Rozmítač Tesla BM419

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jurik
Příspěvky: 315
Registrován: 12 pro 2007, 01:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Rozmítač Tesla BM419

#1 Příspěvek od Jurik »

Dobrý večer....
Kdysi jsem si zakoupil tento rozmítač, kvůli nastavovaní radiopřijímačů....Ale pár let mi ležel v garáži. Rozhodl jsem se jej dát do funkčního stavu. Jde mi o poznámku k nastavení zdroje... Nerozumím pojmu "správné nastavení fáze"... /viz. přílohy/. Může mi ,prosím, někdo tento pojem vysvětlit. Čím tedy nastavit optimalní stab. napětí?? Za odpovědi předem děkuji...JH
Přílohy
lup.JPG
lup2.JPG

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#2 Příspěvek od h_honza »

To je parádní hlavolam. Nejdřív si myslete místo tyratronů 21TE31 tyristory, bude to zřejmější. Takže dvoucestný usměrňovač, řízený změnou fáze zapalovacích impulsů. Čím dřív tyratrony zapálí, tím větší napětí na výstupu (druhá půlka půlvlny). Dnešní bastlíř by fázi odvozoval od rozdílu výstupního a referenčního napětí, ale to tu nevidím. Předpokládám, že na kondenzátoru C56 je stejnosměrné napětí. Na odporu R57 je napětí úměrné rozdílu síťového napětí a reference E11. Toto napětí by mělo zpožďovat zapálení tyratronů a tím kompenzovat kolísání síťového napětí. Vinutí L4A a L4B k tomu přidá střídavou složku, fázově posunovanou tím "můstkem". Vypadá to, že jak R57 tak R51/R52 budou mít vliv na výstupní napětí i na kompenzaci - jestli tomu dobře rozumím. Kompenzace by se měla měřit změnou síťového napětí (třeba přičíst - odečíst 12V transformátorek). Nastavovací předpis by bodnul. SPICE model 21TE31 asi nikdo nemá, že?

Uživatelský avatar
pmd85
Příspěvky: 5
Registrován: 19 zář 2005, 02:00
Bydliště: Hlinsko

#3 Příspěvek od pmd85 »

Další pokračování popisu tohoto zdroje a jeho nastavení je v návodu na straně 36, 37.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od sis2 »

Přesně tak, tam je k čemu slouží a jak se nastavuje...
Návod je např. zde

Uživatelský avatar
h_honza
Příspěvky: 109
Registrován: 01 úno 2020, 01:00
Bydliště: Praha 1

#5 Příspěvek od h_honza »

Děkuju za sebe i za Jurika. Měl jsem za to, že návod není k dispozici, tak jsem to luštil.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“