Regulace dobíjecího proudu baterie

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vasator
Příspěvky: 9
Registrován: 12 zář 2021, 02:00

#16 Příspěvek od Vasator »

Ano, statorove vinuti bylo stejné jak pro 45W, tak i pro 75W. V jistém článku jsem ovšem četl o následcích přetěžování dynama, načež se poškodí uhlík, či vypálí vinuti z komutatoru. Původně jsem si také myslel, že dynamo dá pouze tolik, co mu dovolí stator, ovšem čím více jsem si přečetl, tím více jsem znejistěl.
Proudova regulace dynama je tedy u správně navrženém proudovém odběru zbytečná. Opravdu?

Jinak, vrátím se ještě k té AGM baterii. Používám zalitou baterii do alarmu, u které výrobce vyloženě píše maximální nabíjecí proud 4,2A a maximální nabíjecí napětí 7,5V. Jinak může dojít k poškození akumulátoru. Proto ten můj dotaz na omezení proudu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

A je to skutečně AGM? Není to normální gelovka?

Uživatelský avatar
Vasator
Příspěvky: 9
Registrován: 12 zář 2021, 02:00

#18 Příspěvek od Vasator »

AGM VRLA Greencell Battery
https://batteryempire.cz/agm-baterie-6v ... ional-info


Cyklické zatížení:
7.2-7.5 V (-15 mV/C)
Maximální nabíjecí proud:
4.2 A

P.S. Já ji kupoval za 280kč.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Nojo, no, to není baterie určená pro motorku, ale nemyslím si, že by do ní šel větší nabíjecí proud nějak škodlivě dlouho. Dynamo je zregulované maximálně na 7,4 V, a Jawa to stejně dobíjet nestíhá, protože to dynamo na to nemá. V normálních otáčkách na tu baterku mnoho proudu nepřebývá.
A světlo pro denní svícení LED (aby to stačilo dobíjet) ti u ní na STK asi neprojde.

Uživatelský avatar
Vasator
Příspěvky: 9
Registrován: 12 zář 2021, 02:00

#20 Příspěvek od Vasator »

O LED žárovce jsem přemýšlel. Krom problému na STK jsem navíc ani nenašel vhodnou LEDku s plus polem na kostře.
Regulátor mám doma tento:
https://eshop.aev.cz/aev-0430

a právě přemýšlím, zda-li si mohu dovolit jeho zástavbu. Regulační relé na jedné z mých Jaw je již v podstatě po smrti, čili to musím řešit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Ale denní světla přece musejí existovat i v homologaci pro motorky. Když s nima můžou jezdit "harlejáři" a na STK jim to prochází i u mašin pamatujících málem Ádu Čalouníka, tak proč by takový světlo nemělo jít sehnat a legálně namontovat i na kejvu? A plus na kostře je řešitelnej nosníkem z laminátu/karbonu, kterej prostě učuní oddělení kostřicí konzoly toho jednoho světla od zbytku kostry motorky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vasator
Příspěvky: 9
Registrován: 12 zář 2021, 02:00

#22 Příspěvek od Vasator »

Je to věc názoru, ale já bych si žádné hnusné světlo denního svícení na Jawu nedal. Stará Jawa je krásná právě proto, protože podobné pičičindy nemá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Dynamo nesmíš přetížit , jinak je hned posmrti . Třiapůla měla o 10W větší výkon . Na první pohled je nerozeznáš . V knize opravujeme motocykly jawa je přesně popsána regulace a seřízení regulátoru . Ano na volnoběh nedobíjí . Proti většímu proudu to není chráněné , ale při dobrém aku není toto třeba . V amáru vyšel reg pro jawy z diskrétních součástek . Ten využije všechnu dobíjecí schopnost dynama . Dále je zapojen přes diodu , takže nedochází ke zpětnému proudu , který ti tu baterku na volnoběh vybíjí . Konečné napětí si můžeš jednoduše nastavit trimrem . Ty mechanické jsem na kšeft kdysi opravoval .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

EKKAR píše: laminátu/karbonu
To ne, karbon slušně vodí i když je napuštěn pryskyřicí.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“