebuješ opravit?, nìkolikrát jsem tento mìøák kdysi opravoval (výmìna nìkterých polovodièù) a nevzpomínám si že by kvùli tomu bylo nutné rozebírat pøepínaè

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Ten plechový střed (osa) se dá asi normálně vytáhnout. Jen to předpokládám, neboť jsem kdysi rozpůlil PU500 (analogový). Dál už jsem ale nešel. Vzpomínám si, jak tu někdo na fóru chtěl fotky rozebraného přepínače, protože se mu asi trochu rozsypal.

Na prostředku delších stran tišťáku jsou západky. Po jejich odháknutí by se měl horní kryt dát oddělit od desky i s osičkou. Je důležité si pamatovat polohu přepínače na desce a na čelním panelu.
Přílohy
PU500 .......JPG
(243.42 KiB) Staženo 570 x

Uživatelský avatar
cikan
Příspěvky: 320
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Böhmische Trübau

#4 Příspěvek od cikan »

to PavelFF:
Díky za obrázek. Je to pøesnì, jak popisuješ - mìøák jde krásnì rozpùlit (jedna západka byla ještì z výroby zapeèetìná - papír Metra).
to SR71:
Po zapnutí PU 510 zobrazuje 1.
Nefunguje nic, pøi pøepínání stále displej ukazuje 1, mìní se pouze desetinná teèka.
Zatím pøepínaè rozebírat nebudu, opticky jsem zkontroloval spoje a souèástky. Nic podezøelého ani zèernalého jsem nenašel, pojistka OK.
Do pondìlí už toho víc nestihnu, potom zaènu kontrolou A/D pøevodníku 7106
(zøejmì bude osazen MHB, ne TC nebo ICL). Dám vìdìt ...

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od sis2 »

Předpokládám, že to je stejné řešení přepínače jako u PU110 a PU120.
Ten jde rozebrat, vyčistit a složit celkem snadno. Jen je důležité si poznačit polohu obou částí proti sobě a proti desce -třeba značky fixou. Pak stačí vytáhnout 3 plechové sponky (tady se to možná liší v těch západkách) a opatrně odklopit rotory od desky. Nic se z nich nevysype, drží pohromadě - samozřejmě, pokud to kolečko neupadne na zem, pak je to horší...:cry:
Problém obvykle dělají zoxydované/zašpiněné (tmavé) doteky na desce - stačí přečistit tvrdou gumou. Po složení obvykle OK. Je to lepší a trvanlivější než prostříkávat nějakým kontoxem apod...

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#6 Příspěvek od Jindra »

Zdravím všechny, nechci zbyteènì zakládat nové téma.
Mám problém stala se nehoda, jak má být správné sestavení pøepínaèe u zde PU510.
viz. zde obrázek pøepínaèe jsou na pøepínaèi zapojeny kontakty u 10, 4 a 7,
mùže nìkdo øíct jak je správnì zapojená druhá strana a pootoèená?
Dìkuji za pøípadnou informaci Jindra

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#7 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím,
Nedávno jsem tady s chlapci řešil opravu mého PU510. Posílám foto polohy přepínače, strana DPS bez součástek( po odklopení prvního krytu) Přepínač je svisle, v mezipoloze 600V AC - 600V DC.
Luboš
Přílohy
PU510 přepínač 600_600.pdf
(123.57 KiB) Staženo 1203 x

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#8 Příspěvek od Jindra »

Díky za rychlost, ale není to podstatì stejný pohled jen s upøesnìním polohy pøepínaèe? K sestavení správné funkce potøebuješ oba pohledy tj. i horní pohled s polohou pøepínaèe :D

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#9 Příspěvek od hajeklubos »

Ahoj,
jestli to potřebuješ, tak to rozeberu a pošlu ti pohled na přepínač ze strany součástek ve stejné pozici, tedy mezipoloha 600VDC/600VAC. Dostal bych se k tomu až příští týden. Dej vědět jestli to chceš ať to nedělam zbytečně.
Luboš

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#10 Příspěvek od Jindra »

Urèitì jak budeš mít èas. Dìkuji

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#11 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím všechny,
časový rozvrh se změnil,tak ti to mohu poslat hned. Posílám celkový pohled na přepínač strana součástek v mezipoloze 600VAC_600VDC. (svisle) Na druhém foto je detail, značka na DPS je proti kontaktu. Teď se pokusím přiložit foto pod text. Nejde, musím to dát do přílohy.
Ahoj Luboš
Přílohy
PU510 detail prepinac_znacka.JPG
PU510 strana součástek prep 600_600.JPG

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#12 Příspěvek od Jindra »

Opraveno.
Luboši dìkuji, sestaveno a vyzkoušeno
Zdraví Jindra

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#13 Příspěvek od zdenekxxx »

Zdravím,

právě řeším opravu PU500, která po zapnutí ukazuje hodnotu cca třetinu stupnice. Píšeš že je třeba odklopit západky uprostřed přístroje. Jedna z nich je ale pod takovým bílým krytem, nevím co to je. Dále deska drží i na krytkách svorek nahoře PU500.

Mohli byste někdo více popsat jak odklopit desku z přístroje?
PavelFF píše:Ten plechový střed (osa) se dá asi normálně vytáhnout. Jen to předpokládám, neboť jsem kdysi rozpůlil PU500 (analogový). Dál už jsem ale nešel. Vzpomínám si, jak tu někdo na fóru chtěl fotky rozebraného přepínače, protože se mu asi trochu rozsypal.

Na prostředku delších stran tišťáku jsou západky. Po jejich odháknutí by se měl horní kryt dát oddělit od desky i s osičkou. Je důležité si pamatovat polohu přepínače na desce a na čelním panelu.
Přílohy
PU_500_spodek.JPG

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Ta bílá věc bude asi bočník nebo kryt bočníku. Já tam měl plech a v něm dírku. Asi dírka umožňovala uvolnění západky.
Přílohy
PU500 strana spojů LQ .JPG

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#15 Příspěvek od zdenekxxx »

Já tam díru nemám, to by mě zajímalo jak si demontáž ve výrobě představovali...
Naposledy upravil(a) zdenekxxx dne 28 srp 2021, 11:57, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“