CS3-4 časový spínač

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

CS3-4 časový spínač

#1 Příspěvek od robo »

Zdarec, pořídil jsem si od Elektrobock časový spínač. Mám ho pro spínání motoru na odvětrávání WC prostor. Překvapuje mě že spínač v klidu hřeje a to přibližně 38°C, měřeno sondou k obyč měřáku, je to cítit i na dotek. Příkon max 0.5W, asi v režimu sepnutí. Ale to že to hřeje v klidu značí že příkon nebude zanedbatelný a gór v dnešní době kdy cena el. energie leze strmě nahoru. Ventilátor se zvoleném čase vypne, funguje to jak má. Je normální aby to v klidu takhle hřálo? Nemáte někdo s tímto spínačem zkušenosti případně co místo tohoto? V krabici je fáze i nulák takže nejsem vázán jen na zařízení bez nulového vodiče. Dík

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#2 Příspěvek od alj »

0.5 W hřeje docela dost. Holt všechno něco stojí. Odpustíš si ročně jedno pivo a budeš ještě v plusu. Zajímavé, že nědo řeší takové prkotiny, ale často jej nenapadne, že když včas neodstraní námrazu v mrazáku nebo nechá o o chvíli déle než je nezbytně nutné zapnutou žehličku spotřebuje ročně zbytečně mnohonásobně víc energie.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Kdysi jsem řešil podobný problém - časové relé má elektroniku na nižší napětí (možná na 24V?) a napětí je sráženo odporem. Ten hřeje a časem relé zdechne, protože se odpory vyhřejí a poškodí se. Řešil jsem to přidáním dalšího malého relátka, které připojí napětí na časový spínač a ten má na starosti jeho přídrž.

Uživatelský avatar
zihos
Příspěvky: 20
Registrován: 28 srp 2018, 02:00

#4 Příspěvek od zihos »

Priatelia mám problém stýmto časovým spínačom. Je prosim vás alternatíva pre spínanie LED svietidiel? Skušal so tento a nakoľko je spínaný triakom po vypnutí mi LED blikala namiesto úplného vypnutia. a ešte musí to byť prevedenie do krabice KO68, Vďaka

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Časovač na větrák na WC jsem si vyráběl - s rozsvícením sepne, po zhasnutí časuje a po vypnutí se sám odstřelí a klidový odběr je nulový. V případě zájmu pohledám schéma ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#6 Příspěvek od salus »

zihos píše:Priatelia mám problém stýmto časovým spínačom. Je prosim vás alternatíva pre spínanie LED svietidiel? Skušal so tento a nakoľko je spínaný triakom po vypnutí mi LED blikala namiesto úplného vypnutia. a ešte musí to byť prevedenie do krabice KO68, Vďaka
Musíš použít např. SMR-B nebo CS3-16 tam ke spínání není použit triak ale relé, takže problém s problikáváním LED nebo úsporek není. Tento typ se dá namontovat do krabice KO68, ale víčko musí být upevněno dvěma šroubky, protože relé nemá středový otvor kudy by procházel upevňovací trn víčka.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“