Zapojení Shelly 1 do schodišťáku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#16 Příspěvek od tomaser81 »

Na schémata jsem koukal. Vyřazení vypínaču je právě to co bych nerad. Systém má být funkční i klasickým způsobem. Při poruše AP chci normálně svítit. Hořejšek tedy asi nemá cenu uvažovat a pokud nenajdu někde v krabičce fazi, tak to nemá řešení. Zítra se do toho pustím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Tak jako tak to můžeš umístit do krabice, odkud je odbočené světlo a vývody ke schodišťákům. Ty nahradíš tlačítky (v podstatě stačí samotné strojky, ani rámečky nemusíš měnit). A původní dráty přepojíš podle přílohy.
Obě tlačítka budou mít stejnou funkci.
Nezapomínej na to, že si Shelly dělá vlastní wifi síť, z toho hlediska není příliš důležité, kde v domě je, ty přívody budou vyzařovat dost slušně.
A mechanické odpojení?
V tom případě tě nic, než sekání a zapuštění dalšího vypínače nemine.
Přílohy
shelly_1_schodiskovy_291.jpg

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#18 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ono bude stačit nahradit strojky č.6 strojkem č. 1/0. Je to vlastně vratný vypínač s pružinkou. Nutno ale zapojit jak upravil Hill.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#19 Příspěvek od pepik9 »

Nejsem si jistej, jestli by vypínač měl být tlačítko. Potom by schodišťáky nemohly být v sérii, ale paralelně. Autor by měl zkusit, jak modul reaguje na tlačítko, jestli zůstane svítit do druhého stisku, nebo svítí jen po dobu stsku tlačítka.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#20 Příspěvek od ZVUK2000 »

Však tu úpravu co sem dal Hill má zapojené paralelně.

Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#21 Příspěvek od tomaser81 »

Tak schdišťové zapojení jsem nakonec vzdal a nechám to než seženu elektrikáře ochotného něco takového zapojovat.
Zkusil jsem to dát k lince (led pásek), kde bylo zapojení jako na obrázku. 3. vodič u jednoduchého tlačítka je světelný okruh jádra, který využívá digestoř v kuchyni. Nevím proč to tam je, když není závislá na stisku tlačítka, ale to není podstatné.

Podstatné je, že zapínání / vypínání přes WIFI funguje. Bohužel ne vždy funguje zapínání / vypínání vypínačem. Někdy je potřeba vypínač překliknout 2x (tedy do stejné polohy), aby se stav rozsvícení změnil.

To je vlastnost toho relé nebo to mám špatně zapojené?
Přílohy
Ten 3. IN tam není. Druhý IN jsem dal do toho waga, které jsem vyměnil za čtyřdírový a tím se tam věšly (ve vypínači jsou zapojené jen 2 INy).
Ten 3. IN tam není. Druhý IN jsem dal do toho waga, které jsem vyměnil za čtyřdírový a tím se tam věšly (ve vypínači jsou zapojené jen 2 INy).
Puvodní zapojení vypínače
Puvodní zapojení vypínače

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

tomaser81 píše:...Bohužel ne vždy funguje zapínání / vypínání vypínačem. Někdy je potřeba vypínač překliknout 2x (tedy do stejné polohy), aby se stav rozsvícení změnil.

To je vlastnost toho relé nebo to mám špatně zapojené?
To je vlastnost: ten vypínač se musí po stisknutí sám vrátit do rozpojeného stavu. Je tam přece požadované tlačítko s jedinou stabilní polohou, a to vypnuto.
Čili vyměnit strojek ve vypínači za "odpérovaný".
Asi logika rozlišuje krátké a dlouhé sepnutí (když dlouhé, myslím několik vteřin) a korektně se chová jen při krátkém.

Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#23 Příspěvek od tomaser81 »

A půjde pak světlo mechanicky vypnout? To jsou ty chodbový tlačítka co mají časovač, ne?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Půjde, jističem.
Jinak musíš přidat vypínač. Buď budeš mít možnost odpojit jen světlo, nebo celý ten wifi vehement.
Ovšem nevím, proč to chceš mechanicky vypínat, když to pak zase musíš stejně mechanicky zapnout, jinak si neposvítíš.

Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#25 Příspěvek od tomaser81 »

Chtěl sem jen rozšířit možnosti ovládání. Když přijedou rodiče, tak ty nebudou rozsvícet a zhasínat hlasem nebo mobilem. To samý když u vypinace budu, tak ho použiju. Když ale někdo zapomenu zhasnout, tak to udělám skrz asistenta a nebudu muset chodit do 10 metrů do kuchyně zhasínat.

Naivně jsem si myslel, že to půjde. Když se ale kombinuje zhasínání a rozsvícení mechanické s rádiovým, tak to nefunguje. Respektive funguje, ale člověk musí klepnout dvakrát, což je matoucí a vypadá to, že vypínač nefunguje.

U toho schodistaku by to asi fungovalo (vypínač může být zaply v obou polohách), kdyby člověk měl k dispozici všechny vodiče v jedny krabičce, ale tady ... nebo vás něco napadá? Jinak světelnou krabičku (z předešlé diskuze) nemáme. Instalace je nová a dnes už se prý nedělají. Vše máme přímo v krabičkách vypínačů.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#26 Příspěvek od ZVUK2000 »

Klepnout 2x není matoucí, ale důsledek nepoužití tlačítka. Tím že klepněte 2x tak suplujete tlačítko. Defacto poprvé zapnu podruhé vypnu. Úplně stejně se chová tlačítko. Stiknu je seple, dám prst pryč je vypnuté. :oops:

Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#27 Příspěvek od tomaser81 »

Já to chápu, ale pro návštěvy to matoucí bude. Prostě standardně se takhle vypínače nechovají. Nerad bych každýmu kdo mě navštíví vysvětloval jak a z jakýho důvodu nám vypínače fungují takto neobvykle.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#28 Příspěvek od ZVUK2000 »

A co brání tam dát strojky 1/0?

Uživatelský avatar
tomaser81
Příspěvky: 20
Registrován: 11 říj 2021, 02:00

#29 Příspěvek od tomaser81 »

Třeba to, že pak světlo nejde manuálně vypnout? Už jsme to tu probírali.

Jinak řešení bylo snazší. Zařízený má různé módy a lze v něm nastavit i to, aby se relé přepínalo. U obyčejného vypínače tedy funguje skvěle. Teď to ještě vymyslet u schodistaku, který jsou v důležitějších místnostech.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#30 Příspěvek od ZVUK2000 »

tomaser81 píše:Třeba to, že pak světlo nejde manuálně vypnout? Už jsme to tu probírali.

A zmiňované strojky 1/0 jste zkoušel? Právě že u nich by to mělo fungovat bez problémů. Stále řešíte schodištáky a vypínače a problém jde vyřešit úplně jednoduše. :|

Odpovědět

Zpět na „Poradna“