Plochý kabel pod omítku

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Plochý kabel pod omítku

#1 Příspěvek od jjilek »

Před lety se používaly dvou i třížilové ploché kabely (slaněné) o průřezu 3x2,5 a 3x1,5 mm². Nepamatuji se typové označení, domnívám se, že se již nevyrábí. Pokud někomu doma kousek zůstal, potřeboval bych asi 2 - 3 m pro doplnění stávající instalace.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Ty kabely se označují CYKYLo a jsou stále v prodeji.
Teď už jestli někdo má v zásobě, já nemám.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#3 Příspěvek od doktor365 »

Cyklo není slaněný

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Aha, to jsem v dotazu přehlédl. :(
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Asi má na mysl ty ploché bílé kde na jedné straně byl zelený pruh.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#6 Příspěvek od doktor365 »

Cca před 30ti lety jsem ho lepil na strop chemoprenem a přes to dekorační desky opravdu byl hodně placatý. Bílý byl zda měl zelený pruh už nevím.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#7 Příspěvek od Hifista »

Tyto kabely měly později po přeznačení označení CYR, původní značení si již nevybavuji i když mám z nich v domě téměř kompletní instalaci. Na začátku 80tých let byly instalačním hitem, protože se s nimi velmi dobře pracovalo.
Myslím že všechny měly zelený pruh, takže třeba do vypínačů kde nemohla zelená být, jsem používal 2 bílé žíly z trojlinky.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Hifista píše: Na začátku 80tých let byly instalačním hitem, protože se s nimi velmi dobře pracovalo.
Dobře pracovalo? Odizolovat ho a aby ti zůstaly všechny vlasce bylo docela umění. :(

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

Zřejmě se jedná o tyto:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php? ... 7147;image

Doma jsou jimi provedeny rozvody ke svítidlům. Při lisování dutinek jsem musel odizolovat o trošku delší konec, protože dutinka nejde dotlačit až do místa přechodu z plochého průřezu do kulatého. A taky se docela blbě tvarují, pokud je ve svítidle menší průchodka, je potřeba je dávat přes sebe. S odizolováním nožem jsem problém neměl.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

ZVUK2000 píše:Asi má na mysl ty ploché bílé kde na jedné straně byl zelený pruh.
Přesně tak. Pracovalo se s nimi opravdu dobře a dovolily ostrý "ohyb".
Jen ještě cca 2 - 3m někde sehnat.
Ještě doplňuji:
Našel jsem, že vodiče CYR se vyráběly v průřezu 1 a 1,5mm².
Takže sháním CYR 3x1,5 mm², což mi na doplnění světelného obvodu bohatě dostačuje.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 18 říj 2021, 14:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#11 Příspěvek od Hifista »

ZVUK2000: odizolovat tento typ vodiče při zachování všech žil nebyl vůbec žádný problém při použití vhodného nářadí. Již někdy v 70tých letech jsem si za tím účelem pořídil na jedné z cest do NDR perfektní odizolovací kleště, které mi dosud stále slouží.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#12 Příspěvek od zouzel1 »

Pokud by ti stačil dvoužilový, mám ho dost, můžu poslat. Ale nevím jestli je to 1, nebo 1,5mm průřez. Musel bych vylovit ze skříně a změřit. Žoužel

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#13 Příspěvek od samec »

jjilek píše:Našel jsem, že vodiče CYR se vyráběly v průřezu 1 a 1,5mm².
Takže sháním CYR 3x1,5 mm², což mi na doplnění světelného obvodu bohatě dostačuje.
Pri tom placatom profile mali väčšiu plochu a teda pod omietkou lepší odvod tepla, takže asi dimenzované pre 10A a 16A. Viac a presnejšie to bude na ďalších stranách tej normy, čo tu dal prvú stranu elektrosvit.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

S tímto kabelem jsem se setkal jen u starých instalaci. A nejednou byla izolace křehká a kabel šlo vlastně zlomit. Vždy to bylo ale jen v krabici. Pod omítkou se dokázal asi uchladit, ale ne už v krabici. Proto asi jeho použití v rámci ČSN a výroba měla jepičí život.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Záleží, co je pro tebe stará instalace. Ta norma z odkazu výše je z roku 1976 a instalace je v mém případě z počátku devadesátek. Možné je, že se tyto kabely už tenkrát nevyráběly - to nemůžu vědět. Izolace byla křehká v místech vyhřátí od svítidla, jinak jsem s ní problém neměl. Horší bylo při montáži nových svítidel kabel nějak rozumně natvarovat.

EDIT: Ještě jsem zapomněl na již neexistující přímotopy. Rozvody k nim byly realizovány také tímto kabelem.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“