zdroj s 5L0380R

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

zdroj s 5L0380R

#1 Příspěvek od adamscho »

Ahjte,

dostal sa mi na kalibraciu pristroj (BLACK BOX G4500) ktoremu skapal zdroj po druhom spusteni u mna. . Bola tam 12 rocna naduta bateria v skrate ale odpalilo primarnu cast. Filter na vstupe, poistka na doske zdroja ale nie na privode, dve diody, riadiacy obvod 5L0380R a co je cudne tyristor BT169D na primare .. stretol sa niekto s niecim takym ? Nemate aspon orientacnu schemu ? Vyrobca zdroja ..... hengfu.com moc moc dakujem za kazdu pomoc. Adam
Přílohy
tyr.JPG
obvod.JPG
typ.JPG
DPS.JPG
dps z.JPG

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od adamscho »

doplnam este pohlad na cely zdroj
Přílohy
cely.JPG

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

keďže tam je len jedna napäťová vetva, v prípade núdze to nahraď zásuvkovým adaptérom

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tenhle IO mám v kategorii sadistů - kromě zmíněného dokázal i přepálit primár trafa. Moc často se to nevidí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od adamscho »

1. ma to aj moznost externeho napajania a pristroj nan ide ale to nije co chcem..(:
2. ake skusenosti mate? je sanca to vobec spojazdnit ? Tie komponenty na dps su ako po atomovom vybuchu to je pravda ale nemam sa od coho odrazit a nerad sa vzdavam.:) moc dakujem
Naposledy upravil(a) adamscho dne 22 říj 2021, 21:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tyristor bude asi jen přepěťová ochrana a pojede to bez něj. Jinak vyměnit vše zmíněné plus malý elyty, ten obvod by mělo mít TME. A orientační schema je v jeho katlistu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od adamscho »

ved to . v kat. liste su len parametre nemozem sa dopatrat uy 2. den na nieco ako to vobec pracuje.. :) ale dakujem

PS. tie diody co su zac ani netusim je na nich len 18 . ale zenerky proti sebe ?? asi EE

PS2: novinka zhorel aj jeden optoclen.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Tady máš schéma nějakého zdroje s tím IO: https://www.yumpu.com/xx/document/read/ ... 0r-circuit
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten zdroj je z principu jednoduchej jak kafemlejnek, tady prostě chybí zkušenosti. Takže pak je každá rada drahá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Na jednoduchém zdroji se dají zkušenosti sbírat, vadou na kráse je cena toho IO. Paradoxně je dle mého názoru na studium lepší zdroj, kde je oddělený řídící IO a externí mosfet, IO lze alespoň na chvíli spustit samotný bez výkonové části a prohlédnout si buzení.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od adamscho »

Dakujem, aj ked ma povazujete za zaciatocnika nieje to tak. Nechapem ten tyristor ?? a preco su vsetky diody v skrate ked naopak pasivne suciastky a riadiaci obvod preruseny. Moc dakujem :oops:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ked nie si zaciatocnik, tak by si mal vediet, ze diody odchadzaju takmer vzdy do skratu a odpory sa prerusuju. IO a tranzitory sa vacsinou skratuju tiez, ale casto potom exploduju, takze sa to prerusi.

Okolo toho tyristora si nakresli schemu, asi suvisi nejako s tym druhym optoclenom.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od sis2 »

Podobné obvody xLOxxx, ..MO... nebo ..HO... se používají ve standby části PC zdrojů. L, M a H odlišují pracovní frekvenci: L=50 kHz, M=65 a L=100 kHz. Typické zapojení v příloze. Taky už jsem v jednom případě shledal přerušené primární vinutí trafa - ale většinou i když je PC zdroj vadný, tak standby část funguje...
Přílohy
5L0380.gif
(74.88 KiB) Staženo 74 x
5L0380.png

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#14 Příspěvek od weed_smoker »

Jsou to obvykle jednočinný obvody,je jich kupa s integrovaným MOSFETem a moc zkušeností s nima není,teda kromě TOPxxx,LNKxxx,TNYxxx a VIPER.Moc jsem jim na chuť nepřišel,jsem shora omezen výkonem(proud DRAINem) a zdola napětím (např.TNY267 pracuje až od 55V).Jak tomu je u STRS,STRG(Sanken),5L0380 nebo FSFR(Fairchild),zatim nevim,ale pár jich mám(FSFR jeden,STRs a STRG několik).5L0380 ale nemám.
BTW.Existovaly i evropský,třeba SIEMENS TDA4601/4603,ty byly výkonový,podobný MULTIWATTu,ale jednořadovej a slabší.Nevýkonovej je 4605,ten je DIL-8.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

@Zaky - teď jsem kupoval rychlejší verzi tohoto IO za nějakých 33Kč + DPH, takže drahej není.

A rada závěrem - vyfotit, vytisknout, opsat hodnoty do papíru, všechny součástky kolem vyházet a vyměnit. Je to daleko rychlejší a levnější, než to měnit kus po kusu.

Tu "úrodu" z podobnýho zdroje jsem našel v elektroodpadu, velkej FET je z PFC a ty výkonový odpory z plynulýho náběhu. Ten zdroj vypadal jak po blesku. Není to komplet, to ostatní smetí většinou skončí na podlaze.

P.S. Jinak oni mají některý součástky doslova naražený do desky, takže jdou ven i s prokovy - viz ten FET. Musí se to pak zaletovat z obou stran. Většinou to uštípnu a opatrně vytahám vývod po vývodu, ale když není přístup (zavazí chladič, kolmá DPS apod.), nedá se nic dělat.
Přílohy
rot.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“